sanco-test

Czym jest Test SANCO?

Test SANCO to nieinwazyjny, przesiewowy, genetyczny test prenatalny nowej generacji, który określa ryzyko trisomii chromosomów 21, 18 i 13 płodu (zespół Downa, Edwardsa i Pataua), aneuploidii chromosomów płci oraz zespołów genetycznych, spowodowanych innymi nieprawidłowościami chromosomowymi. Trisomie chromosomów 21, 18, i 13 są najczęściej występującymi zespołami wad wrodzonych, wywołanymi przez obecność dodatkowych kopii tych chromosomów. Średnio 1 na 500 dzieci rodzi się z zespołem Downa (trisomia 21), 1 na 6 000 dzieci rodzi się z zespołem Edwardsa (trisomia 18) oraz 1 na 10 000 dzieci rodzi się z zespołem Pataua (trisomia 13).

Badanie SANCO można wykonać także w przypadku ciąży bliźniaczej oraz w ciąży po zapłodnieniu in vitro (również w przypadku dawstwa komórki jajowej).

Test SANCO to jedyny nieinwazyjny, genetyczny test prenatalny wykonywany w całości w Polsce. Do przeprowadzenia badania potrzebna jest tylko mała próbka krwi przyszłej mamy, której osocze zawiera materiał genetyczny dziecka [tzw. pozakomórkowe wolne płodowe DNA, cffDNA (cell-free fetal DNA)]. Test bazuje na technologii amerykańskiej firmy Illumina, Inc. (światowego lidera w dziedzinie sekwencjonowania).

Jakość badania potwierdza certyfikat CE IVD na cały proces oraz walidacja przeprowadzona w Genomed S.A. Wykrywalność badania przewyższa 99%. Wysoka czułość i dokładność badania pozwala zmniejszyć sześciokrotnie liczbę kobiet, dla których konieczne są badania inwazyjne.

Proponujemy dwie wersje testu – podstawową – SANCO oraz rozszerzoną – SANCO PLUS. Badanie może być uzupełnione o oznaczanie obecności antygenu RhD u płodu.

Co określa Test SANCO?

  • ryzyko wystąpienia trisomii płodu: zespół Downa, Edwardsa oraz Pataua
  • ryzyko wystąpienia zaburzeń liczby chromosomów płci
  • ryzyko wystąpienia wybranych zespołów mikrodelecyjnych (SANCO PLUS)
  • ryzyko wystąpienia rzadkich trisomii (SANCO PLUS)
  • płeć dziecka i prawidłowość liczby chromosomów płci
  • oznaczanie obecności antygenu RhD u płodu (SANCO RHD)

Kiedy wykonać Test SANCO i jaki jest czas oczekiwania na wyniki?

Test można wykonać pomiędzy 10 a 24 tygodniem ciąży.

Czas oczekiwania na wynik badania zależny jest od rodzaju wykonanego testu:

  • Test SANCO (podstawowy) - 6 dni roboczych
  • Test SANCO PLUS (rozszerzony) - 12 dni roboczych
  • Test SANCO RhD - 30 dni roboczych

Jak przygotować się do Testu SANCO?

Pacjentka nie musi być na czczo.

Na pobranie krwi należy zabrać całą dokumentację ciąży, łącznie z wynikiem ostatniego badania USG ciąży.

Jak przebiega Test SANCO?

Do przeprowadzenia badania potrzebna jest tylko próbka krwi przyszłej mamy, której osocze zawiera materiał genetyczny dziecka (cffDNA). Wykrywalność badania wynosi > 99%. Dzięki niemu wiele przyszłych mam może uniknąć badań inwazyjnych takich jak np. amniopunkcja.

Wynik testu powinien być zinterpretowany przez lekarza.

Test SANCO - istotne informacje

Wykrywalność badania przewyższa 99%.  Należy pamiętać, że jest to test przesiewowy, który ocenia ryzyko wystąpienia określonych nieprawidłowości. W przypadku wysokiego ryzyka trisomii zaleca się wykonanie diagnostyki prenatalnej inwazyjnej, na przykład amniopunkcji, celem potwierdzenia wyniku i podjęcia ewentualnych dalszych kroków.

Test SANCO – gdzie wykonać i cena

Test SANCO (podstawowy)2500 zł
Test SANCO PLUS (rozszerzony)3000 zł
Test SANCO RhD350 zł

Gdzie zrobisz badanie?

Poniżej znajdziesz adres placówek MULTI MED, w których wykonasz badanie

Przychodnia Warszawa Polna 3
Adres przychodni
ul. Polna 3, Śródmieście
00-622 Warszawa
Godziny otwarcia
Poniedziałek – Piątek:
07:00 – 20:00
Sobota:
08:00 – 14:00
Przychodnia Warszawa Waryńskiego 6
Adres przychodni
ul. Waryńskiego 6, Śródmieście
00-631 Warszawa
Godziny otwarcia
Poniedziałek – Piątek:
07:00 – 20:00
Sobota:
08:00 – 14:00

Zadaj pytanie przez formularz

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) informujmy, że Administratorem przekazanych za pomocą formularza danych osobowych jest Centrum Diagnostyki Medycznej „MULTI-MED” Hanna Brusikiewicz i S-ka – Spółka Jawna, z siedzibą w Warszawie (01-059) przy ul. Okopowej 33. Przetwarzamy Pani/Pana dane wyłącznie w celu nawiązania kontaktu oraz udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu (podstawa przetwarzania danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów administratora w postaci komunikacji z użytkownikami strony). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Podanie przez Panią/Pana danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Ma Pani/Pan prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

MULTI MEDMULTI MEDMULTI MEDMULTI MEDMULTI MEDMULTI MEDMULTI MED

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?

Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies