Kolonoskopia

Trzy dni przed badaniem

Zaleca się przez 3 dni przed planowanym badaniem nie spożywać:

  • owoców pestkowych, pestek siemienia lnianego,
  • tłustych mięs i wędlin,
  • sałatek i warzyw,
  • napojów gazowanych.

Należy natomiast pozostawać na diecie półpłynnej. Można spożywać:

  • zmiksowane zupy,
  • kisiele, budynie, serki homogenizowane, kleiki,
  • ryż, makaron,
  • mięso gotowane, ryby,
  • klarowne, niegazowane napoje.

Przygotowanie preparatem oczyszczającym jelita

Jeżeli badanie odbywa się w godzinach porannych, to po godzinie 16:00 w dniu poprzedzającym badanie należy sporządzić roztwór jednego z dostępnych na receptę preparatów przygotowujących do kolonoskopii (receptę powinien wystawić lekarz zlecający badanie: lekarz POZ / lekarz specjalista). Jest on również zobowiązany wytłumaczyć Pacjentowi na czym polega przygotowanie.

Roztwór należy wypić w ciągu maksymalnie 6 godzin. Od chwili wypicia preparatu nie wolno przyjmować żadnych pokarmów. Można pić dowolną ilość wody niegazowanej oraz herbaty z cukrem do 4 godzin przed planowanym badaniem. Nie należy żuć gumy ani palić papierosów.

Jeżeli badanie odbywa się w godzinach popołudniowych lub wieczornych, to w dniu poprzedzającym badanie w godzinach 18:00-20:00 należy spożyć połowę zalecanego preparatu. Roztwór należy wypić w ciągu 4 godzin. Kolejną porcję przepisanego preparatu należy spożyć w dniu badania i skończyć pić 4 godziny przed planowanym badaniem. Od chwili wypicia preparatu nie wolno przyjmować żadnych pokarmów. Dodatkowo można pić dowolną ilość wody niegazowanej oraz herbaty z cukrem do 4 godzin przed planowanym badaniem. Nie należy żuć gumy ani palić papierosów.

UWAGA!

Prawidłową reakcją na zastosowanie preparatu przygotowującego do badania, świadczącą o odpowiednim przygotowaniu jest wypróżnianie treścią płynną, przejrzystą, w kolorze żółtawym.

Osoby z cukrzycą powinny przed badaniem skonsultować się z lekarzem diabetologiem lub lekarzem POZ celem ustalenia kiedy odstawić doustne leki obniżające poziom glikemii lub insulinę.

Osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi powinny skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym celem ustalenia sposobu przyjmowania leku, czasu jego odstawienia, ewentualnej zamiany na inny, bezpieczny preparat przy ewentualnej konieczności biopsji lub polipektomii.

Jeżeli badanie jest wykonywane w znieczuleniu ogólnym, to wskazane jest stawienie się̨ na badanie z osobą towarzyszącą. Po badaniu nie zaleca się prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Leki stosowane przewlekle należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Do pobrania

Pobierz i wydrukuj
Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?