Rezonans magnetyczny u dzieci

Rezonans magnetyczny u dzieci

Badanie rezonansu magnetycznego daje możliwość szczegółowej oceny anatomii i patologii w organizmie rozwijającego się dziecka.

Dzięki rezonansowi magnetycznemu możliwa jest wczesna diagnostyka i zaplanowanie leczenia wielu chorób. Obrazy w czasie rzeczywistym uzyskane w trakcie badania dostarczają wiarygodnych i dokładnych informacji o zmianach chorobowych zachodzących w organizmie pacjenta.

Od którego roku/miesiąca życia można wykonywać rezonans magnetyczny u dzieci?

W naszych pracowniach wykonujemy badania rezonansu magnetycznego, w tym również w znieczuleniu ogólnym, dzieciom od 1 roku życia. Proponujemy, aby dzieci mniejsze były badane w warunkach szpitalnych. W niektórych przypadkach lekarz anestezjolog może zakwalifikować dziecko poniżej 1 roku życia do badania w znieczuleniu ogólnym. Jest to zależne od  stanu zdrowia dziecka i chorób współistniejących.

Każdorazowo dziecko musi być zakwalifikowane do znieczulenia przez lekarza anestezjologa, który udzieli wszelkich informacji na temat  znieczulenia ogólnego/sedacji  w tym sposobu przygotowania do niego.

Jakie są wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego u dzieci?

Wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego u dzieci to:

 • zaburzenia neurologiczne związane z urazem lub niedotlenieniem okołoporodowym,
 • podejrzenie wad wrodzonych w obrębie kości czaszki i narządu słuchu,
 • wady rozwojowe kręgosłupa i ośrodkowego układu nerwowego,
 • podejrzenie urazu głowy lub narządów wewnętrznych,
 • podejrzenie chorób nowotworowych,
 • podejrzenie innych schorzeń układu nerwowego i mózgu np. stwardnienie guzowate (NF), ucisk na rdzeń i korzenie nerwowe,
 • schorzenia nabyte układu ruchu np. urazy stawów kolanowych, barkowych,
 • wady rozwojowe kończyn.

Jak przebiega badanie rezonansem magnetycznym u dzieci?

Badanie rozpoczyna się wywiadem medycznym zbieranym od pacjenta/ opiekuna. Na podstawie dostarczonego skierowania badanie jest wykonywane z wykorzystaniem środka kontrastującego lub bez niego. Kontrast może być podany dożylnie – w trakcie wykonywania badania.

Na czas badania pacjent umieszczany jest w tunelu elektromagnetycznym, cały czas ma kontakt z personelem medycznym poprzez kamerę i mikrofon. Na czas badania musi pozostawać w bezruchu od kilku do kilkudziesięciu minut – w zależności od badanego obszaru. W tym czasie wykonywane są zdjęcia, a o pracy urządzenia świadczy charakterystyczne „pukanie” podobne do dźwięków wydawanych przez wirnik pralki. Dla komfortu i ochrony słuchu podczas badania pacjent otrzymuje słuchawki.

Dzieci do 8-10 roku życia najczęściej nie współpracują z technikiem i nie potrafią pozostać bez ruchu w czasie wykonywania kolejnych sekwencji badania. Bardzo często ze względu na chorobę zasadniczą, lęk i klaustrofobię nie jest możliwe wykonanie badania bez znieczulenia ogólnego również u dzieci starszych.

Dziecko jest usypiane w obecności rodzica. Założenie wkłucia dożylnego odbywa się po zaśnięciu dziecka oddychającego środkiem anestetycznym przez maskę. W niektórych przypadkach ze względów medycznych konieczne jest odwrócenie tej kolejności. Po rozpoczęciu znieczulenia opiekunowie przebywają w poczekalni.

Po zakończeniu badania w znieczuleniu dziecko jest przewożone do sali wybudzeń, gdzie przebywa pod opieką rodzica i personelu medycznego do momentu wypisu z placówki.

U dzieci starszych, które nie wymagają znieczulenia opiekun może za zgodą personelu przebywać w pomieszczeniu rezonansu.

Więcej o badaniu w znieczuleniu znajdziesz w zakładce rezonans magnetyczny w znieczuleniu ogólnym (sedacji)

Czy badanie rezonansu magnetycznego u dzieci jest bezpieczne?

Badanie wykorzystuje promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej, które jest zupełnie bezpieczne dla organizmu i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych ani powikłań.

Badaniu towarzyszy specyficzny hałas wynikający z pracy aparatu, który może dekoncentrować, ale nie jest on szkodliwy dla Pacjenta.  Aby zminimalizować dyskomfort Pacjent otrzymuje słuchawki.

Podczas badania dziecko trzyma w dłoni przycisk tzw. „gruszkę”, za pomocą której może zaalarmować technika, że np. boi się lub źle się poczuło.

Jak przygotować dziecko do rezonansu magnetycznego?

Przed badaniem rezonansu wskazane jest aby przygotować dziecko psychicznie do planowanego badania. Warto opisać dziecku jak będzie wyglądała procedura, aby zminimalizować stres.

Należy również:

 • przyjść 15 minut przed umówionym badaniem w celu rejestracji i uzupełnienia ankiety medycznej,
 • zabrać ze sobą dokumenty dziecka oraz opiekuna/rodzica potwierdzające tożsamość,
 • dostarczyć dokumentację medyczną (zdjęcia, CD, opisy, karty informacyjne, wyniki badań cytologicznych lub histopatologicznych).

   Jeżeli w trakcie badania ma być podawany kontrast, to konieczne jest przedstawienie aktualnego wyniku poziomu kreatyniny w surowicy krwi . Wynik kreatyniny nie może być starszy niż 14 dni.

   Należy przynieść dokumentację medyczną (zdjęcia, CD, opisy, karty informacyjne, wyniki badania cytologicznego lub histopatologicznego).

   Niektóre badania rezonansu magnetycznego wymagają dodatkowego specjalnego przygotowania. Należą do nich:

   Rezonans magnetyczny w znieczuleniu ogólnym – istotne informacje

   Rezonansu magnetycznego nie mogą wykonać osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca, implantami słuchowymi oraz innymi, neurostymulatorami, korzystające z pompy insulinowej, ani mające w ciele drobiny metaliczne (kawałki śrutu, odłamki, opiłki żelaza).

   Silne pole magnetyczne może spowodować przesuwanie się urządzeń i elementów metalowych w ciele. Jeżeli pacjent posiada tatuaże wykonane barwnikami z drobinami metalu, to może dojść do poparzenia skóry.

   Nowoczesne endoprotezy, implanty stomatologiczne, stałe aparaty ortodontyczne zwykle nie są przeciwwskazaniem do tego badania.

   Jeśli wykonywano w ostatnim czasie biopsję narządu, który ma być badany, to należy odroczyć badanie MRI. Krwiaki oraz procesy gojenia po biopsji mogą zmieniać obrazy uzyskane w badaniu MRI i powodować błędy w interpretacji. Badanie metodą rezonansu powinno się wykonać minimum 6-8-12 tygodni od biopsji. Okres odroczenia zależy od rodzaju biopsji i powinien być ustalony przy umawianiu terminu badania.

   Jeśli badanie ma być wykonane w znieczuleniu i z podaniem kontrastu, konieczne jest posiadanie skierowania na badanie rezonansu magnetycznego z kontrastem. 

   Rezonans magnetyczny u dzieci - gdzie wykonać i cena

   W pracowniach rezonansu magnetycznego w Warszawie przy Al. Stanów Zjednoczonych, w Płońsku, Tomaszowie Lubelskim i Garwolinie wykonujemy badania dzieciom od 8 r. ż. bez znieczulenia ogólnego (sedacji).

   W pracowni przy ul. Krasińskiego w Warszawie wykonujemy badania dzieciom od 1 roku życia z możliwością znieczulenia ogólnego (sedacji).

   Gdzie zrobisz badanie?

   Poniżej znajdziesz adres placówek MULTI MED, w których wykonasz badanie

   Rezonans Warszawa Stanów Zjednoczonych 51

   Adres przychodni
   Rezonans magnetyczny (wjazd od ul. Wzorcowej)
   Al. Stanów Zjednoczonych 51 (Praga Południe)
   04-028 Warszawa

   T: 22 636 47 74

   E: [email protected]

   Godziny otwarcia

   Poniedziałek – Piątek:
   07:00 – 21:00
   Sobota:
   08:00 – 15:00

   W tygodniu od godziny 20:00 oraz w sobotę od godz. 14:00 dzwoniąc do Call Center proszę wybrać nr wew. 153

   Rezonans Warszawa Krasińskiego 69

   Adres przychodni
   Rezonans magnetyczny
   ul. Krasińskiego 69 (Żoliborz)
   01-755, Warszawa

   T: 22 636 47 74

   E: [email protected]

   Godziny otwarcia

   Poniedziałek - Piątek: 
   08:00 - 20:00
   Sobota:
   8:00 - 14:00

   Rezonans Tomaszów Lubelski

   Adres przychodni
   Rezonans magnetyczny
   ul. Gen. W. Andersa 2
   22-600 Tomaszów Lubelski

   T: 84 664 25 59 T: 84 663 43 36

   E: [email protected]

   Godziny otwarcia

   Poniedziałek – Piątek:
   08:00 – 20:00

   Rezonans Garwolin

   Adres przychodni
   Rezonans magnetyczny
   ul. Zacisze 49
   08-400 Garwolin

   T: 25 675 06 19 T: 25 675 03 96

   E: [email protected]

   Godziny otwarcia

   Poniedziałek – Piątek:
   08:00 – 20:00
   Sobota:
   08:00 – 15:00

   Rezonans Płońsk

   Adres przychodni
   Rezonans magnetyczny (budynek D na terenie szpitala)
   ul. Sienkiewicza 7
   09-100 Płońsk

   T: 23 672 07 01

   E: [email protected]

   Godziny otwarcia

   Poniedziałek – Piątek:
   07:30 – 21:00
   Sobota:
   09:00 – 15:00

   Zadaj pytanie przez formularz

   Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) informujmy, że Administratorem przekazanych za pomocą formularza danych osobowych jest Centrum Diagnostyki Medycznej "MULTI-MED" S.A. (dawniej: Centrum Diagnostyki Medycznej MULTI-MED Hanna Brusikiewicz i Ska – Spółka Jawna), z siedzibą w Warszawie (01-059) przy ul. Okopowej 33. Przetwarzamy Pani/Pana dane wyłącznie w celu nawiązania kontaktu oraz udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu (podstawa przetwarzania danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów administratora w postaci komunikacji z użytkownikami strony). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Podanie przez Panią/Pana danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Ma Pani/Pan prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

   Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
   Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

   Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?