5

Rezonans magnetyczny dróg moczowych

Urografia metodą rezonansu magnetycznego (MRU ang. Magnetic Resonance Urography) to metoda obrazowania niezwykle czuła w wykrywaniu zmian ogniskowych oraz nieprawidłowości układu moczowego. Diagnostyka z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego jest bezpieczna i nieinwazyjna. Pacjent nie jest narażony na działanie promieniowania rentgenowskiego.

Co to jest urografia metodą rezonansu magnetycznego?

Urografia metodą rezonansu magnetycznego jest badaniem, które ocenia wszystkie elementy układu moczowego: położenie, wielkość i kształt nerek oraz drogi moczowe na całej długości – moczowody, pęcherz moczowy i cewkę moczową. Stosuje się dwie techniki obrazowanie:

 • Urografia MR statyczna to technika nie wymagająca podania środków kontrastujących. Badanie wykorzystywane jest w diagnostyce lub monitorowaniu chorób przebiegających ze zwężeniem lub poszerzeniem moczowodów.
 • Urografia MR dynamiczna (wydzielnicza) wykonywana jest po dożylnym podaniu środka kontrastującego – gadolinu. Badanie wykorzystywane jest do oceny funkcji oraz budowy układu moczowego.

Badanie urografii MR jest najczęściej wykonywane kompleksowo, czyli z wykorzystaniem obu technik, co umożliwia pełną diagnostykę oraz ocenę funkcjonowania układu moczowego.

Jakie są wskazania do urografii MR?

Wskazania do badani układu moczowego metodą rezonansu magnetycznego to:

 • podejrzenie lub monitorowanie leczenia guzów oraz zmian torbielowatych nerek,
 • diagnostyka zmian w okolicy nerek, na przykład guzów lub ropni,
 • podejrzenie złogów w drogach moczowych (kamica nerkowa i moczowodowa),
 • diagnostyka przyczyn zwężenia lub poszerzenia dróg moczowych oraz przeszkód w odpływie moczu,
 • ocena wad wrodzonych układu moczowego,
 • ocena i monitorowanie zmian ściany pęcherza moczowego np. zmiany nowotworowe, uchyłek pęcherza,
 • urazy układu moczowego,
 • diagnostyka przyczyn nadciśnienia tętniczego,
 • kontrola po przeczepieniu nerki.

Jak przygotować się do badania rezonansu magnetycznego dróg moczowych?

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania.

Jeżeli w trakcie badania ma być podawany kontrast, to konieczne jest przedstawienie aktualnego wyniku poziomu kreatyniny w surowicy krwi. Wynik nie może być starszy niż 14 dni. Oznaczenie można też wykonać w naszej pracowni przed badaniem.

Należy przynieść dokumentację medyczną (zdjęcia, CD, opisy, karty informacyjne, wyniki badania cytologicznego lub histopatologicznego).

Rezonans magnetyczny dróg moczowych - istotne informacje

Rezonansu magnetycznego nie mogą wykonać osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca, implantami słuchowymi oraz innymi, neurostymulatorami, korzystające z pompy insulinowej, ani mające w ciele drobiny metaliczne (kawałki śrutu, odłamki, opiłki żelaza).
Silne pole magnetyczne może spowodować przesuwanie się urządzeń i elementów metalowych w ciele. Jeżeli pacjent posiada tatuaże wykonane barwnikami z drobinami metalu, to może dojść do poparzenia skóry.

Nowoczesne endoprotezy, implanty stomatologiczne, stałe aparaty ortodontyczne zwykle nie są przeciwwskazaniem do tego badania.

Jeśli wykonywano w ostatnim czasie biopsję piersi lub narządów jamy brzusznej, to należy odroczyć badanie MRI. Krwiaki oraz procesy gojenia po biopsjach (cienkoigłowych, gruboigłowych, mammotomicznych i otwartych) mogą zmieniać obrazy uzyskane w badaniu MRI i powodować błędy w interpretacji. Badanie metodą rezonansu powinno się wykonać minimum 6-8-12 tygodni od biopsji. Okres odroczenia zależy od rodzaju biopsji i powinien być ustalony przy umawianiu terminu badania.

Rezonans magnetyczny dróg moczowych – gdzie wykonać i cena

Rezonans magnetyczny dróg moczowychod 700 zł

Cennik MRI Warszawa

Gdzie zrobisz badanie?

Poniżej znajdziesz adres placówek MULTI MED, w których wykonasz badanie

Rezonans Warszawa Stanów Zjednoczonych 51
Adres przychodni
Rezonans magnetyczny (wjazd od ul. Wzorcowej)
Al. Stanów Zjednoczonych 51 (Praga Południe)
04-028 Warszawa
Godziny otwarcia

Poniedziałek – Piątek:
07:00 – 21:00
Sobota:
08:00 – 15:00

W tygodniu od godziny 20:00 oraz w sobotę od godz. 14:00 dzwoniąc do Call Center proszę wybrać nr wew. 153


Zadaj pytanie przez formularz

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) informujmy, że Administratorem przekazanych za pomocą formularza danych osobowych jest Centrum Diagnostyki Medycznej „MULTI-MED” Hanna Brusikiewicz i S-ka – Spółka Jawna, z siedzibą w Warszawie (01-059) przy ul. Okopowej 33. Przetwarzamy Pani/Pana dane wyłącznie w celu nawiązania kontaktu oraz udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu (podstawa przetwarzania danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów administratora w postaci komunikacji z użytkownikami strony). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Podanie przez Panią/Pana danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Ma Pani/Pan prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?

Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies