Badania kału

Czym jest badanie kału?brzuch-bole

Badanie kału to badanie makroskopowe, mikroskopowe, chemiczne, mikrobiologiczne oraz parazytologiczne oceniające funkcjonowanie układu pokarmowego. Pomaga wykryć schorzenia związane z obecnością pasożytów, bakterii, wirusów, grzybów i chorób związanych z zaburzeniami procesów trawienia i wchłaniania.

Kiedy należy wykonać  badanie kału?

Badania kału wykonujemy w przypadku:

  • podejrzenia choroby bakteryjnej, wirusowej lub pasożytniczej przewodu pokarmowego;
  • podejrzenia choroby wrzodowej żołądka;
  • podejrzenia chorób nowotworowych przewodu pokarmowego (rak jelita grubego, rak żołądka), gruczolaków, chorób zapalnych jelit, polipów, uchyłkowatości jelit, chorób trzustki;
  • stwierdzenia u pacjenta niedokrwistość niewiadomego pochodzenia;
  • odnotowania niepokojących objawów takich jak: ciemne stolce, nieregularne wypróżnianie, utrata masy ciała, osłabienie, bóle brzucha;
  • konieczności wykonania badań sanitarno-epidemiologicznych - badania kału na nosicielstwo pałeczek Salmonella i Shigella np. u osób ubiegających się o pracę w gastronomii.

Jak przebiega badanie kału?

Przed pobraniem materiału należy całkowicie opróżnić pęcherz. Kał nie powinien mieć styczności z wodą ani z moczem. Szczegółowy przebieg każdego badania znajduje się w przygotowaniu do badań.

Jak przygotować się do badania kału?

Zapoznaj się ze szczegółowym przygotowaniem do badań kału:

Badanie kału - istotne informacje

Powinien być dostarczony do laboratorium w czasie do 2 godzin od momentu pobrania. Powyżej 2 godzin należy przechowywać go w lodówce. Kobiety powinny wykonać badanie co najmniej 3 dni po zakończeniu menstruacji.

Godziny otwarcia gabinetów zabiegowych

Nasze gabinety zabiegowe w przychodniach przy ul. Okopowej, ul. Grochowskiej są czynne od poniedziałku do piątku w godz. 07:00-19:00 oraz w soboty w godz. 08:00-12:30.

Pacjentów chcących wykonać badania laboratoryjne w Śródmieściu zapraszamy do gabinetu zabiegowego przy ul. Waryńskiego 6, który jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 07:00-19:30 oraz w soboty w godz. 08:00-13:30.

Gdzie zrobisz badanie?

Poniżej znajdziesz adres placówek MULTI MED, w których wykonasz badanie

Przychodnia Warszawa Grochowska 234/240

Adres przychodni
ul. Grochowska 234/240 Praga Południe
04-368 Warszawa

T: 22 636 47 74

E: [email protected]

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek:
07:00 - 20:00

Sobota:
08:00 - 14:00

Przychodnia Warszawa Okopowa 33

Adres przychodni
Okopowa 33, Wola
01-059 Warszawa

T: 22 636 47 74

E: [email protected]

Godziny otwarcia

Poniedziałek – Piątek:
07:00 – 20:00
Sobota:
08:00 – 14:00

Przychodnia Warszawa Waryńskiego 6

Adres przychodni
ul. Waryńskiego 6, Śródmieście
00-631 Warszawa

T: 22 636 47 74

E: [email protected]

Godziny otwarcia

Poniedziałek – Piątek:
07:00 – 20:00
Sobota:
08:00 – 14:00

Zadaj pytanie przez formularz

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) informujmy, że Administratorem przekazanych za pomocą formularza danych osobowych jest Centrum Diagnostyki Medycznej "MULTI-MED" S.A. (dawniej: Centrum Diagnostyki Medycznej MULTI-MED Hanna Brusikiewicz i Ska – Spółka Jawna), z siedzibą w Warszawie (01-059) przy ul. Okopowej 33. Przetwarzamy Pani/Pana dane wyłącznie w celu nawiązania kontaktu oraz udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu (podstawa przetwarzania danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów administratora w postaci komunikacji z użytkownikami strony). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Podanie przez Panią/Pana danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Ma Pani/Pan prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?