Test PAPP-A (Test PAPPA)

Co to jest Test PAPP-A?test-pappa-warszawa

Test PAPP-A (ang. Pregnancy-Associated Plasma Protein-A) tzw. test podwójny to nieinwazyjne badanie prenatalne. We krwi matki oznaczane jest stężenie wolnej podjednostki beta-hCG oraz białko PAPP-A. Wyniki badania biochemicznego wraz z wykonanym w tym samym okresie ciąży badaniem USG są niezbędne do wykonania tzw. „testu złożonego” w celu oceny ryzyka wystąpienia trisomii chromosomów 21, 18 i 13 płodu (zespół Downa, Edwardsa i Pataua).

Jakie są wskazania do wykonania Testu PAPP-A?

Zaleca się, aby to prenatalne badanie przesiewowe zostało wykonane przez każdą kobietę ciężarną, bez względu na wiek i niezależnie od tego, czy badanie USG jest prawidłowe, czy nie. W Polsce refundowane są badania prenatalne u kobiet po 35. roku życia lub u których wcześniej stwierdzano zaburzenia genetyczne płodu, lub urodziły dziecko z wadą genetyczną oraz w rodzinach, w których występują wady genetyczne.

Kiedy należy wykonać Test PAPP-A i jaki jest czas oczekiwania na wynik badania?

Test PAPP-A, czyli tzw. test podwójny należy wykonać między 11 a 14 tygodniem ciąży. W tym okresie ciąży należy wykonać także badanie USG.

Czas oczekiwania na wynik Testu PAPP-A wynosi 3-7 dni roboczych. Interpretacja wyników testu PAPP-A jest możliwa dopiero po uzyskaniu wyników badania krwi oraz po wykonaniu badania USG.

Jak przygotować się do Testu PAPP-A?

Pacjentka nie musi być na czczo.
Na pobranie krwi należy zabrać całą dokumentację ciąży, łącznie z wynikiem ostatniego badania USG ciąży.

Jak przebiega Test PAPP-A?

Od matki pobierana jest próbka krwi, w której oznaczany jest poziom białka ciążowego A (białko PAPP-A) oraz wolnej podjednostki beta-hCG czyli części hormonu ciążowego (gonadotropiny kosmówkowej).

W tym samym okresie wykonywane jest badanie USG przez lekarza, który powinien posiadać Certyfikat Kompetencji wydany przez Fundację Medycyny Płodu (FMF ang. Fetal Medicine Foundation). W ośrodku powinien być również stosowany odpowiedni program komputerowy oraz analizator biochemiczny uznany przez FMF. Na podstawie uzyskanych wyników wyliczane jest ryzyko wystąpienia trisomii takich jak: zespołu Downa, zespołu Edwardsa i zespołu Pataua.

Test PAPP-A - istotne informacje

Wykrywalność zespołu Downa w teście złożonym, czyli badaniu składającym się z USG z oceną „markerów” i testu podwójnego (tzw. testu PAPP-A) przewyższa 90%. Należy jednak pamiętać, że jest to test przesiewowy, który ocenia ryzyko wystąpienia określonych nieprawidłowości, a nie badanie diagnostyczne. W przypadku wysokiego ryzyka trisomii zaleca się wykonanie inwazyjnej diagnostyki prenatalnej, na przykład amniopunkcji, celem potwierdzenia wyniku i podjęcia ewentualnych dalszych kroków.

Ujemne wyniki testu PAPP-A nie oznaczają jednak, że dziecko na pewno urodzi się bez zmian genetycznych. Oznaczają natomiast, że ryzyko wystąpienia Zespołu Downa, Edwardsa i Pataua jest niskie.

Więcej informacji znajduje się w artykule na temat Testu PAPP-A.

Posłuchaj wypowiedzi Prof. dr hab. n. med. Piotra Węgrzyna na temat „TESTY PAPPA – FAKTY I MITY” w programie „Pytanie na śniadanie” w TVP 2.

Test PAPP-A – gdzie wykonać i cena

Test PAPP-A350 zł

Gdzie zrobisz badanie?

Poniżej znajdziesz adres placówek MULTI MED, w których wykonasz badanie

Przychodnia Warszawa Polna 3

Adres przychodni
ul. Polna 3, Śródmieście
00-622 Warszawa

T: 22 636 47 74

E: [email protected]

Godziny otwarcia

Poniedziałek – Piątek:
07:00 – 20:00
Sobota:
08:00 – 14:00

Przychodnia Warszawa Waryńskiego 6

Adres przychodni
ul. Waryńskiego 6, Śródmieście
00-631 Warszawa

T: 22 636 47 74

E: [email protected]

Godziny otwarcia

Poniedziałek – Piątek:
07:00 – 20:00
Sobota:
08:00 – 14:00

Zadaj pytanie przez formularz

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) informujmy, że Administratorem przekazanych za pomocą formularza danych osobowych jest Centrum Diagnostyki Medycznej "MULTI-MED" S.A. (dawniej: Centrum Diagnostyki Medycznej MULTI-MED Hanna Brusikiewicz i Ska – Spółka Jawna), z siedzibą w Warszawie (01-059) przy ul. Okopowej 33. Przetwarzamy Pani/Pana dane wyłącznie w celu nawiązania kontaktu oraz udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu (podstawa przetwarzania danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów administratora w postaci komunikacji z użytkownikami strony). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Podanie przez Panią/Pana danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Ma Pani/Pan prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?