test-pappa-warszawa

Co to jest Test PAPP-A?

Test PAPP-A (ang. Pregnancy-Associated Plasma Protein-A) tzw. test podwójny to nieinwazyjne badanie prenatalne. We krwi matki oznaczane jest stężenie wolnej podjednostki beta-hCG oraz białko PAPP-A. Wyniki badania biochemicznego wraz z wykonanym w tym samym okresie ciąży badaniem USG są niezbędne do wykonania tzw. „testu złożonego” w celu oceny ryzyka wystąpienia trisomii chromosomów 21, 18 i 13 płodu (zespół Downa, Edwardsa i Pataua).

Jakie są wskazania do wykonania Testu PAPP-A?

Zaleca się, aby to prenatalne badanie przesiewowe zostało wykonane przez każdą kobietę ciężarną, bez względu na wiek i niezależnie od tego, czy badanie USG jest prawidłowe, czy nie. W Polsce refundowane są badania prenatalne u kobiet po 35. roku życia lub u których wcześniej stwierdzano zaburzenia genetyczne płodu, lub urodziły dziecko z wadą genetyczną oraz w rodzinach, w których występują wady genetyczne.

Kiedy należy wykonać Test PAPP-A i jaki jest czas oczekiwania na wynik badania?

Test PAPP-A, czyli tzw. test podwójny należy wykonać między 11 a 14 tygodniem ciąży. W tym okresie ciąży należy wykonać także badanie USG.

Czas oczekiwania na wynik Testu PAPP-A wynosi 3-7 dni roboczych. Interpretacja wyników testu PAPP-A jest możliwa dopiero po uzyskaniu wyników badania krwi oraz po wykonaniu badania USG.

Jak przygotować się do Testu PAPP-A?

Pacjentka nie musi być na czczo.
Na pobranie krwi należy zabrać całą dokumentację ciąży, łącznie z wynikiem ostatniego badania USG ciąży.

Jak przebiega Test PAPP-A?

Od matki pobierana jest próbka krwi, w której oznaczany jest poziom białka ciążowego A (białko PAPP-A) oraz wolnej podjednostki beta-hCG czyli części hormonu ciążowego (gonadotropiny kosmówkowej).

W tym samym okresie wykonywane jest badanie USG przez lekarza, który powinien posiadać Certyfikat Kompetencji wydany przez Fundację Medycyny Płodu (FMF ang. Fetal Medicine Foundation). W ośrodku powinien być również stosowany odpowiedni program komputerowy oraz analizator biochemiczny uznany przez FMF. Na podstawie uzyskanych wyników wyliczane jest ryzyko wystąpienia trisomii takich jak: zespołu Downa, zespołu Edwardsa i zespołu Pataua.

Test PAPP-A - istotne informacje

Wykrywalność zespołu Downa w teście złożonym, czyli badaniu składającym się z USG z oceną „markerów” i testu podwójnego (tzw. testu PAPP-A) przewyższa 90%. Należy jednak pamiętać, że jest to test przesiewowy, który ocenia ryzyko wystąpienia określonych nieprawidłowości, a nie badanie diagnostyczne. W przypadku wysokiego ryzyka trisomii zaleca się wykonanie inwazyjnej diagnostyki prenatalnej, na przykład amniopunkcji, celem potwierdzenia wyniku i podjęcia ewentualnych dalszych kroków.

Ujemne wyniki testu PAPP-A nie oznaczają jednak, że dziecko na pewno urodzi się bez zmian genetycznych. Oznaczają natomiast, że ryzyko wystąpienia Zespołu Downa, Edwardsa i Pataua jest niskie.

Więcej informacji znajduje się w artykule na temat Testu PAPP-A.

Posłuchaj wypowiedzi Prof. dr hab. n. med. Piotra Węgrzyna na temat „TESTY PAPPA – FAKTY I MITY” w programie „Pytanie na śniadanie” w TVP 2.

Test PAPP-A – gdzie wykonać i cena

Test PAPP-A350 zł

Gdzie zrobisz badanie?

Poniżej znajdziesz adres placówek MULTI MED, w których wykonasz badanie

Przychodnia Warszawa Polna 3
Adres przychodni
ul. Polna 3, Śródmieście
00-622 Warszawa
Godziny otwarcia
Poniedziałek – Piątek:
07:00 – 20:00
Sobota:
08:00 – 14:00
Przychodnia Warszawa Waryńskiego 6
Adres przychodni
ul. Waryńskiego 6, Śródmieście
00-631 Warszawa
Godziny otwarcia
Poniedziałek – Piątek:
07:00 – 20:00
Sobota:
08:00 – 14:00

Zadaj pytanie przez formularz

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych jest Centrum Diagnostyki Medycznej "MULTI-MED" S.A. (dawniej: Centrum Diagnostyki Medycznej MULTI-MED Hanna Brusikiewicz i Ska – Spółka Jawna), z siedzibą w Warszawie (01-059) przy ul. Okopowej 33. Przetwarzamy Pani/Pana dane wyłącznie w celu nawiązania kontaktu oraz udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu (podstawa przetwarzania danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów administratora w postaci komunikacji z użytkownikami strony). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Podanie przez Panią/Pana danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Ma Pani/Pan prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies