Rezonans magnetyczny prostaty (gruczołu krokowego)

Rezonans magnetyczny prostaty

Rezonans magnetyczny prostaty czyli gruczołu krokowego to badanie wykonywane przy użyciu cewki powierzchniowej BODY lub transrektalnej (ERMR – ang. Endorectal Magnetic Resonance). Obecnie uważa się, że jest to najbardziej czułe badanie obrazowe tego narządu, co pozwala na wczesne wykrycie raka prostaty, a w konsekwencji całkowite wyleczenie choroby.

Badanie z zastosowaniem cewki powierzchniowej BODY jest bardziej komfortowe dla pacjenta w porównaniu z badaniem cewką ERMR. Pozwala też uniknąć zniekształceń gruczołu, co zdarza się przy badaniu z zastosowaniem cewki endorektalnej.

Diagnostyka z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego jest bezbolesna i bardzo bezpieczna. Pacjent nie jest narażony na działanie promieniowania rentgenowskiego.

W pracowni w Warszawie znajduje się urządzenie ze skanerem o większej średnicy, co umożliwia badanie osób otyłych.

Kiedy należy wykonać rezonans magnetyczny prostaty?

Rak gruczołu krokowego (prostaty) to jeden z najczęściej występujących nowotworów w Polsce. Pod względem zachorowalności mężczyzn, nowotwór ten znajduje się na drugim miejscu, po nowotworach płuc. Najczęściej chorują mężczyźni po 50 roku życia, a możliwość zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Obecnie na świecie proponuje się wykonywanie badań przesiewowych u pacjentów między 55 a 69 rokiem życia. Należy jednak zawsze rozważyć badanie w młodszym wieku. Dotyczy to mężczyzn, u których w najbliższej rodzinie występowały przypadki zachorowania i śmierci z powodu raka prostaty przed 65 rokiem życia.

Jakie są wskazania do rezonansu magnetycznego prostaty? 

Wskazania do badania rezonansu magnetycznego prostaty to:

  • podejrzenie raka prostaty (gruczołu krokowego),
  • monitorowanie pacjentów z różnych grup ryzyka zachorowania,
  • określenie stopnia zaawansowania raka gruczołu krokowego, możliwości naciekania sąsiednich struktur i ocena okolicznych węzłów chłonnych,
  • wybór sposobu leczenia radykalnego – operacji lub radioterapii,
  • ocena efektów leczenia,
  • ocena nawrotu choroby przy ponownym wzroście poziomu PSA w surowicy krwi.

Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego prostaty?

Przygotowanie do badania rezonansu magnetycznego prostaty

Badanie rezonansu magnetycznego gruczołu krokowego wymaga dożylnego podania środka kontrastowego, co skutkuje koniecznością oznaczenia poziomu kreatyniny w surowicy krwi. Wynik nie może być starszy niż 14 dni. Oznaczenie można też wykonać w naszej pracowni przed badaniem.

Należy przynieść dokumentację medyczną (zdjęcia, CD, opisy, karty informacyjne, wyniki badania cytologicznego lub histopatologicznego).

Rezonans magnetyczny – istotne informacje

Rezonansu magnetycznego nie mogą wykonać osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca, implantami słuchowymi oraz innymi, neurostymulatorami, korzystające z pompy insulinowej, ani mające w ciele drobiny metaliczne (kawałki śrutu, odłamki, opiłki żelaza).
Silne pole magnetyczne może spowodować przesuwanie się urządzeń i elementów metalowych w ciele. Jeżeli pacjent posiada tatuaże wykonane barwnikami z drobinami metalu, to może dojść do poparzenia skóry.

Nowoczesne endoprotezy, implanty stomatologiczne, stałe aparaty ortodontyczne zwykle nie są przeciwwskazaniem do tego badania.

Jeśli wykonywano w ostatnim czasie biopsję prostaty, to należy odroczyć badanie MRI. Krwiaki oraz procesy gojenia po biopsji mogą zmieniać obrazy uzyskane w badaniu MRI i powodować błędy w interpretacji. Badanie metodą rezonansu powinno się wykonać minimum 6-8-12 tygodni od biopsji. Okres odroczenia zależy od rodzaju biopsji i powinien być ustalony przy umawianiu terminu badania.

Rezonans magnetyczny prostaty - gdzie wykonać i cena

Rezonans magnetyczny prostaty z kontrastem Warszawaod 1150 zł
Rezonans magnetyczny prostaty z kontrastem Garwolin1000 zł
Rezonans magnetyczny prostaty z kontrastem Płońsk 900 zł
Rezonans magnetyczny prostaty z kontrastem Tomaszów Lubelski900 zł

Gdzie zrobisz badanie?

Poniżej znajdziesz adres placówek MULTI MED, w których wykonasz badanie

Rezonans Warszawa Stanów Zjednoczonych 51

Adres przychodni
Rezonans magnetyczny (wjazd od ul. Wzorcowej)
Al. Stanów Zjednoczonych 51 (Praga Południe)
04-028 Warszawa

T: 22 636 47 74

E: [email protected]

Godziny otwarcia

Poniedziałek – Piątek:
07:00 – 21:00
Sobota:
08:00 – 15:00

W tygodniu od godziny 20:00 oraz w sobotę od godz. 14:00 dzwoniąc do Call Center proszę wybrać nr wew. 153

Rezonans Płońsk

Adres przychodni
Rezonans magnetyczny (budynek D na terenie szpitala)
ul. Sienkiewicza 7
09-100 Płońsk

T: 23 672 07 01

E: [email protected]

Godziny otwarcia

Poniedziałek – Piątek:
07:30 – 21:00
Sobota:
09:00 – 15:00

Rezonans Garwolin

Adres przychodni
Rezonans magnetyczny
ul. Zacisze 49
08-400 Garwolin

T: 25 675 06 19 T: 25 675 03 96

E: [email protected]

Godziny otwarcia

Poniedziałek – Piątek:
08:00 – 20:00
Sobota:
08:00 – 15:00

Rezonans Tomaszów Lubelski

Adres przychodni
Rezonans magnetyczny
ul. Gen. W. Andersa 2
22-600 Tomaszów Lubelski

T: 84 664 25 59 T: 84 663 43 36

E: [email protected]

Godziny otwarcia

Poniedziałek – Piątek:
08:00 – 20:00

Zadaj pytanie przez formularz

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) informujmy, że Administratorem przekazanych za pomocą formularza danych osobowych jest Centrum Diagnostyki Medycznej "MULTI-MED" S.A. (dawniej: Centrum Diagnostyki Medycznej MULTI-MED Hanna Brusikiewicz i Ska – Spółka Jawna), z siedzibą w Warszawie (01-059) przy ul. Okopowej 33. Przetwarzamy Pani/Pana dane wyłącznie w celu nawiązania kontaktu oraz udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu (podstawa przetwarzania danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów administratora w postaci komunikacji z użytkownikami strony). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Podanie przez Panią/Pana danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Ma Pani/Pan prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?