Czym jest sigmoidoskopia?

Sigmoidoskopia to badanie endoskopowe trzech końcowych odcinków jelita grubego czyli odbytnicy, esicy i dolnej części zstępnicy. Główny cel badania to ocena błony śluzowej badanego odcinka jelita, a także , jeśli zaistnieje taka potrzeba, pobranie wycinków do badania histopatologicznego i ewentualne usunięcie polipów.

Kiedy należy wykonać sigmoidoskopię?

Wskazaniami do wykonania sigmoidoskopii są:

 • krwawienia z jelita grubego – nawet jednorazowe;
 • problemy z wypróżnianiem się;
 • zmiany w wyglądzie i konsystencji kału – krew widoczna lub utajona (wykryta w badaniu laboratoryjnym), bardzo ciemny kolor wydalanej treści, biegunka na przemian z zatwardzeniem, kał w formie cienkiego sznurka lub zbitych grudek;
 • bóle brzucha o niewyjaśnionym pochodzeniu, szczególnie jeśli towarzyszy im niedokrwistość;
 • niedokrwistość wynikająca z niedoboru żelaza, niepoddająca się leczeniu suplementami i pogłębiająca się z upływem czasu;
 • nawrotowe stany zapalne jelita;
 • podejrzenie lub istnienie stanów przednowotworowych i nowotworowych, polipów, uchyłków.

Jak przebiega sigmoidoskopia?

Jeśli pacjent wykonuje badanie w sedacji (znieczulenie ogólne), lekarz anestezjolog podaje dożylnie środek usypiający. Endoskop czyli wziernik z światłem, optyką oraz kanałem roboczym wprowadzany jest przez odbyt . Podczas badania lekarz ocenia odbytnicę, esicę oraz część zstępnicy. Jeśli zajdzie taka konieczność pobierane są wycinki błony śluzowej do badania histopatologicznego. W trakcie badania możliwe jest także usunięcie polipa jelita grubego.

Jak przygotować się do sigmoidoskopii?

  Szczegółowe przygotowanie do badania znajduje się w przygotowaniu do badań.

  Sigmoidoskopia – istotne informacje 

  Na badanie należy dostarczyć posiadaną dokumentację medyczną.

  Jeżeli badanie jest wykonywane w znieczuleniu ogólnym, to wskazane jest stawienie się na badanie z osobą towarzyszącą. Po badaniu nie zaleca się prowadzenia pojazdów mechanicznych.

  Wychodząc na przeciw dużemu zapotrzebowaniu na badania endoskopowe, nasza pracownia endoskopii jest czynna od poniedziałku do niedzieli w godz. 08:00 – 20:00.

  Sigmoidoskopia – gdzie wykonać i cena

  BADANIE HISTOPATOLOGICZNE65 zł
  POLIPEKTOMIA250 zł
  SIGMOIDOSKOPIA200 zł
  ZNIECZULENIE DO SIGMOIDOSKOPII230 zł

  Nasi specjaliści

  Badania endoskopowe wykonywane są przez doświadczoną kadrę lekarską, posiadającą wieloletnie doświadczenie:

  Gdzie zrobisz badanie?

  Poniżej znajdziesz adres placówek MULTI MED, w których wykonasz badanie

  Przychodnia Warszawa Waryńskiego 6
  Adres przychodni
  ul. Waryńskiego 6, Śródmieście
  00-631 Warszawa
  Godziny otwarcia
  Poniedziałek – Piątek:
  07:00 – 20:00
  Sobota:
  08:00 – 14:00

  Zadaj pytanie przez formularz

  Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) informujmy, że Administratorem przekazanych za pomocą formularza danych osobowych jest Centrum Diagnostyki Medycznej „MULTI-MED” Hanna Brusikiewicz i S-ka – Spółka Jawna, z siedzibą w Warszawie (01-059) przy ul. Okopowej 33. Przetwarzamy Pani/Pana dane wyłącznie w celu nawiązania kontaktu oraz udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu (podstawa przetwarzania danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów administratora w postaci komunikacji z użytkownikami strony). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Podanie przez Panią/Pana danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Ma Pani/Pan prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

  MULTI MEDMULTI MEDMULTI MEDMULTI MEDMULTI MEDMULTI MEDMULTI MED

  Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?

  Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies