Rezonans magnetyczny

Bóle głowy - powszechna dolegliwość, której nie można bagatelizować

Bóle głowy są jednym z najczęściej zgłaszanych przez pacjentów objawów, dotykających układ nerwowy. Szacuje się, że dotyczą one nawet 50% populacji.

Czytaj więcej

Rezonans magnetyczny – precyzyjne i bezpieczne badanie w diagnostyce raka piersi i chorobach piersi

Rezonans magnetyczny to cenna, choć niestosowana rutynowo metoda diagnostyki chorób piersi.

Czytaj więcej

Co należy wiedzieć o badaniu rezonansem magnetycznym u dzieci?

Rezonans magnetyczny, czyli badanie MRI, stanowi jedną z najbardziej dokładnych metod diagnostyki obrazowej. Badanie to umożliwia wykrycie nawet niewielkich zmian, szczególnie w obrębie układu nerwowego. U dzieci rezonans magnetyczny ma duże zastosowanie w diagnostyce wad wrodzonych, urazów oraz zmian nowotworowych. Dowiedz się więcej o przygotowaniu dziecka do rezonansu magnetycznego i przebiegu tego badania.

Czytaj więcej

Jak przygotować dziecko do badania rezonansem magnetycznym?

Rezonans magnetyczny jest obecnie jednym z najważniejszych badań obrazowych w medycynie. Badanie to umożliwia ocenę wszystkich tkanek organizmu, a do jego niewątpliwych zalet należy nieinwazyjność, bezbolesność, a także całkowite bezpieczeństwo. Nic zatem dziwnego, że badanie MRI jest także szeroko wykorzystywane w diagnostyce schorzeń i urazów u dzieci. Niestety, wykonanie tego badania u małego pacjenta nie zawsze jest takie proste. W poniższym artykule opisujemy, jak przygotować dziecko do badania MRI, by czuło się bezpiecznie i komfortowo.

Czytaj więcej

Rezonans magnetyczny jako cenne narzędzie w diagnostyce raka prostaty

Rak prostaty to jeden z najczęściej występujących nowotworów, dotykający głównie mężczyzn po 60 roku życia.

Czytaj więcej

Rezonans magnetyczny we wczesnej diagnostyce choroby Alzheimera

Choroba Alzheimera dotyczy ponad 350 tysięcy Polaków, stanowiąc jedną z częstszych przyczyn otępienia. Przewlekły przebieg tego schorzenia oraz nieodwracalność zmian sprawiają, że choroba Alzheimera niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne, społeczne oraz ekonomiczne. Choć jej objawy są charakterystyczne, możliwości diagnostyczne w pierwszych etapach choroby są dość ograniczone. Jednym z najlepszych badań potwierdzających lub wykluczających obecność choroby Alzheimera jest rezonans magnetyczny.

Czytaj więcej

Rezonans magnetyczny w diagnostyce bólów kręgosłupa

Uporczywy ból pleców może uniemożliwić normalne funkcjonowanie, a w krajach zachodnich jest jedną z najczęstszych przyczyn zwolnień lekarskich.

Czytaj więcej

Rezonans magnetyczny w diagnostyce bólów głowy

Bóle głowy to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości, często skłaniająca do wizyty u lekarza.

Czytaj więcej

Czym się różni aparat 3T od 1,5 T?

W Polsce pierwszy aparat do rezonansu magnetycznego pojawił się w latach 90. ubiegłego wieku, a do powszechnego użytku wszedł tak naprawdę dopiero w XXI wieku. Teraz jest praktycznie w każdym szpitalu, pełniąc ważną funkcję w diagnostyce chorób każdego układu. Aparaty do rezonansu magnetycznego różnią się mocą ‒ niektóre mają 1,5T, inne z kolei 3T. Czy jednak mocniejszy znaczy lepszy? Kiedy warto zdecydować się na badanie w aparacie o mocy 3T, a kiedy 1,5T? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź poniżej.

Czytaj więcej

Jakie są zalety rezonansu 3T?

Rezonans magnetyczny to badanie stosowane powszechnie w dzisiejszej medycynie. Jest bezbolesne i nieinwazyjne. Cechuje się wysoką dokładnością, a co ważne ‒ nie naraża pacjenta na szkodliwe promieniowanie. MRI można wykonywać w aparatach o różnej mocy, najbardziej powszechne są te o mocy 1,5T (tesli), jednak coraz więcej ośrodków oferuje Pacjentom wykonanie badania na urządzeniu o mocy 3T. Czy taki rezonans jest lepszy? Jakie daje możliwości? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej!

Czytaj więcej
Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?