Jak przygotować się do posiewu kału

Należy zaopatrzyć się w standardowy pojemnik do badania kału lub w specjalną próbówkę z podłożem transportowym, które dostępna jest w przychodni.

W dniu badania
Przed pobraniem materiału należy całkowicie opróżnić pęcherz. Kał należy oddać do wyparzonego i wysuszonego pojemnika lub na czysty papier toaletowy. Następnie należy pobrać jałową wymazówką wymaz z kału poprzez włożenie do niego wacika/wymazówki, obrócenie go w kale, a następnie umieszczenie go w podłożu transportowym.

W przypadku badania w kierunku rotawirusów, adenowirusów, a także Clostridium difficile należy pobrać szpatułką porcję kału (wielkości orzecha laskowego lub w przypadku płynnego kału ok. 1-2ml).

Materiał powinien być pobrany z kilku miejsc ze szczególnym uwzględnieniem obszarów zawierających np. krew, ropę lub śluz.

Pobrany materiał opisany imieniem, nazwiskiem oraz datą i godziną pobrania należy dostarczyć do laboratorium od poniedziałku do piątku w godzinach pracy gabinetu zabiegowego.

UWAGA!
W przypadku wykonywania różnych badań kału, próbki materiału należy dostarczyć w oddzielnych pojemnikach.

Próbki do badania powinny być pobrane przed rozpoczęciem leczenia przeciwbakteryjnego i przeciwwirusowego.

W przypadku leczenia przeciwbakteryjnego badanie kontrolne należy wykonać najwcześniej 5 dni po jego zakończeniu.

Kobiety mogą wykonać badanie co najmniej 3 dni po zakończonej miesiączce.

Do pobrania

MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies