Jak przygotować się do kolonoskopii

Trzy dni przed badaniem
Zaleca się przez 3 dni przed planowanym badaniem nie spożywać:

  • owoców pestkowych, pestek siemienia lnianego,
  • tłustych mięs i wędlin,
  • sałatek i warzyw,
  • napojów gazowanych.

Należy natomiast pozostawać na diecie półpłynnej.
Można spożywać:

  • zmiksowane zupy,
  • kisiele, budynie, serki homogenizowane, kleiki,
  • ryż, makaron,
  • mięso gotowane, ryby,
  • klarowne, niegazowane napoje.

W dniu badania
Jeżeli badanie odbywa się w godzinach porannych, to po godzinie 16 w dniu poprzedzającym badanie należy rozpuścić 4 saszetki preparatu Fortrans w 4 litrach wody niegazowanej. Roztwór należy wypić w ciągu 6 godzin. Od chwili wypicia preparatu Fortrans nie wolno przyjmować żadnych pokarmów. Można pić dowolną ilość wody niegazowanej oraz herbaty z cukrem do 4 godzin przed planowanym badaniem. Nie należy żuć gumy ani palić papierosów.

Jeżeli badanie odbywa się w godzinach popołudniowych lub wieczornych, to w dniu poprzedzającym badanie w godzinach 18-20 należy rozpuścić 2 saszetki preparatu Fortrans w 2 litrach wody niegazowanej. Roztwór należy wypić w ciągu 4 godzin. Kolejne 2 saszetki preparatu Fortrans w dniu badania należy rozpuścić w 2 litrach wody niegazowanej i skończyć pić 4 godziny przed planowanym badaniem. Od chwili wypicia preparatu Fortrans nie wolno przyjmować żadnych pokarmów. Można pić dowolną ilość wody niegazowanej oraz herbaty z cukrem do 4 godzin przed planowanym badaniem. Nie należy żuć gumy ani palić papierosów.

UWAGA!
Prawidłową reakcją na zastosowanie preparatu Fortrans świadczącą o odpowiednim przygotowaniu do badania jest wypróżnianie treścią płynną w kolorze żółtawym.

Osoby z cukrzycą powinny przed badaniem skonsultować się ze lekarzem diabetologiem.

Osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi powinny skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Jeżeli badanie jest wykonywane w znieczuleniu ogólnym, to wskazane jest stawienie się na badanie z osobą towarzyszącą. Po badaniu nie zaleca się prowadzenia pojazdów mechanicznych. Leki stosowane przewlekle należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza.


Do pobrania

MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies