Jak przygotować się do badania kału na pasożyty

Należy zaopatrzyć się w standardowy pojemnik do badania kału.

W dniu badania
Przed pobraniem materiału należy całkowicie opróżnić pęcherz. Kał należy oddać do wyparzonego i wysuszonego pojemnika lub na czysty papier toaletowy. Następnie szpatułką należy pobrać porcję kału (wielkości orzecha włoskiego lub w przypadku płynnego kału ok. 1-2ml) z kilku różnych miejsc, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów zawierających np. krew, ropę lub śluz.

Pojemnik należy opisać imieniem i nazwiskiem oraz datą i godziną pobrania. Materiał do badania może być dostarczony do laboratorium od poniedziałku do czwartku w godzinach 07:00-11:00, w piątki w godzinach 07:00-10:00.

Badanie należy wykonać trzykrotnie, a każda próbka powinna być dostarczana w dniu pobrania najlepiej w odstępach 2-3 dniowych.

UWAGA!
W przypadku wykonywania różnych badań kału, próbki materiału należy dostarczyć w oddzielnych pojemnikach.

Próbki do badania powinny być pobrane przed rozpoczęciem leczenia przeciwbakteryjnego, przeciwwirusowego lub przeciwpasożytniczego.

W przypadku leczenia przeciwbakteryjnego badanie kontrolne wykonać najwcześniej 5 dni po jego zakończeniu, w przypadku leczenia przeciwpasożytniczego badanie kontrolne należy wykonać po 2-3 tygodniach od zakończenia kuracji.

Ujemny wynik jednorazowego badania nie wyklucza zarażenia z uwagi na cykliczny rozwój pasożytów.

Kobiety mogą wykonać badanie co najmniej 3 dni po zakończonej miesiączce.

Do pobrania

MULTI MEDMULTI MEDMULTI MEDMULTI MEDMULTI MEDMULTI MEDMULTI MED
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies