brzuch-boleCzym jest badanie kału?

Badanie kału to badanie makroskopowe, mikroskopowe, chemiczne, mikrobiologiczne oraz parazytologiczne oceniające funkcjonowanie układu pokarmowego. Pomaga wykryć schorzenia związane z obecnością pasożytów, bakterii, wirusów, grzybów i chorób związanych z zaburzeniami procesów trawienia i wchłaniania.

Kiedy należy wykonać  badanie kału?

Badania kału wykonujemy w przypadku:

  • podejrzenia choroby bakteryjnej, wirusowej lub pasożytniczej przewodu pokarmowego;
  • podejrzenia choroby wrzodowej żołądka;
  • podejrzenia chorób nowotworowych przewodu pokarmowego (rak jelita grubego, rak żołądka), gruczolaków, chorób zapalnych jelit, polipów, uchyłkowatości jelit, chorób trzustki;
  • stwierdzenia u pacjenta niedokrwistość niewiadomego pochodzenia;
  • odnotowania niepokojących objawów takich jak: ciemne stolce, nieregularne wypróżnianie, utrata masy ciała, osłabienie, bóle brzucha;
  • konieczności wykonania badań sanitarno-epidemiologicznych - badania kału na nosicielstwo pałeczek Salmonella i Shigella np. u osób ubiegających się o pracę w gastronomii.

Jak przebiega badanie kału?

Przed pobraniem materiału należy całkowicie opróżnić pęcherz. Kał nie powinien mieć styczności z wodą ani z moczem. Szczegółowy przebieg każdego badania znajduje się w przygotowaniu do badań.

Jak przygotować się do badania kału?

Zapoznaj się ze szczegółowym przygotowaniem do badań kału:

Badanie kału - istotne informacje

Powinien być dostarczony do laboratorium w czasie do 2 godzin od momentu pobrania. Powyżej 2 godzin należy przechowywać go w lodówce. Kobiety powinny wykonać badanie co najmniej 3 dni po zakończeniu menstruacji.

Godziny otwarcia gabinetów zabiegowych

Nasze gabinety zabiegowe w przychodniach przy ul. Okopowej, ul. Grochowskiej są czynne od poniedziałku do piątku w godz. 07:00-19:00 oraz w soboty w godz. 08:00-12:30.

Pacjentów chcących wykonać badania laboratoryjne w Śródmieściu zapraszamy do gabinetu zabiegowego przy ul. Waryńskiego 6, który jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 07:00-19:30 oraz w soboty w godz. 08:00-13:30.

Gdzie zrobisz badanie?

Poniżej znajdziesz adres placówek MULTI MED, w których wykonasz badanie

Przychodnia Warszawa Grochowska 234/240
Adres przychodni
ul. Grochowska 234/240 Praga Południe
04-368 Warszawa
Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek:
07:00 - 20:00

Sobota:
08:00 - 14:00

Przychodnia Warszawa Okopowa 33
Adres przychodni
Okopowa 33, Wola
01-059 Warszawa
Godziny otwarcia
Poniedziałek – Piątek:
07:00 – 20:00
Sobota:
08:00 – 14:00
Przychodnia Warszawa Waryńskiego 6
Adres przychodni
ul. Waryńskiego 6, Śródmieście
00-631 Warszawa
Godziny otwarcia
Poniedziałek – Piątek:
07:00 – 20:00
Sobota:
08:00 – 14:00

Zadaj pytanie przez formularz

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych jest Centrum Diagnostyki Medycznej "MULTI-MED" S.A. (dawniej: Centrum Diagnostyki Medycznej MULTI-MED Hanna Brusikiewicz i Ska – Spółka Jawna), z siedzibą w Warszawie (01-059) przy ul. Okopowej 33. Przetwarzamy Pani/Pana dane wyłącznie w celu nawiązania kontaktu oraz udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu (podstawa przetwarzania danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów administratora w postaci komunikacji z użytkownikami strony). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Podanie przez Panią/Pana danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Ma Pani/Pan prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies