Czym jest rektoskopia?

Rektoskopia to badanie endoskopowe odbytnicy czyli odcinka jelita grubego długości ok. 30 cm od odbytu. Główny cel badania to ocena błony śluzowej badanego odcinka jelita, a także , jeśli zaistnieje taka potrzeba, pobranie wycinków do badania histopatologicznego i ewentualne usunięcie polipów.

Kiedy należy wykonać rektoskopię?

Wskazaniami do wykonania rektoskopii są:

 • podejrzenie stanu chorobowego odbytnicy i konieczność określenia ich charakteru (zapalny, wrzodowy, nowotworowy);
 • krwawienia z odbytu i ból lub ucisk w tej okolicy;
 • zmiany w wyglądzie i konsystencji stolca oraz domieszka krwi w wydalinach;
 • utrata masy ciała – szczególnie połączona z anemią, w której suplementacja żelaza nie przyniosła poprawy wyników krwi;
 • biegunka bez wykrytej przyczyny;
 • ciała obce w odbycie;
 • konieczność usunięcia polipów, poszerzenia światła jelita, zmniejszenia ciśnienia w jelicie objętym toksycznym poszerzeniem.

Jak przebiega rektoskopia?

Jeśli pacjent wykonuje badanie w sedacji (znieczulenie ogólne), lekarz anestezjolog podaje dożylnie środek usypiający. Endoskop czyli wziernik z światłem, optyką oraz kanałem roboczym wprowadzany jest przez odbyt . W trakcie badania lekarz ocenia jelito grube na odcinku 30 cm od odbytu. Jeśli zajdzie taka konieczność pobierane są wycinki błony śluzowej do badania histopatologicznego. W trakcie badania możliwe jest także usunięcie polipa jelita grubego.

Jak przygotować się do rektoskopii?

  Szczegółowe przygotowanie do badania znajduje się w przygotowaniu do badań.

  Rektoskopia – istotne informacje

  Na badanie należy dostarczyć posiadaną dokumentację medyczną.

  Jeżeli badanie jest wykonywane w znieczuleniu ogólnym, to wskazane jest stawienie się na badanie z osobą towarzyszącą. Po badaniu nie zaleca się prowadzenia pojazdów mechanicznych.

  Wychodząc na przeciw dużemu zapotrzebowaniu na badania endoskopowe, nasza pracownia endoskopii jest czynna od poniedziałku do niedzieli w godz. 08:00 – 20:00.

  Rektoskopia - gdzie wykonać i cena

  BADANIE HISTOPATOLOGICZNE130 zł
  POLIPEKTOMIA300 zł
  REKTOSKOPIA220 zł
  ZNIECZULENIE DO REKTOSKOPII400 zł

  Nasi specjaliści

  Badania endoskopowe wykonywane są przez doświadczoną kadrę lekarską, posiadającą wieloletnie doświadczenie:

  Gdzie zrobisz badanie?

  Poniżej znajdziesz adres placówek MULTI MED, w których wykonasz badanie

  Przychodnia Warszawa Waryńskiego 6
  Adres przychodni
  ul. Waryńskiego 6, Śródmieście
  00-631 Warszawa
  Godziny otwarcia
  Poniedziałek – Piątek:
  07:00 – 20:00
  Sobota:
  08:00 – 14:00

  Zadaj pytanie przez formularz

  Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych jest Centrum Diagnostyki Medycznej "MULTI-MED" S.A. (dawniej: Centrum Diagnostyki Medycznej MULTI-MED Hanna Brusikiewicz i Ska – Spółka Jawna), z siedzibą w Warszawie (01-059) przy ul. Okopowej 33. Przetwarzamy Pani/Pana dane wyłącznie w celu nawiązania kontaktu oraz udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu (podstawa przetwarzania danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów administratora w postaci komunikacji z użytkownikami strony). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Podanie przez Panią/Pana danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Ma Pani/Pan prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

  MULTI MED
  MULTI MED
  MULTI MED
  MULTI MED
  MULTI MED
  MULTI MED
  MULTI MED
  MULTI MED
  MULTI MED
  MULTI MED
  MULTI MED
  Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies