Profilaktyka zdrowotna

Q&A - Wy pytacie – nasi specjaliści odpowiadają - ZNAMIONA I PIEPRZYKI

Na Wasze pytania odpowiada dr n. med. Marta Karnyska-Trypens – dermatolog, wenerolog. Dr Marta Trypens pracowała w Klinice Dermatologii i Wenerologii Akademii Medycznej w Warszawie, gdzie zrobiła doktorat. Po odejściu z Kliniki, rozwijała prywatną praktykę w Centrum Diagnostyki Medycznej MULTI MED, który w 1992 r. współtworzy.

Czytaj więcej

Jakie są powikłania nieleczonej cukrzycy

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że do 2035 roku na świecie 8,8% ludzi będzie chorowało na cukrzycę. Jednak cukrzyca już teraz spełnia kryteria choroby cywilizacyjnej. Jej leczenie jest trudne i przewlekłe ‒ wymaga od pacjenta determinacji i cierpliwości. Jakie mogą być konsekwencje przewlekle podwyższonej glikemii? Czym grozi nieleczona cukrzyca? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Czytaj więcej

Jakie badania profilaktyczne powinni wykonywać mężczyźni?

Ważnym elementem profilaktyki zdrowia są badania przesiewowe. Pozwalają one na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia. W przypadku mężczyzn badania profilaktyczne są skierowane głównie w kierunku wykrywania chorób sercowo-naczyniowych i nowotworów, czyli dwóch najczęstszych przyczyn zgonów wśród Polaków. W poniższym artykule przypominamy, o których badaniach przesiewowych mężczyźni powinni pamiętać szczególnie!

Czytaj więcej

Leczenie cukrzycy u dzieci

Cukrzyca u dzieci zazwyczaj przebiega nieco inaczej niż u dorosłych. Na szczęście, dzięki rozwojowi nauki i technologii, możliwe jest ujarzmienie tej groźnej choroby. U małych pacjentów bywa to wyzwaniem, ponieważ nie zawsze chcą współpracować z personelem medycznym czy nawet z rodzicami. Konsekwencje zaniedbań mogą mieć jednak wpływ na dorosłe życie. Zatem, jakie znamy metody leczenia cukrzycy u dzieci? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Czytaj więcej

Echo serca - jakie choroby wykrywa?

Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią najczęstszą przyczynę zgonów wśród Polaków. Nic zatem dziwnego, że tak wielkie znaczenie ma profilaktyka zdrowia układu krążenia. Jednym z badań najczęściej wykorzystywanych w diagnostyce schorzeń serca jest echokardiografia. Kto powinien wykonać echo serca? Jak przebiega badanie i jakie schorzenia można zdiagnozować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu!

Czytaj więcej

Kiedy zgłosić się do fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Fizjoterapia uroginekologiczna jest stosunkowo nową, dynamicznie rozwijającą się dziedziną fizjoterapii specjalizującą się w profilaktyce, diagnostyce oraz leczeniu schorzeń związanych z nieprawidłowościami występującymi w obrębie miednicy i dolnych dróg moczowych. Polega ona na indywidualnie dostosowanym treningu mięśniowym oraz terapii manualnej. Jak przebiega wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego i w jakich problemach może pomóc? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Czytaj więcej

RTG klatki piersiowej - co pokazuje, kiedy jest zlecane?

Powracające duszności, niepokojący kaszel czy bóle w klatce piersiowej powinny stanowić dla każdego niepokojący sygnał. Szczególnie w dobie pandemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2, pojawienie się takich objawów powinno skłaniać do udania się na badania diagnostyczne. Jednym z najbardziej cenionych i uniwersalnych badań jest RTG klatki piersiowej. Kiedy udać się na to badanie i co może ono wykazać?

Czytaj więcej

Czym zajmuje się uroginekologia?

Choroby układu moczowo-płciowego wciąż są w naszym społeczeństwie tematem tabu. Problemy, takie jak nietrzymanie moczu czy wypadanie narządów wewnętrznych macicy to ogromny problem dla chorych kobiet, które z tego powodu nierzadko rezygnują z aktywności zawodowej czy życia towarzyskiego. Warto jednak wiedzieć, że schorzenia te nie muszą być źródłem wstydu, zwłaszcza, że współczesna medycyna dysponuje skutecznymi narzędziami do diagnostyki i terapii problemów uroginekologicznych.

Czytaj więcej

Choroby chirurgiczne wieku dziecięcego

Nowoczesna medycyna dąży do ograniczenia inwazyjności działań leczniczych. W praktyce oznacza to, że tworzone są leki i procedury, które pozwalają Pacjentowi wrócić do zdrowia z jak najmniejszym obciążeniem dla całego organizmu.

Czytaj więcej

Antybiotykoterapia u dzieci

Wynalezienie pierwszego antybiotyku było przełomową chwilą w historii medycyny. Wiele zakażeń bakteryjnych, które do tej pory zbierały śmiertelne żniwo, stało się wyleczalnych. Od tego czasu minęło prawie 100 lat, odkryto nowe leki przeciwbakteryjne, a antybiotyki stosuje się powszechnie, również u najmłodszych Pacjentów. Mamy też świadomość działań niepożądanych wywoływanych przez te leki, jak i narastającej oporności bakterii. Zatem, kiedy warto zastosować antybiotyk u dziecka? Czym kieruje się lekarz, podejmując decyzję? Przeczytaj artykuł, aby się dowiedzieć!

Czytaj więcej
Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?