Badanie nasienia

Czym jest badanie nasieniamezczyzna-i-lekarz

Badanie nasienia (spermy) to badanie makroskopowe i mikroskopowe oceniające jego właściwości, jakość plemników, ich liczbę oraz aktywność w oparciu o wytyczne WHO. Badaniu nasienia może towarzyszyć badanie mikrobiologiczne czyli posiew. W badaniu ogólnym nasienia ocenia się objętość, pH i czas upłynnienia ejakulatu oraz ilość, żywotność, ruchliwość i morfologię plemników w ejakulacie.

Badanie mikrobiologiczne (posiew) nasienia stwierdza obecność ewentualnej infekcji. W przypadku wyhodowania drobnoustroju wykonywany jest antybiogram celem określenia lekowrażliwości i wdrożenia terapii.

Kiedy wykonać badanie nasienia?

Badanie ogólne nasienia wykonujemy w celu:

 • diagnostyki i leczenia stanów zapalnych męskich narządów płciowych (objawy zapalenia jąder, najądrzy, prostaty),
 • leczenia zaburzeń erekcji,
 • leczenia stanów przed i po zabiegach w obrębie układu rozrodczego,
 • leczenia stanów po leczeniu wnętrostwa, skrętu jądra,
 • leczenia stanów po kuracji steroidami płciowymi i glikokortykoidami,
 • przygotowania do zamrożenia nasienia (przed terapią antynowotworową).

Posiew nasienia wykonuje się:

 • jako uzupełnienie badania ogólnego nasienia, gdyż infekcje mogą być przyczyną niepłodności,
 • w przypadku stanów zapalnych układu moczowo-płciowego,
 • w przypadku obecności leukocytów w nasieniu,
 • przed zabiegiem inseminacji,
 • przed zabiegiem in vitro.

Jak przebiega badanie nasienia?

Badanie polega na oddaniu nasienia do sterylnego pojemnika drogą masturbacji przy zachowaniu podstawowych zasad higieny. Przed wykonaniem badania należy oddać mocz, umyć ręce oraz okolicę stref intymnych, a następnie osuszyć jednorazowym ręcznikiem. Nasienie musi pochodzić z pierwszej ejakulacji, nie może być pobrane z prezerwatywy. Do badania ogólnego nasienia należy pobrać całą objętość ejakulatu. Jeżeli nie udało się pobrać do pojemnika całej objętości materiału pacjent powinien o tym poinformować laboratorium.

Zaleca się oddanie nasienia na miejscu w przychodni, ponieważ wiarygodność wyniku zależy od właściwego przechowywania ejakulatu. W przypadku problemów z oddaniem nasienia w przychodni, dopuszcza się oddanie materiału w domu i dostarczenie do laboratorium w ciągu 30 minut od pobrania. Należy wtedy zabezpieczyć materiał przed wstrząsami i zmianą temperatury, która powinna być zbliżona do ciepłoty ciała.   

W przypadku posiewu dopuszcza się oddanie nasienia w domu i dostarczenie go w ciągu 2 godzin od pobrania w odpowiednim pojemniku otrzymanym w gabinecie zabiegowym naszych placówek.

Materiał do badania ogólnego nasienia należy dostarczyć do laboratorium po wcześniejszym umówieniu terminu. Ejakulat do posiewu nasienia należy dostarczyć do przychodni w godzinach pracy laboratorium.

Jak przygotować się do badania?

Zapoznaj się ze szczegółowym przygotowaniem do badań nasienia:

Istotne informacje

W przypadku badania ogólnego nasienia istotne jest oddanie całej objętości ejakulatu. Jeżeli nie udało się pobrać do pojemnika całej objętości materiału pacjent powinien o tym poinformować laboratorium.

Pobierając nasienie na posiew ważne jest, aby nie dotykać wnętrza sterylnego pojemnika.

Podstawowy posiew mikrobiologiczny nasienia nie wykrywa pierwotniaków, Chlamydii, Mycoplasmy. do tego potrzebne są dodatkowe badania, wiążące się z pobraniem materiału na specjalistyczne podłoże przez lekarza urologa.

Godziny otwarcia gabinetów zabiegowych

Nasze gabinety zabiegowe w przychodniach przy ul. Okopowej, ul. Grochowskiej są czynne od poniedziałku do piątku w godz. 07:00-19:00 oraz w soboty w godz. 08:00-12:30.

Pacjentów chcących wykonać badania laboratoryjne w Śródmieściu zapraszamy do gabinetu zabiegowego przy ul. Waryńskiego 6, który jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 07:00-19:30 oraz w soboty w godz. 08:00-13:30.

Gdzie zrobisz badanie?

Poniżej znajdziesz adres placówek MULTI MED, w których wykonasz badanie

Przychodnia Warszawa Grochowska 234/240

Adres przychodni
ul. Grochowska 234/240 Praga Południe
04-368 Warszawa

T: 22 636 47 74

E: [email protected]

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek:
07:00 - 20:00

Sobota:
08:00 - 14:00

Przychodnia Warszawa Okopowa 33

Adres przychodni
Okopowa 33, Wola
01-059 Warszawa

T: 22 636 47 74

E: [email protected]

Godziny otwarcia

Poniedziałek – Piątek:
07:00 – 20:00
Sobota:
08:00 – 14:00

Przychodnia Warszawa Waryńskiego 6

Adres przychodni
ul. Waryńskiego 6, Śródmieście
00-631 Warszawa

T: 22 636 47 74

E: [email protected]

Godziny otwarcia

Poniedziałek – Piątek:
07:00 – 20:00
Sobota:
08:00 – 14:00

Zadaj pytanie przez formularz

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) informujmy, że Administratorem przekazanych za pomocą formularza danych osobowych jest Centrum Diagnostyki Medycznej "MULTI-MED" S.A. (dawniej: Centrum Diagnostyki Medycznej MULTI-MED Hanna Brusikiewicz i Ska – Spółka Jawna), z siedzibą w Warszawie (01-059) przy ul. Okopowej 33. Przetwarzamy Pani/Pana dane wyłącznie w celu nawiązania kontaktu oraz udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu (podstawa przetwarzania danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów administratora w postaci komunikacji z użytkownikami strony). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Podanie przez Panią/Pana danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Ma Pani/Pan prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?