Kolonoskopia

Czym jest kolonoskopia?

Kolonoskopia to badanie endoskopowe jelita grubego. W trakcie wykonywania kolonoskopii lekarz ocenia stan odbytnicy, esicy, okrężnicy zstępującej, poprzecznicy, okrężnicy wstępującej aż do zastawki krętniczo-kątniczej. Główny cel badania to ocena błony śluzowej wymienionych odcinków jelita grubego, a także , jeśli zaistnieje taka potrzeba, pobranie wycinków do badania histopatologicznego i ewentualne usunięcie polipów.

Kiedy należy wykonać kolonoskopię?

Wskazaniami do wykonania kolonoskopii są:

  • krwawienia z jelita grubego – nawet jednorazowe;
  • problemy z wypróżnianiem się;
  • zmiany w wyglądzie i konsystencji kału – krew widoczna lub utajona (wykryta w badaniu laboratoryjnym), bardzo ciemny kolor wydalanej treści, biegunka na przemian z zatwardzeniem, kał w formie cienkiego sznurka lub zbitych grudek;
  • bóle brzucha o niewyjaśnionym pochodzeniu, szczególnie jeśli towarzyszy im niedokrwistość;
  • niedokrwistość wynikająca z niedoboru żelaza, niepoddająca się leczeniu suplementami i pogłębiająca się z upływem czasu;
  • nawrotowe stany zapalne jelita;
  • podejrzenie lub istnienie stanów przednowotworowych i nowotworowych, polipów, uchyłków.

Jak przebiega kolonoskopia?

Jeśli pacjent wykonuje badanie w sedacji (znieczulenie ogólne), lekarz anestezjolog podaje dożylnie środek usypiający. Endoskop czyli wziernik z światłem, optyką oraz kanałem roboczym wprowadzany jest przez odbyt . Podczas badania lekarz ogląda całe jelito grube, aż do zastawki Bauchina czyli miejsca gdzie łączy się ono z jelitem cienkim. Jeśli zajdzie taka konieczność pobierane są wycinki błony śluzowej do badania histopatologicznego. W trakcie badania możliwe jest także usunięcie polipa jelita grubego.

Jak przygotować się do kolonoskopii?

Szczegółowe przygotowanie do badania znajduje się w przygotowaniu do badań.

Kolonoskopia – istotne informacje

Na badanie należy dostarczyć posiadaną dokumentację medyczną.

Jeżeli badanie jest wykonywane w znieczuleniu ogólnym, to wskazane jest stawienie się na badanie z osobą towarzyszącą. Po badaniu nie zaleca się prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Wychodząc na przeciw dużemu zapotrzebowaniu na badania endoskopowe, nasza pracownia endoskopii jest czynna od poniedziałku do niedzieli w godz. 08:00 – 20:00.

Kolonoskopia - gdzie wykonać i cena

BADANIE HISTOPATOLOGICZNE130 zł
POLIPEKTOMIA300 zł
KOLONOSKOPIA550 zł
ZNIECZULENIE DO KOLONOSKOPII 400 zł

Nasi specjaliści

Badania endoskopowe wykonywane są przez doświadczoną kadrę lekarską, posiadającą wieloletnie doświadczenie:

+ Czytaj więcej

Lek.

Arkadiusz Bednarczuk

Endoskopia

+ Czytaj więcej

Lek.

Włodzimierz Kaliński

Endoskopia

+ Czytaj więcej

Dr n. med.

Janusz Milewski

Endoskopia

+ Czytaj więcej

Lek.

Piotr Jakub Pniewski

Endoskopia

Gdzie zrobisz badanie?

Poniżej znajdziesz adres placówek MULTI MED, w których wykonasz badanie

Przychodnia Warszawa Waryńskiego 6

Adres przychodni
ul. Waryńskiego 6, Śródmieście
00-631 Warszawa

T: 22 636 47 74

E: [email protected]

Godziny otwarcia

Poniedziałek – Piątek:
07:00 – 20:00
Sobota:
08:00 – 14:00

Zadaj pytanie przez formularz

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) informujmy, że Administratorem przekazanych za pomocą formularza danych osobowych jest Centrum Diagnostyki Medycznej "MULTI-MED" S.A. (dawniej: Centrum Diagnostyki Medycznej MULTI-MED Hanna Brusikiewicz i Ska – Spółka Jawna), z siedzibą w Warszawie (01-059) przy ul. Okopowej 33. Przetwarzamy Pani/Pana dane wyłącznie w celu nawiązania kontaktu oraz udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu (podstawa przetwarzania danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów administratora w postaci komunikacji z użytkownikami strony). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Podanie przez Panią/Pana danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Ma Pani/Pan prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek