Rezonans magnetyczny dróg moczowych

5

Rezonans magnetyczny dróg moczowych

Urografia metodą rezonansu magnetycznego (MRU ang. Magnetic Resonance Urography) to metoda obrazowania niezwykle czuła w wykrywaniu zmian ogniskowych oraz nieprawidłowości układu moczowego. Diagnostyka z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego jest bezpieczna i nieinwazyjna. Pacjent nie jest narażony na działanie promieniowania rentgenowskiego.

Co to jest urografia metodą rezonansu magnetycznego?

Urografia metodą rezonansu magnetycznego jest badaniem, które ocenia wszystkie elementy układu moczowego: położenie, wielkość i kształt nerek oraz drogi moczowe na całej długości – moczowody, pęcherz moczowy i cewkę moczową. Stosuje się dwie techniki obrazowanie:

 • Urografia MR statyczna to technika nie wymagająca podania środków kontrastujących. Badanie wykorzystywane jest w diagnostyce lub monitorowaniu chorób przebiegających ze zwężeniem lub poszerzeniem moczowodów.
 • Urografia MR dynamiczna (wydzielnicza) wykonywana jest po dożylnym podaniu środka kontrastującego – gadolinu. Badanie wykorzystywane jest do oceny funkcji oraz budowy układu moczowego.

Badanie urografii MR jest najczęściej wykonywane kompleksowo, czyli z wykorzystaniem obu technik, co umożliwia pełną diagnostykę oraz ocenę funkcjonowania układu moczowego.

Jakie są wskazania do urografii MR?

Wskazania do badani układu moczowego metodą rezonansu magnetycznego to:

 • podejrzenie lub monitorowanie leczenia guzów oraz zmian torbielowatych nerek,
 • diagnostyka zmian w okolicy nerek, na przykład guzów lub ropni,
 • podejrzenie złogów w drogach moczowych (kamica nerkowa i moczowodowa),
 • diagnostyka przyczyn zwężenia lub poszerzenia dróg moczowych oraz przeszkód w odpływie moczu,
 • ocena wad wrodzonych układu moczowego,
 • ocena i monitorowanie zmian ściany pęcherza moczowego np. zmiany nowotworowe, uchyłek pęcherza,
 • urazy układu moczowego,
 • diagnostyka przyczyn nadciśnienia tętniczego,
 • kontrola po przeczepieniu nerki.

Jak przygotować się do badania rezonansu magnetycznego dróg moczowych?

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania.

Jeżeli w trakcie badania ma być podawany kontrast, to konieczne jest przedstawienie aktualnego wyniku poziomu kreatyniny w surowicy krwi. Wynik nie może być starszy niż 14 dni. Oznaczenie można też wykonać w naszej pracowni przed badaniem.

Należy przynieść dokumentację medyczną (zdjęcia, CD, opisy, karty informacyjne, wyniki badania cytologicznego lub histopatologicznego).

Rezonans magnetyczny dróg moczowych - istotne informacje

Rezonansu magnetycznego nie mogą wykonać osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca, implantami słuchowymi oraz innymi, neurostymulatorami, korzystające z pompy insulinowej, ani mające w ciele drobiny metaliczne (kawałki śrutu, odłamki, opiłki żelaza).
Silne pole magnetyczne może spowodować przesuwanie się urządzeń i elementów metalowych w ciele. Jeżeli pacjent posiada tatuaże wykonane barwnikami z drobinami metalu, to może dojść do poparzenia skóry.

Nowoczesne endoprotezy, implanty stomatologiczne, stałe aparaty ortodontyczne zwykle nie są przeciwwskazaniem do tego badania.

Jeśli wykonywano w ostatnim czasie biopsję piersi lub narządów jamy brzusznej, to należy odroczyć badanie MRI. Krwiaki oraz procesy gojenia po biopsjach (cienkoigłowych, gruboigłowych, mammotomicznych i otwartych) mogą zmieniać obrazy uzyskane w badaniu MRI i powodować błędy w interpretacji. Badanie metodą rezonansu powinno się wykonać minimum 6-8-12 tygodni od biopsji. Okres odroczenia zależy od rodzaju biopsji i powinien być ustalony przy umawianiu terminu badania.

Rezonans magnetyczny dróg moczowych – gdzie wykonać i cena

Rezonans magnetyczny dróg moczowychod 750 zł

Cennik MRI Warszawa

Gdzie zrobisz badanie?

Poniżej znajdziesz adres placówek MULTI MED, w których wykonasz badanie

Rezonans Warszawa Stanów Zjednoczonych 51

Adres przychodni
Rezonans magnetyczny (wjazd od ul. Wzorcowej)
Al. Stanów Zjednoczonych 51 (Praga Południe)
04-028 Warszawa

T: 22 636 47 74

E: [email protected]

Godziny otwarcia

Poniedziałek – Piątek:
07:00 – 21:00
Sobota:
08:00 – 15:00

W tygodniu od godziny 20:00 oraz w sobotę od godz. 14:00 dzwoniąc do Call Center proszę wybrać nr wew. 153

Zadaj pytanie przez formularz

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) informujmy, że Administratorem przekazanych za pomocą formularza danych osobowych jest Centrum Diagnostyki Medycznej "MULTI-MED" S.A. (dawniej: Centrum Diagnostyki Medycznej MULTI-MED Hanna Brusikiewicz i Ska – Spółka Jawna), z siedzibą w Warszawie (01-059) przy ul. Okopowej 33. Przetwarzamy Pani/Pana dane wyłącznie w celu nawiązania kontaktu oraz udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu (podstawa przetwarzania danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów administratora w postaci komunikacji z użytkownikami strony). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Podanie przez Panią/Pana danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Ma Pani/Pan prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?