Czym jest gastroskopia?

Gastroskopia jest endoskopowym badaniem górnego odcinka przewodu pokarmowego. Podczas badania lekarz ocenia stan przełyku, żołądka i dwunastnicy, a wykonując test ureazowy diagnozuje lub wyklucza zakażenie żołądka bakteriami Helicobacter pylori. Drobnoustrój ten jest odpowiedzialny za powstawanie stanów zapalnych i wrzodów żołądka oraz dwunastnicy. Jeśli w trakcie badania gastroskopii lekarz stwierdzi obecność zmian zapalnych, to może pobrać fragmenty tkanek do badania histopatologicznego.

Kiedy należy wykonać gastroskopię?

Wskazaniami do wykonania gastroskopii są:

  • podejrzenie stanu zapalnego żołądka lub wrzodów żołądka czy dwunastnicy;
  • ból w nadbrzuszu po posiłku oraz dolegliwości dyspeptyczne tj. nudności, wymioty;
  • objawy refluksu żołądkowo-jelitowego np. problemy z przełykaniem, zgaga;
  • krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego;
  • długotrwały brak apetytu oraz szybka utrata masy ciała;
  • przewlekłe wymioty o niejasnej przyczynie.

Jak przebiega gastroskopia?

Przed rozpoczęciem badania tylna ściana gardła spryskiwana jest preparatem miejscowo znieczulającym, a w przypadku badania w sedacji (znieczulenie ogólne) lekarz anestezjolog podaje dożylnie środek usypiający. Kolejnym etapem jest wprowadzenie przez gardło i przełyk endoskopu czyli wziernika z światłem, optyką oraz kanałem roboczym. W trakcie badania lekarz ocenia stan śluzówki oraz tkanek przełyku, żołądka i dwunastnicy. Wykonywany jest również test w kierunku H. pylori, a jeśli zajdzie taka konieczność pobierane są wycinki błony śluzowej do badania histopatologicznego.

Jak przygotować się do gastroskopii?

Szczegółowe przygotowanie do badania znajduje się w przygotowaniu do badań.

Gastroskopia– istotne informacje

Na badanie należy dostarczyć posiadaną dokumentację medyczną.

W porozumieniu z lekarzem prowadzącym 2 tygodnie przed planowanym badaniem należy przerwać stosowanie antybiotyków, leków przeciwzapalnych oraz innych środków wpływających na funkcjonowanie żołądka.

Jeżeli badanie jest wykonywane w znieczuleniu ogólnym, to wskazane jest stawienie się na badanie z osobą towarzyszącą. Po badaniu nie zaleca się prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Wychodząc na przeciw dużemu zapotrzebowaniu na badania endoskopowe, nasza pracownia endoskopii jest czynna od poniedziałku do niedzieli w godz. 08:00 – 20:00.

Gastroskopia - gdzie wykonać i cena

BADANIE HISTOPATOLOGICZNE130 zł
GASTROSKOPIA Z TESTEM UREAZOWYM (Helicobacter pylori)350 zł
ZNIECZULENIE DO GASTROSKOPII400 zł

Nasi specjaliści

Badania endoskopowe wykonywane są przez doświadczoną kadrę lekarską, posiadającą wieloletnie doświadczenie:

Gdzie zrobisz badanie?

Poniżej znajdziesz adres placówek MULTI MED, w których wykonasz badanie

Przychodnia Warszawa Waryńskiego 6
Adres przychodni
ul. Waryńskiego 6, Śródmieście
00-631 Warszawa
Godziny otwarcia
Poniedziałek – Piątek:
07:00 – 20:00
Sobota:
08:00 – 14:00

Zadaj pytanie przez formularz

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych jest Centrum Diagnostyki Medycznej "MULTI-MED" S.A. (dawniej: Centrum Diagnostyki Medycznej MULTI-MED Hanna Brusikiewicz i Ska – Spółka Jawna), z siedzibą w Warszawie (01-059) przy ul. Okopowej 33. Przetwarzamy Pani/Pana dane wyłącznie w celu nawiązania kontaktu oraz udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu (podstawa przetwarzania danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów administratora w postaci komunikacji z użytkownikami strony). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Podanie przez Panią/Pana danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Ma Pani/Pan prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies