Jak przygotować się do kolonoskopii

Trzy dni przed badaniem
Zaleca się przez 3 dni przed planowanym badaniem nie spożywać:

  • owoców pestkowych, pestek siemienia lnianego,
  • tłustych mięs i wędlin,
  • sałatek i warzyw,
  • napojów gazowanych.

Należy natomiast pozostawać na diecie półpłynnej.
Można spożywać:

  • zmiksowane zupy,
  • kisiele, budynie, serki homogenizowane, kleiki,
  • ryż, makaron,
  • mięso gotowane, ryby,
  • klarowne, niegazowane napoje.

W dniu badania
Jeżeli badanie odbywa się w godzinach porannych, to po godzinie 16 w dniu poprzedzającym badanie należy rozpuścić 4 saszetki preparatu Fortrans w 4 litrach wody niegazowanej. Roztwór należy wypić w ciągu 6 godzin. Od chwili wypicia preparatu Fortrans nie wolno przyjmować żadnych pokarmów. Można pić dowolną ilość wody niegazowanej oraz herbaty z cukrem do 4 godzin przed planowanym badaniem. Nie należy żuć gumy ani palić papierosów.

Jeżeli badanie odbywa się w godzinach popołudniowych lub wieczornych, to w dniu poprzedzającym badanie w godzinach 18-20 należy rozpuścić 2 saszetki preparatu Fortrans w 2 litrach wody niegazowanej. Roztwór należy wypić w ciągu 4 godzin. Kolejne 2 saszetki preparatu Fortrans w dniu badania należy rozpuścić w 2 litrach wody niegazowanej i skończyć pić 4 godziny przed planowanym badaniem. Od chwili wypicia preparatu Fortrans nie wolno przyjmować żadnych pokarmów. Można pić dowolną ilość wody niegazowanej oraz herbaty z cukrem do 4 godzin przed planowanym badaniem. Nie należy żuć gumy ani palić papierosów.

UWAGA!
Prawidłową reakcją na zastosowanie preparatu Fortrans świadczącą o odpowiednim przygotowaniu do badania jest wypróżnianie treścią płynną w kolorze żółtawym.

Osoby z cukrzycą powinny przed badaniem skonsultować się ze lekarzem diabetologiem.

Osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi powinny skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Jeżeli badanie jest wykonywane w znieczuleniu ogólnym, to wskazane jest stawienie się na badanie z osobą towarzyszącą. Po badaniu nie zaleca się prowadzenia pojazdów mechanicznych. Leki stosowane przewlekle należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza.


Do pobrania

MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?

Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies