Badania krwi

Czym jest badanie krwi?

Badanie krwi polega na wykonaniu analizy krwi w warunkach laboratoryjnych pod kątem jej składu jakościowego i ilościowego.

Badanie ogólne zwane jest morfologią krwi. Może być wykonane jako badanie przesiewowe, okresowe, profilaktyczne, diagnostyczne lub w ramach monitoringu leczenia. Możliwe jest też wykonanie posiewu krwi w celu wykrycia znajdujących się w niej drobnoustrojów.

Badania profilaktycznie należy wykonywać w każdym wieku, regularnie, nawet jeśli czujemy się w pełni zdrowia i sił. Na podstawie uzyskanych wyników można oszacować stan ogólny organizmu, wykryć toczące się choroby, a także ocenić stopień zaawansowania niektórych z nich oraz monitorować proces leczenia.

Kiedy należy wykonać badanie krwi?

Wskazaniami do wykonania badania krwi są:

 • złe samopoczucie;
 • stany podgorączkowe i gorączkowe bez zdiagnozowanej przyczyny infekcyjnej lub zapalnej;
 • choroby infekcyjne – w tym o piorunującym postępie;
 • podejrzenie nowotworów lub choroby reumatycznej;
 • istniejące schorzenia o podłożu zapalnym i nowotworowym;
 • stany urazowe przebiegające z zapaleniem tkanek lub z zakażeniem drobnoustrojami;
 • niedokrwistość;
 • ciąża;
 • cukrzyca;
 • podejrzenie zakażenia określonym patogenem, np. przenoszonym drogą płciową;
 • planowane zabiegi chirurgiczne oraz kontrola pooperacyjna;
 • przyjęcia do pracy, zmiana charakteru pracy lub powrót do zawodu po dłuższej nieobecności lub chorobie.

Jak przebiega badanie krwi?

Badanie krwi jest procedurą inwazyjną w minimalnym stopniu. Krew może być pobrana z dowolnej części ciała, ale najczęściej pobierana jest z okolicy zgięcia łokciowego lub z opuszka palca (w badaniu kontrolującym glikemię).

Badanie rozpoczyna się od założenia opaski uciskowej powyżej miejsca pobrania i odkażeniem obszaru skóry, z którego będzie pobrana krew. W wybraną żyłę wkłuwana jest igła połączona z pojemnikiem, do którego trafia pozyskany materiał. Po wyjęciu igły, miejsce wkłucia jest zabezpieczane jałowym gazikiem, który należy uciskać przez ok. 1-2min.

Jak przygotować się do badania krwi?

Aby wyniki badania były miarodajne, należy na kilka dni przed pobraniem krwi odstawić przyjmowane suplementy diety, preparaty ziołowe oraz dbać, aby w okresie poprzedzającym badanie nie zmieniać radykalnie ilości ani rodzaju przyjmowanych pokarmów. Należy ograniczyć spożycie używek, kawy. Nie należy wykonywać badania w okresie miesiączki, po spożyciu alkoholu, ani po intensywnym wysiłku fizycznym.

Leki stosowane przewlekle należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Lekarz zlecający badanie poinformuje pacjenta, które badania należy wykonać na czczo.

Przed badaniem można wypić niewielką ilość wody niegazowanej.

Badanie krwi - istotne informacje

Badanie krwi najlepiej wykonać rano co ma to związek z dobowym cyklem organizmu i stężeniem krążących we krwi hormonów, pierwiastków i innych substancji ważnych dla funkcjonowania ustroju.

Godziny otwarcia gabinetów zabiegowych

Nasze gabinety zabiegowe w przychodniach przy ul. Okopowej, ul. Grochowskiej są czynne od poniedziałku do piątku w godz. 07:00-19:00 oraz w soboty w godz. 08:00-12:30.

Pacjentów chcących wykonać badania laboratoryjne w Śródmieściu zapraszamy do gabinetu zabiegowego przy ul. Waryńskiego 6, który jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 07:00-19:30 oraz w soboty w godz. 08:00-13:30.

Gdzie zrobisz badanie?

Poniżej znajdziesz adres placówek MULTI MED, w których wykonasz badanie

Przychodnia Warszawa Grochowska 234/240

Adres przychodni
ul. Grochowska 234/240 Praga Południe
04-368 Warszawa

T: 22 636 47 74

E: [email protected]

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek:
07:00 - 20:00

Sobota:
08:00 - 14:00

Przychodnia Warszawa Okopowa 33

Adres przychodni
Okopowa 33, Wola
01-059 Warszawa

T: 22 636 47 74

E: [email protected]

Godziny otwarcia

Poniedziałek – Piątek:
07:00 – 20:00
Sobota:
08:00 – 14:00

Przychodnia Warszawa Waryńskiego 6

Adres przychodni
ul. Waryńskiego 6, Śródmieście
00-631 Warszawa

T: 22 636 47 74

E: [email protected]

Godziny otwarcia

Poniedziałek – Piątek:
07:00 – 20:00
Sobota:
08:00 – 14:00

Zadaj pytanie przez formularz

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) informujmy, że Administratorem przekazanych za pomocą formularza danych osobowych jest Centrum Diagnostyki Medycznej "MULTI-MED" S.A. (dawniej: Centrum Diagnostyki Medycznej MULTI-MED Hanna Brusikiewicz i Ska – Spółka Jawna), z siedzibą w Warszawie (01-059) przy ul. Okopowej 33. Przetwarzamy Pani/Pana dane wyłącznie w celu nawiązania kontaktu oraz udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu (podstawa przetwarzania danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów administratora w postaci komunikacji z użytkownikami strony). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Podanie przez Panią/Pana danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Ma Pani/Pan prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?