Kał - badanie na nosicielstwo

Jak przygotować się do badania kału na nosicielstwo

Należy zaopatrzyć się w trzy specjalne próbówki z podłożem transportowym, które dostępne są w przychodni lub w stacji sanitarno-epidemiologicznej.

W dniu badania
Przed pobraniem materiału należy całkowicie opróżnić pęcherz. Kał należy oddać do wyparzonego i wysuszonego pojemnika lub na czysty papier toaletowy. Następnie należy pobrać jałową wymazówką wymaz z kału poprzez włożenie do niego wacika/wymazówki, obrócenie go w kale, a następnie umieszczenie go w podłożu transportowym. Materiał
powinien być pobrany z kilku miejsc ze szczególnym uwzględnieniem obszarów zawierających np. krew, ropę lub śluz.
Należy pobrać trzy próbki kału z trzech kolejnych dni (po jednej każdego dnia).

Każdą probówkę należy opisać imieniem, nazwiskiem oraz datą i godziną pobrania. Pobrany materiał z trzech dni należy dostarczyć do laboratorium w ostatnim dniu badania od poniedziałku do wtorku w godzinach 07:00-15:00, w środy w godzinach 07:00-10:00.

UWAGA!
W przypadku wykonywania różnych badań kału, próbki materiału należy dostarczyć w oddzielnych pojemnikach.

Próbki do badania powinny być pobrane przed rozpoczęciem leczenia przeciwbakteryjnego, przeciwwirusowego lub przeciwpasożytniczego.

W przypadku leczenia przeciwbakteryjnego badanie kontrolne należy wykonać najwcześniej 5 dni po jego zakończeniu, w przypadku leczenia przeciwpasożytniczego badanie kontrolne należy wykonać po 2-3 tygodniach od zakończenia kuracji.

Kobiety mogą wykonać badanie co najmniej 3 dni po zakończonej miesiączce.

Do pobrania

Pobierz i wydrukuj
Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?