Czym jest badanie krwi?

Badanie krwi polega na wykonaniu analizy krwi w warunkach laboratoryjnych pod kątem jej składu jakościowego i ilościowego.

Badanie ogólne zwane jest morfologią krwi. Może być wykonane jako badanie przesiewowe, okresowe, profilaktyczne, diagnostyczne lub w ramach monitoringu leczenia. Możliwe jest też wykonanie posiewu krwi w celu wykrycia znajdujących się w niej drobnoustrojów.

Badania profilaktycznie należy wykonywać w każdym wieku, regularnie, nawet jeśli czujemy się w pełni zdrowia i sił. Na podstawie uzyskanych wyników można oszacować stan ogólny organizmu, wykryć toczące się choroby, a także ocenić stopień zaawansowania niektórych z nich oraz monitorować proces leczenia.

Kiedy należy wykonać badanie krwi?

Wskazaniami do wykonania badania krwi są:

 • złe samopoczucie;
 • stany podgorączkowe i gorączkowe bez zdiagnozowanej przyczyny infekcyjnej lub zapalnej;
 • choroby infekcyjne – w tym o piorunującym postępie;
 • podejrzenie nowotworów lub choroby reumatycznej;
 • istniejące schorzenia o podłożu zapalnym i nowotworowym;
 • stany urazowe przebiegające z zapaleniem tkanek lub z zakażeniem drobnoustrojami;
 • niedokrwistość;
 • ciąża;
 • cukrzyca;
 • podejrzenie zakażenia określonym patogenem, np. przenoszonym drogą płciową;
 • planowane zabiegi chirurgiczne oraz kontrola pooperacyjna;
 • przyjęcia do pracy, zmiana charakteru pracy lub powrót do zawodu po dłuższej nieobecności lub chorobie.

Jak przebiega badanie krwi?

Badanie krwi jest procedurą inwazyjną w minimalnym stopniu. Krew może być pobrana z dowolnej części ciała, ale najczęściej pobierana jest z okolicy zgięcia łokciowego lub z opuszka palca (w badaniu kontrolującym glikemię).

Badanie rozpoczyna się od założenia opaski uciskowej powyżej miejsca pobrania i odkażeniem obszaru skóry, z którego będzie pobrana krew. W wybraną żyłę wkłuwana jest igła połączona z pojemnikiem, do którego trafia pozyskany materiał. Po wyjęciu igły, miejsce wkłucia jest zabezpieczane jałowym gazikiem, który należy uciskać przez ok. 1-2min.

Jak przygotować się do badania krwi?

Aby wyniki badania były miarodajne, należy na kilka dni przed pobraniem krwi odstawić przyjmowane suplementy diety, preparaty ziołowe oraz dbać, aby w okresie poprzedzającym badanie nie zmieniać radykalnie ilości ani rodzaju przyjmowanych pokarmów. Należy ograniczyć spożycie używek, kawy. Nie należy wykonywać badania w okresie miesiączki, po spożyciu alkoholu, ani po intensywnym wysiłku fizycznym.

Leki stosowane przewlekle należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Lekarz zlecający badanie poinformuje pacjenta, które badania należy wykonać na czczo.

Przed badaniem można wypić niewielką ilość wody niegazowanej.

Badanie krwi - istotne informacje

Badanie krwi najlepiej wykonać rano co ma to związek z dobowym cyklem organizmu i stężeniem krążących we krwi hormonów, pierwiastków i innych substancji ważnych dla funkcjonowania ustroju.

Godziny otwarcia gabinetów zabiegowych

Nasze gabinety zabiegowe w przychodniach przy ul. Okopowej, ul. Grochowskiej są czynne od poniedziałku do piątku w godz. 07:00-19:00 oraz w soboty w godz. 08:00-12:30.

Pacjentów chcących wykonać badania laboratoryjne w Śródmieściu zapraszamy do gabinetu zabiegowego przy ul. Waryńskiego 6, który jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 07:00-19:30 oraz w soboty w godz. 08:00-13:30.

Gdzie zrobisz badanie?

Poniżej znajdziesz adres placówek MULTI MED, w których wykonasz badanie

Przychodnia Warszawa Grochowska 234/240
Adres przychodni
ul. Grochowska 234/240 Praga Południe
04-368 Warszawa
Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek:
07:00 - 20:00

Sobota:
08:00 - 14:00

Przychodnia Warszawa Okopowa 33
Adres przychodni
Okopowa 33, Wola
01-059 Warszawa
Godziny otwarcia
Poniedziałek – Piątek:
07:00 – 20:00
Sobota:
08:00 – 14:00
Przychodnia Warszawa Waryńskiego 6
Adres przychodni
ul. Waryńskiego 6, Śródmieście
00-631 Warszawa
Godziny otwarcia
Poniedziałek – Piątek:
07:00 – 20:00
Sobota:
08:00 – 14:00

Zadaj pytanie przez formularz

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych jest Centrum Diagnostyki Medycznej "MULTI-MED" S.A. (dawniej: Centrum Diagnostyki Medycznej MULTI-MED Hanna Brusikiewicz i Ska – Spółka Jawna), z siedzibą w Warszawie (01-059) przy ul. Okopowej 33. Przetwarzamy Pani/Pana dane wyłącznie w celu nawiązania kontaktu oraz udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu (podstawa przetwarzania danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów administratora w postaci komunikacji z użytkownikami strony). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Podanie przez Panią/Pana danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Ma Pani/Pan prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies