Wybierz badanie
Co to jest Test PAPP-A?
Test PAPP-A (ang. Pregnancy-Associated Plasma Protein-A) tzw. test podwójny to nieinwazyjne badanie prenatalne. We krwi matki oznaczane jest stężenie wolnej podjednostki beta-hCG oraz białko PAPP-A. Wyniki badania biochemicznego wraz z wykonanym w tym samym okresie ciąży badaniem USG są niezbędne do wykonania tzw. „testu złożonego” w celu oceny ryzyka wystąpienia trisomii chromosomów 21, 18 i 13 płodu (zespół Downa, Edwardsa i Pataua).
Jakie są wskazania do wykonania Testu PAPP-A?
Zaleca się, aby to prenatalne badanie przesiewowe zostało wykonane przez każdą kobietę ciężarną, bez względu na wiek i niezależnie od tego, czy badanie USG jest prawidłowe, czy nie. W Polsce refundowane są badania prenatalne u kobiet po 35. roku życia lub u których wcześniej stwierdzano zaburzenia genetyczne płodu, lub urodziły dziecko z wadą genetyczną oraz w rodzinach, w których występują wady genetyczne.
Kiedy należy wykonać Test PAPP-A i jaki jest czas oczekiwania na wynik badania?
Test PAPP-A, czyli tzw. test podwójny należy wykonać między 11 a 14 tygodniem ciąży. W tym okresie ciąży należy wykonać także badanie USG.
Czas oczekiwania na wynik Testu PAPP-A wynosi 3-7 dni roboczych. Interpretacja wyników testu PAPP-A jest możliwa dopiero po uzyskaniu wyników badania krwi oraz po wykonaniu badania USG.
Jak przygotować się do Testu PAPP-A?
Pacjentka nie musi być na czczo.
Na pobranie krwi należy zabrać całą dokumentację ciąży, łącznie z wynikiem ostatniego badania USG ciąży.
Jak przebiega Test PAPP-A?
Od matki pobierana jest próbka krwi, w której oznaczany jest poziom białka ciążowego A (białko PAPP-A) oraz wolnej podjednostki beta-hCG czyli części hormonu ciążowego (gonadotropiny kosmówkowej).
W tym samym okresie wykonywane jest badanie USG przez lekarza, który powinien posiadać Certyfikat Kompetencji wydany przez Fundację Medycyny Płodu (FMF ang. Fetal Medicine Foundation). W ośrodku powinien być również stosowany odpowiedni program komputerowy oraz analizator biochemiczny uznany przez FMF. Na podstawie uzyskanych wyników wyliczane jest ryzyko wystąpienia trisomii takich jak: zespołu Downa, zespołu Edwardsa i zespołu Pataua.
Test PAPP-A - istotne informacje
Wykrywalność zespołu Downa w teście złożonym, czyli badaniu składającym się z USG z oceną „markerów” i testu podwójnego (tzw. testu PAPP-A) przewyższa 90%. Należy jednak pamiętać, że jest to test przesiewowy, który ocenia ryzyko wystąpienia określonych nieprawidłowości, a nie badanie diagnostyczne. W przypadku wysokiego ryzyka trisomii zaleca się wykonanie inwazyjnej diagnostyki prenatalnej, na przykład amniopunkcji, celem potwierdzenia wyniku i podjęcia ewentualnych dalszych kroków.
Ujemne wyniki testu PAPP-A nie oznaczają jednak, że dziecko na pewno urodzi się bez zmian genetycznych. Oznaczają natomiast, że ryzyko wystąpienia Zespołu Downa, Edwardsa i Pataua jest niskie.
Więcej informacji znajduje się w artykule na temat Testu PAPP-A.
Posłuchaj wypowiedzi Prof. dr hab. n. med. Piotra Węgrzyna na temat „TESTY PAPPA – FAKTY I MITY” w programie „Pytanie na śniadanie” w TVP 2.
Program badań prenatalnych Narodowego Funduszu Zdrowia
Centrum Diagnostyki Medycznej MULTI MED w Warszawie przy ul. Waryńskiego 6 realizuje także program badań prenatalnych w ramach NFZ. Do badań tych należą:
- badanie USG z oceną ryzyka 11-14 tydzień ciąży z testem podwójnym (tzw. testem PAPP-A),
- amniopunkcja,
- badanie USG połówkowe 20-24 tydzień ciąży.
Celem programu jest możliwość wczesnej identyfikacji ryzyka wad genetycznych (USG + testy biochemiczne), wczesne rozpoznanie wrodzonych wad rozwojowych (USG), zwiększenie dostępności do badań prenatalnych w Polsce oraz wdrożenie systemu organizacyjnego badań prenatalnych w naszym kraju.
W celu włączenia do programu badań prenatalnych na badanie amniopunkcji wymagane jest skierowanie (wzór skierowania) zawierające informacje o wskazaniach do objęcia programem wraz z opisem nieprawidłowości. Skierowanie na badania nieinwazyjne: USG z oceną ryzyka 11-14 tydzień z testem podwójnym oraz USG połówkowe powinno zawierać informację które z badań ma być wykonane oraz informację w którym tygodniu ciąży znajdowała się pacjentka w momencie wystawiania skierowania.
Test PAPP-A – gdzie wykonać i cena
Test PAPP-A | 350 zł |
Gdzie zrobisz badanie?
Poniżej znajdziesz adres placówek MULTI MED, w których wykonasz badanie
Przychodnia Warszawa Polna 3
Adres przychodni
ul. Polna 3, Śródmieście
00-622 Warszawa
Godziny otwarcia
Poniedziałek – Piątek:
07:00 – 20:00
Sobota:
08:00 – 14:00
Przychodnia Warszawa Waryńskiego 6
Adres przychodni
ul. Waryńskiego 6, Śródmieście
00-631 Warszawa
Godziny otwarcia
Poniedziałek – Piątek:
07:00 – 20:00
Sobota:
08:00 – 14:00