USG, czyli ultrasonografia, to badanie wykorzystujące fale ultradźwiękowe, które odbijają się od badanych tkanek i narządów, dając dokładny ich obraz na ekranie aparatu. Za pomocą badania USG można szybko ocenić stan mięśni, ścięgien, chrząstek oraz więzadeł, które wspólnie budują stawy, a także okolicznych nerwów obwodowych. W badaniu widoczne są również objawy toczącego się zapalenia w obrębie stawu, takie jak obecność płynu wysiękowego, czy obrzęku.

Na początku badania lekarz aplikuje na skórę specjalny żel, który ułatwia przewodzenie. Następnie przykłada głowicę emitującą ultradźwięki i przesuwa ją, by uwidocznić poszczególne struktury na ekranie aparatu ultrasonograficznego. Lekarz opisuje uzyskane obrazy od razu po wykonaniu badania.

Sama procedura trwa maksymalnie kilkanaście minut, a po skończonym badaniu pacjent może normalnie wrócić do codziennych aktywności. USG można powtarzać wielokrotnie, bez obaw o zły wpływ na zdrowie.

 

Jakie są rodzaje badań USG ortopedycznego?

Do badań USG ortopedycznego zaliczamy m.in:

Jak się przygotować do badania USG ortopedycznego?

USG jest jedną z najbezpieczniejszych metod obrazowania. Badanie to jest nieinwazyjne, bezbolesne, a przede wszystkim nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania.

Przeciwwskazaniami do wykonania tego badania są rany i oparzenia skóry w badanym miejscu. Przed badaniem należy usunąć wszelkie opatrunki usztywniające/unieruchomienia lub tzw. tape’y (taśmy).

Badanie USG możesz wykonać w przychodniach MULTI MED. Badanie jest wykonywane i opisywane przez wykwalifikowaną kadrę medyczną, która poinstruuje Cię też o dalszym postępowaniu.

MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies