amniopunkcja-warszawa-870x400

Czym są badania USG 3D/4D?

Ultrasonografia trójwymiarowa (3D/4D) znajduje wykorzystanie zarówno  w położnictwie, jak i w ginekologii. W położnictwie obraz 3D to statyczny trójwymiarowy obraz płodu lub jego części, natomiast obrazowanie 4D to trójwymiarowy obraz ruchów płodu w czasie rzeczywistym.

Kiedy wykonać badania USG 3D/4D?

W okresie ciąży takie badanie może być wykonane „przy okazji” badania między 11-14 tygodniem ciąży, około 20 lub 30 tygodnia ciąży.

W prawidłowo przebiegającej ciąży takie obrazowanie nie dostarcza dodatkowych informacji medycznych dotyczących rozwoju płodu, ma natomiast znaczenie emocjonalne. Uwidocznienie twarzyczki dziecka dostarcza przyszłym rodzicom niezwykłych emocji i przeżyć.

Jakość obrazu ultrasonograficznego i to co uda się zobrazować na monitorze uzależnione jest od wieku ciąży i warunków badania.

Jak przebiega badanie i czemu służy badania USG 3D/4D?

Na jakość obrazu w badaniu ultrasonograficznym wpływa położenie płodu, objętość płynu owodniowego, wiek ciąży, aktywność ruchowa płodu, lokalizacja łożyska, BMI ciężarnej, a dokładnie grubość jej tkanki tłuszczowej, która pochłania ultradźwięki. Część płodu, którą chcemy obejrzeć w badaniu trójwymiarowym, najczęściej twarz, musi być otoczona płynem owodniowym. Płyn owodniowy w USG to takie „okno”, przez które patrzymy. Jeśli przed twarzą płodu nie ma kieszonki płynu, a znajdują się rączki, które ją zasłaniają lub twarz odwrócona jest w kierunku kręgosłupa ciężarnej, nie uda się wykonać takiego zdjęcia lub będzie ono słabej jakości. Zwykle im bardziej zaawansowana ciąża, tym otrzymane obrazy są ładniejsze i wygląd badanego narządu jest bardziej zbliżony do tego, jaki zobaczymy po porodzie, ale tym trudniej wykonać badanie z przyczyn technicznych. W III trymestrze ciąży ryzyko, że płód zasłoni np. twarz jest większe niż wcześniej, ponieważ ma mniej miejsca do poruszania, mniej płynu owodniowego i trudno wpłynąć na zmianę jego pozycji.  Dlatego dopiero po przyłożeniu głowicy widać, w czasie badania, czy uda się wykonać dobrej jakości skany 3D/4D. Obraz trójwymiarowy tworzony jest na podstawie obrazu dwuwymiarowego (w skali szarości). Dlatego dobrej jakości obraz dwuwymiarowy to dobrej jakości obraz 3D/4D.

Ultrasonografia trójwymiarowa bywa przydatna w diagnozowaniu niektórych wad rozwojowych płodu, dostarcza dodatkowych informacji, ale rozpoznanie nieprawidłowości u płodu zwykle stawiane jest w czasie badania w „skali szarości” (2D).

W ultrasonografii ginekologicznej ultrasonografia 3D jest bardzo przydatna w diagnozowaniu wad wrodzonych macicy. Lepiej obrazuje kształt  jamy macicy niż ultrasonografia dwuwymiarowa. W zmianach jajnika pomaga w ocenie stopnia ich unaczynienia, gęstości siatki naczyń krwionośnych w guzie czy torbieli.  Decyzja o zastosowaniu tej dodatkowej metody obrazowania podejmowana jest przez lekarza najczęściej w czasie badania USG, jeśli jej użycie może dostarczyć dodatkowych informacji.

Nie ma ultrasonografii 3D bez 2D. Ultrasonografia 3D nie zastąpi 2D, ale jest wartościowym uzupełnieniem techniki konwencjonalnej. Jednak zastosowanie kliniczne 3D jest bardzo pracochłonne, czasochłonne i ma ograniczone zastosowanie. Największą zaletą aparatów USG z opcją obrazowania trójwymiarowego jest ich wysoka jakość i dobra jakość obrazu w szarej skali.

Cennik badań USG 3D/4D

Pełen cennik badań dostępny jest w zakładce Cennik USG ciąży i badań prenatalnych.

Nasi specjaliści

Badania wykonywane są przez doświadczoną kadrę lekarską, posiadającą wieloletnie doświadczenie:

Gdzie zrobisz badanie?

Poniżej znajdziesz adres placówek MULTI MED, w których wykonasz badanie

Przychodnia Warszawa Polna 3
Adres przychodni
ul. Polna 3, Śródmieście
00-622 Warszawa
Godziny otwarcia
Poniedziałek – Piątek:
07:00 – 20:00
Sobota:
08:00 – 14:00
Przychodnia Warszawa Waryńskiego 6
Adres przychodni
ul. Waryńskiego 6, Śródmieście
00-631 Warszawa
Godziny otwarcia
Poniedziałek – Piątek:
07:00 – 20:00
Sobota:
08:00 – 14:00

Zadaj pytanie przez formularz

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych jest Centrum Diagnostyki Medycznej "MULTI-MED" S.A. (dawniej: Centrum Diagnostyki Medycznej MULTI-MED Hanna Brusikiewicz i Ska – Spółka Jawna), z siedzibą w Warszawie (01-059) przy ul. Okopowej 33. Przetwarzamy Pani/Pana dane wyłącznie w celu nawiązania kontaktu oraz udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu (podstawa przetwarzania danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów administratora w postaci komunikacji z użytkownikami strony). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Podanie przez Panią/Pana danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Ma Pani/Pan prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies