Jak przygotować się do posiewu kału

Należy zaopatrzyć się w standardowy pojemnik do badania kału lub w specjalną próbówkę z podłożem transportowym, które dostępna jest w przychodni.

W dniu badania
Przed pobraniem materiału należy całkowicie opróżnić pęcherz. Kał należy oddać do wyparzonego i wysuszonego pojemnika lub na czysty papier toaletowy. Następnie należy pobrać jałową wymazówką wymaz z kału poprzez włożenie do niego wacika/wymazówki, obrócenie go w kale, a następnie umieszczenie go w podłożu transportowym.

W przypadku badania w kierunku rotawirusów, adenowirusów, a także Clostridium difficile należy pobrać szpatułką porcję kału (wielkości orzecha laskowego lub w przypadku płynnego kału ok. 1-2ml).

Materiał powinien być pobrany z kilku miejsc ze szczególnym uwzględnieniem obszarów zawierających np. krew, ropę lub śluz.

Pobrany materiał opisany imieniem, nazwiskiem oraz datą i godziną pobrania należy dostarczyć do laboratorium od poniedziałku do piątku w godzinach pracy gabinetu zabiegowego.

UWAGA!
W przypadku wykonywania różnych badań kału, próbki materiału należy dostarczyć w oddzielnych pojemnikach.

Próbki do badania powinny być pobrane przed rozpoczęciem leczenia przeciwbakteryjnego i przeciwwirusowego.

W przypadku leczenia przeciwbakteryjnego badanie kontrolne należy wykonać najwcześniej 5 dni po jego zakończeniu.

Kobiety mogą wykonać badanie co najmniej 3 dni po zakończonej miesiączce.

Do pobrania

MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?

Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies