Jakie są zalety rezonansu 3T?

Wskazania do wykonania rezonansu 3T

Rezonans magnetyczny wykonany w aparacie o mocy 3T jest dokładniejszy od badań wykonywanych przy pomocy urządzeń o mniejszej mocy. Niektóre narządy wymagają bardziej szczegółowego obrazowania, aby rozwiać wszelkie wątpliwości diagnostyczne. Są to:

  • serce;
  • kręgosłup i stawy;
  • ośrodkowy układ nerwowy;
  • brzuch i miednica (zwłaszcza przy podejrzeniu chorób prostaty);
  • piersi;
  • naczynia.

Oczywiście, jeśli po wykonaniu rezonansu innych narządów przy pomocy aparatu 1,5T, uzyskane obrazy nie będą dawały wystarczającej pewności, badanie można powtórzyć na urządzeniu o większej mocy, chociaż trzeba przyznać, że takie sytuacje należą do rzadkości.

Inne korzyści płynące ze stosowania rezonansu 3T

Jednym z głównych przeciwwskazań do wykonania rezonansu, oprócz wszczepionych wewnątrz ciała metalowych elementów, jest klaustrofobia. Na czas badania Pacjent wjeżdża bowiem do niewielkiej, zamkniętej przestrzeni wewnątrz aparatu, a podczas badania ośrodkowego układu nerwowego, głowa jest dodatkowo stabilizowana specjalną konstrukcją. Pacjenci cierpiący na klaustrofobię mogą w takiej sytuacji doświadczyć duszności, zawrotów głowy, kołatania serca. Dzięki temu, że badanie w aparacie o mocy 3 T trwa znacznie krócej, rezonans magnetyczny stał się bardziej dostępny dla takich pacjentów. 

Aparat 3T ma również tę zaletę, że niweluje ruchy Pacjenta, które mogą zakłócić obraz.

W naszej pracowni przy u. Krasińskiego 69 w Warszawie można także wykonać badanie w znieczuleniu ogólnym.

Przygotowanie i przebieg MRI

Większość badań rezonansem magnetycznym zazwyczaj nie wymaga specjalnego przygotowania, jednak jest kilka wyjątków - zachęcamy do sprawdzenia przygotowania do badań na naszej stronie w zakładce „Przygotowanie do badań”.

Jeżeli wymagane jest podanie kontrastu podczas badania, Pacjent zostanie poproszony o oznaczenie stężenia kreatyniny we krwi, nie wcześniej niż 14 dni przed badaniem i zabranie tego wyniku udając się na MRI. Oprócz tego warto wziąć ze sobą dokumentację medyczną (wypisy ze szpitali, płyty CD i opisy poprzednich badań obrazowych). Przed wejściem do pomieszczenia, w którym znajduje się rezonans magnetyczny, należy ściągnąć wszystkie metalowe elementy. Zazwyczaj nie ma potrzeby ściągania ubrań na czas badania. Pacjent kładzie się na specjalnym łóżku, które następnie wjeżdża do aparatu. Podczas MRI w aparacie panuje spory hałas, dlatego badany jest zaopatrywany w ochronniki słuchu. W zależności od tego, jaka część ciała jest obrazowana, badanie może trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Następnie opisuje je doświadczony lekarz radiolog, a wynik jest do odebrania w ciągu kilku dni roboczych.

Badanie rezonansu magnetycznego w aparatach 3T i tych o mniejszej mocy nie różni się zbytnio od siebie, poza większą dokładnością i krótszym czasem trwania. Zatem, jeśli Pacjent będzie miał możliwość wyboru, warto zdecydować się na rezonans magnetyczny 3T, jednak nie powinno to odwlekać wykonania badania, a co za tym idzie, podjęcia odpowiedniego leczenia.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?