Rezonans magnetyczny w znieczuleniu ogólnym (sedacji)

rezonans magentyczny w znieczuleniu ogólnym

Rezonans magnetyczny w znieczuleniu ogólnym dla dzieci i dorosłych

Rezonans magnetyczny MRI (ang. Magnetic Resonance Imaging) jest jedną z podstawowych, nowoczesnych i bardzo dokładnych metod nieinwazyjnej diagnostyki obrazowej.

Podstawowymi elementami znieczulenia do badań diagnostycznych jest zapewnienie snu i unieruchomienie w trakcie kolejnych sekwencji obrazowych. O wyborze rodzaju znieczulenia decyduje lekarz anestezjolog w porozumieniu z Pacjentem/opiekunem prawnym.

Kto powinien wykonać badanie rezonansu magnetycznego w znieczuleniu ogólnym?

Chociaż badanie rezonansu magnetycznego należy do bardzo bezpiecznych i jest całkowicie bezbolesne, wiele osób obawia się go np. ze względu na lęk przed małym, zamkniętym pomieszczeniem – osoby cierpiące na klaustrofobię. U części osób dorosłych, a także dzieci niemożliwe okazuje się przeprowadzenie badania ze względu na hałas, jaki towarzyszy badaniu, czy też z powodu konieczności pozostania w bez ruchu przez dłuższy czas.W konsekwencji może to utrudniać postawienie prawidłowej diagnozy przez lekarza prowadzącego i opóźnić podjęcie skutecznego leczenia.

W takich przypadkach wskazane jest wykonanie badania rezonansu magnetycznego w znieczuleniu ogólnym (sedacji). Dzięki tej metodzie pacjent śpi w trakcie badania, co pozwala na jego prawidłowe wykonanie.

W naszej pracowni wykonujemy badania rezonansu magnetycznego w znieczuleniu ogólnym dzieciom od 1 r. ż. oraz osobom dorosłym.

Jakiego znieczulenia używa się do badań diagnostycznych?

Wybór odpowiedniego znieczulenia należy do lekarza anestezjologa, który bierze pod uwagę przede wszystkim stan pacjenta oraz obecność obciążających chorób. Do najczęściej stosowanych metod znieczuleń podczas badań rezonansu magnetycznego należą:

  • sedacja/sedacja głęboka – polega na podaniu przed badaniem leków uspokajających, które umożliwiają zaśnięcie;
  • znieczulenie ogólne – pacjent jest w stanie głębokiego snu dzięki podaniu leków dożylnych, czemu może towarzyszyć podanie środków nasennych drogą wziewną.

Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego w znieczuleniu ogólnym?

Przygotowanie do badania rezonansu magnetycznego w znieczuleniu ogólnym (sedacji)

Jeżeli w trakcie badania w znieczuleniu ogólnym ma być podawany kontrast, to konieczne jest przedstawienie aktualnego wyniku poziomu kreatyniny w surowicy krwi oraz posiadanie skierowanie od lekarza z informacją o podaniu kontrastu. Wynik kreatyniny nie może być starszy niż 14 dni. Oznaczenie można też wykonać w naszej pracowni przed badaniem.

Należy przynieść dokumentację medyczną (zdjęcia, CD, opisy, karty informacyjne, wyniki badania cytologicznego lub histopatologicznego).

Niektóre badania rezonansu magnetycznego wymagają dodatkowego specjalnego przygotowania. Należą do nich:

Rezonans magnetyczny w znieczuleniu ogólnym – istotne informacje

Rezonansu magnetycznego nie mogą wykonać osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca, implantami słuchowymi oraz innymi, neurostymulatorami, korzystające z pompy insulinowej, ani mające w ciele drobiny metaliczne (kawałki śrutu, odłamki, opiłki żelaza).

Silne pole magnetyczne może spowodować przesuwanie się urządzeń i elementów metalowych w ciele. Jeżeli pacjent posiada tatuaże wykonane barwnikami z drobinami metalu, to może dojść do poparzenia skóry.

Nowoczesne endoprotezy, implanty stomatologiczne, stałe aparaty ortodontyczne zwykle nie są przeciwwskazaniem do tego badania.

Jeśli wykonywano w ostatnim czasie biopsję narządu, który ma być badany, to należy odroczyć badanie MRI. Krwiaki oraz procesy gojenia po biopsji mogą zmieniać obrazy uzyskane w badaniu MRI i powodować błędy w interpretacji. Badanie metodą rezonansu powinno się wykonać minimum 6-8-12 tygodni od biopsji. Okres odroczenia zależy od rodzaju biopsji i powinien być ustalony przy umawianiu terminu badania.

Jeśli badanie ma być wykonane z podaniem kontrastu, konieczne jest posiadanie skierowania na badanie rezonansu magnetycznego z kontrastem.

Rezonans magnetyczny w znieczuleniu ogólnym dla dzieci i dorosłych - gdzie wykonać i cena

Znieczulenie ogólne (sedacja) do badania1 200 zł

Gdzie zrobisz badanie?

Poniżej znajdziesz adres placówek MULTI MED, w których wykonasz badanie

Rezonans Warszawa Krasińskiego 69

Adres przychodni
Rezonans magnetyczny
ul. Krasińskiego 69 (Żoliborz)
01-755, Warszawa

T: 22 636 47 74

E: [email protected]

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek: 
08:00 - 20:00
Sobota:
8:00 - 14:00

Zadaj pytanie przez formularz

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) informujmy, że Administratorem przekazanych za pomocą formularza danych osobowych jest Centrum Diagnostyki Medycznej "MULTI-MED" S.A. (dawniej: Centrum Diagnostyki Medycznej MULTI-MED Hanna Brusikiewicz i Ska – Spółka Jawna), z siedzibą w Warszawie (01-059) przy ul. Okopowej 33. Przetwarzamy Pani/Pana dane wyłącznie w celu nawiązania kontaktu oraz udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu (podstawa przetwarzania danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów administratora w postaci komunikacji z użytkownikami strony). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Podanie przez Panią/Pana danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Ma Pani/Pan prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?