Rezonans magnetyczny

Czym jest rezonans magnetyczny?rezonans-magnetyczy-warszawa-870x400

Rezonans magnetyczny MRI (ang. Magnetic Resonance Imaging) jest jedną z podstawowych, nowoczesnych i bardzo bezpiecznych metod nieinwazyjnej diagnostyki obrazowej.

Wykorzystuje promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej. Fale radiowe pochodzące z dużego elektromagnesu działają na ciało pacjenta powodując zmianę magnetyzacji protonów w jądrach wodoru. Po zakończeniu działania elektromagnesu protony powracają do poprzedniego stanu wysyłając fale elektromagnetyczne, które są odczytywane przez urządzenie. Sygnały te różnią się w zależności od tkanki, co jest potem przetwarzane przez program komputerowy na obrazy medyczne.

Działanie aparatu pozwala na obrazowanie wszystkich tkanek organizmu jednocześnie, szczególnie tych, które są osłonięte kośćmi lub położonych za nimi. Rezonans magnetyczny umożliwia ponadto badanie funkcji określonych obszarów ciała, monitorowanie przebiegu procesu leczenia oraz śledzenie przebiegu choroby. W badaniu MRI można lokalizować zmiany o charakterze nowotworowym lub zapalnym, szacować ich wielkość oraz ułożenie i oznaczać obszar planowanego zabiegu chirurgicznego. Diagnostyka z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego jest bezbolesna i bezpieczna.

Kiedy należy wykonać rezonans magnetyczny?

Wskazaniami do wykonania rezonansu magnetycznego są:

  • Schorzenia układu nerwowego i mózgu: podejrzenie nowotworów, choroba Alzheimera, konieczność oceny zmian poudarowych mózgu, zaburzenia neurologiczne o niewyjaśnionym pochodzeniu,
  • Choroby układu ruchu: zwyrodnienia, stany zapalne oraz wady kręgosłupa, stawów, chrząstek i ścięgien, konieczność oceny, funkcji i struktury kręgosłupa po operacjach, urazach oraz potrzeba oceny żywotności i stanu przeszczepionej tkanki chrzęstnej, podejrzenie stwardnienia rozsianego,
  • Choroby układu krążenia: problemy z przepływem żylnym, podejrzenie zakrzepów i tętniaków oraz ich powikłań, konieczność wyznaczenia miejsc w tętnicach, w których mają być założone stenty oraz potrzeba oceny efektów zabiegów kardiochirurgicznych,
  • Schorzenia mięśni i tkanek miękkich: patologie wątroby, dróg żółciowych oraz innych narządów jamy brzusznej, podejrzenie mięśniaków macicy, zmian w nerkach oraz w piersiach,
  • Podejrzenie istnienia wad wrodzonych u płodu lub nieprawidłowego funkcjonowania łożyska,
  • Podejrzenie raka gruczołu krokowego,
  • Zmiany popromienne w organizmie.

Jak przebiega badanie rezonansem magnetycznym?

Badanie rozpoczyna się wywiadem medycznym, wtedy właśnie zapada ostateczna decyzja o wykonaniu rezonansu magnetycznego z wykorzystaniem środka kontrastowego lub bez niego.
Kontrast podawany jest dożylnie – w trakcie wykonywania badania.

Na czas badania pacjent umieszczany jest w tunelu elektromagnetycznym, cały czas ma kontakt z personelem medycznym poprzez kamerę i mikrofon. Na czas badania musi pozostawać w bezruchu od kilku do kilkudziesięciu minut. – w zależności od badanego obszaru. W tym czasie wykonywane są zdjęcia, a o pracy urządzenia świadczy charakterystyczne „pukanie” podobne do dźwięków wydawanych przez wirnik pralki. Dla komfortu i ochrony słuchu podczas badania pacjent otrzymuje stopery lub słuchawki.

Czy badanie rezonansem magnetycznym jest bezpieczne?

Diagnostyka z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego jest bezbolesna i bezpieczna. Należy podkreślić, że w tej metodzie obrazowej nie wykorzystuje się promieniowana rentgenowskiego, dlatego też badanie to nie wymaga takich środków bezpieczeństwa jak badania RTG czy tomografia komputerowa. Badanie MRI nie obciąża organizmu pacjenta, nie powoduje interakcji z przyjmowanymi lekami, nie wpływa też na samopoczucie i zachowanie pacjenta. Po zakończeniu badania rezonansu magnetycznego pacjent może samodzielnie prowadzić samochód.

Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego?

  • Należy przyjść 15 minut przed umówionym badaniem w celu rejestracji i uzupełnienia ankiety medycznej.
  • Należy zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość.
  • Należy dostarczyć dokumentację medyczną (zdjęcia, CD, opisy, karty informacyjne, wyniki badań cytologicznego lub histopatologicznych)


Niektóre badania rezonansu magnetycznego wymagają specjalnego przygotowania. Należą do nich:

Rezonans magnetyczny – istotne informacje

Rezonansu magnetycznego nie mogą wykonać osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca, implantami słuchowymi oraz innymi, neurostymulatorami, korzystające z pompy insulinowej, ani mające w ciele drobiny metaliczne (kawałki śrutu, odłamki, opiłki żelaza).
Silne pole magnetyczne może spowodować przesuwanie się urządzeń i elementów metalowych w ciele. Jeżeli pacjent posiada tatuaże wykonane barwnikami z drobinami metalu, to może dojść do poparzenia skóry.

Nowoczesne endoprotezy, implanty stomatologiczne, stałe aparaty ortodontyczne zwykle nie są przeciwwskazaniem do tego badania.

Jeśli wykonywano w ostatnim czasie biopsję narządu, który ma być badany np. piersi, prostaty czy wątroby, to należy odroczyć badanie MRI. Krwiaki oraz procesy gojenia po biopsjach (cienkoigłowych, gruboigłowych, mammotomicznych i otwartych) mogą zmieniać obrazy uzyskane w badaniu MRI i powodować błędy w interpretacji. Badanie metodą rezonansu powinno się wykonać minimum 6-8-12 tygodni od biopsji. Okres odroczenia zależy od rodzaju biopsji i powinien być ustalony przy umawianiu terminu badania.

Rezonans magnetyczny w MULTI MED

Posiadamy 5 pracowni rezonansu magnetycznego:

Wykonujemy badania rezonansu magnetycznego przy użyciu nowoczesnego sprzętu. Jakość usług zapewnia najlepszy zespół lekarzy, pielęgniarek oraz wyszkolonych techników z wieloletnim doświadczeniem.

Nasza oferta skierowana jest do osób prywatnych oraz firm, a także pacjentów posiadających skierowanie Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).

Wykonujemy pełen zakres badań metodą rezonansu magnetycznego. W szczególności specjalizujemy się w badaniach:

Posiadamy najwyższej klasy aparaty rezonansu magnetycznego o mocy 0,3T, 1,5T a także 3T.

W pracowni rezonansu magnetycznego w Warszawie przy ul. Krasińskiego 69 wykonujemy badania w znieczuleniu ogólnym (sedacji) między innymi osobom cierpiącym na klaustrofobię, a także dzieciom od 1 r.ż. Placówka, oprócz aparatu o mocy 1,5T, dysponuje również aparatem o mocy 3T.

W pracowni rezonansu magnetycznego w Warszawie przy Al. Stanów Zjednoczonych 51 a także w Płońsku i Tomaszowie Lubelskim wykonujemy badania osobom otyłym (skaner o większej średnicy) oraz cierpiącym na klaustrofobię (system otwarty).

Pacjent otrzymuje wynik w formie cyfrowej na płycie CD oraz w formie opisu lekarskiego.
Istnieje możliwość odpłatnego uzyskania wydruku na kliszy.

Cennik badań rezonansu magnetycznego

Nasi specjaliści

+ Czytaj więcej

Dr n. med.

Przemysław Dul

Radiolog

+ Czytaj więcej

Lek.

Monika Gradzik

Radiolog

+ Czytaj więcej

Lek.

Edyta Ilnicka

Radiolog

+ Czytaj więcej
+ Czytaj więcej

Lek.

Marta Kania-Pudło

Radiolog

+ Czytaj więcej

Dr n. med.

Iwona Rejniak

Radiolog

+ Czytaj więcej

Dr n. med.

Ewa Skrobowska

Radiolog

+ Czytaj więcej

Lek.

Paweł Skrobowski

Radiolog

+ Czytaj więcej

Lek.

Elżbieta Szwejda

Radiolog

+ Czytaj więcej

Lek.

Leszek Waśniewski

Radiolog

Gdzie zrobisz badanie?

Poniżej znajdziesz adres placówek MULTI MED, w których wykonasz badanie

Rezonans Warszawa Stanów Zjednoczonych 51

Adres przychodni
Rezonans magnetyczny (wjazd od ul. Wzorcowej)
Al. Stanów Zjednoczonych 51 (Praga Południe)
04-028 Warszawa

T: 22 636 47 74

E: [email protected]

Godziny otwarcia

Poniedziałek – Piątek:
07:00 – 21:00
Sobota:
08:00 – 15:00

W tygodniu od godziny 20:00 oraz w sobotę od godz. 14:00 dzwoniąc do Call Center proszę wybrać nr wew. 153

Rezonans Warszawa Krasińskiego 69

Adres przychodni
Rezonans magnetyczny
ul. Krasińskiego 69 (Żoliborz)
01-755, Warszawa

T: 22 636 47 74

E: [email protected]

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek: 
08:00 - 20:00
Sobota:
8:00 - 14:00

Rezonans Płońsk

Adres przychodni
Rezonans magnetyczny (budynek D na terenie szpitala)
ul. Sienkiewicza 7
09-100 Płońsk

T: 23 672 07 01

E: [email protected]

Godziny otwarcia

Poniedziałek – Piątek:
07:30 – 21:00
Sobota:
09:00 – 15:00

Rezonans Garwolin

Adres przychodni
Rezonans magnetyczny
ul. Zacisze 49
08-400 Garwolin

T: 25 675 06 19 T: 25 675 03 96

E: [email protected]

Godziny otwarcia

Poniedziałek – Piątek:
08:00 – 20:00
Sobota:
08:00 – 15:00

Rezonans Tomaszów Lubelski

Adres przychodni
Rezonans magnetyczny
ul. Gen. W. Andersa 2
22-600 Tomaszów Lubelski

T: 84 664 25 59 T: 84 663 43 36

E: [email protected]

Godziny otwarcia

Poniedziałek – Piątek:
08:00 – 20:00

Zadaj pytanie przez formularz

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) informujmy, że Administratorem przekazanych za pomocą formularza danych osobowych jest Centrum Diagnostyki Medycznej "MULTI-MED" S.A. (dawniej: Centrum Diagnostyki Medycznej MULTI-MED Hanna Brusikiewicz i Ska – Spółka Jawna), z siedzibą w Warszawie (01-059) przy ul. Okopowej 33. Przetwarzamy Pani/Pana dane wyłącznie w celu nawiązania kontaktu oraz udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu (podstawa przetwarzania danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów administratora w postaci komunikacji z użytkownikami strony). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Podanie przez Panią/Pana danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Ma Pani/Pan prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?