USG stawu łokciowego - kiedy wykonać USG łokcia?

Urazy stawu łokciowego - powszechny problem nie tylko wśród sportowców

Urazy i schorzenia w obrębie stawu łokciowego często dotykają osoby związane ze sportem i pracujące fizycznie, lecz mogą występować również u osób wykonujących pracę biurową. Monotonne wykonywanie tej samej czynności może powodować tworzenie się mikrourazów, których mnogość składa się w ostatecznym rozrachunku na problemy powiązane z układem ruchu. Z kolei osoby uprawiające intensywnie sport szczególnie narażone są na dolegliwości związane z łokciem, gdyż stawy takich osób narażone są na duże przeciążenia występujące podczas treningów.

Badanie USG łokcia - uniwersalne badanie obrazujące stan tkanek

Badanie ultrasonograficzne łokcia wykorzystuje właściwości fal ultradźwiękowych do dokładnej oceny takich struktur budujących staw łokciowy jak: jama stawowa, chrząstki, więzadła czy ścięgna. To jedno z podstawowych badań, które w czasie rzeczywistym pokazuje lokalizację i zaawansowanie patologicznych zmian. Za pomocą badania USG stawu łokciowego można zdiagnozować takie schorzenia jak:

  • zmiany zwyrodnieniowe i zapalne
  • zespoły bólowe tkanek miękkich (entezopatie) - tzw. łokieć tenisisty czy łokieć golfisty
  • urazy i zmiany pourazowe
  • wysięki, krwiaki, guzy i torbiele
  • zespół kanału nerwu łokciowego

Przesłanką do wykonania badania USG powinien być każdy przejaw dyskomfortu lub bólu związanego z poruszaniem ręką w obrębie stawu łokciowego. Bagatelizowanie dolegliwości może prowadzić do pogłębiania patologicznych zmian, a w konsekwencji do poważnych komplikacji zdrowotnych.

Jak przebiega badanie USG stawu łokciowego?

Badanie USG łokcia jest bezbolesne i nieinwazyjne, więc pacjent po wykonanej procedurze może od razu wrócić do swoich codziennych zajęć. Podczas badania, specjalista aplikuje na skórę łokcia porcję żelu, który ułatwia poruszanie się głowicy aparatu USG. Lekarz bada przednią, boczną oraz tylną powierzchnię łokcia, a wyniki pokazywane są w czasie rzeczywistym na monitorze aparatu. Całe badanie trwa zazwyczaj ok. 15 minut i nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?