Kategorie
Q&A - Wy pytacie – nasi specjaliści odpowiadają - ZNAMIONA I PIEPRZYKI
Na Wasze pytania odpowiada dr n. med. Marta Karnyska-Trypens – dermatolog, wenerolog. Dr Marta Trypens pracowała w Klinice Dermatologii i Wenerologii Akademii Medycznej w Warszawie, gdzie zrobiła doktorat. Po odejściu z Kliniki, rozwijała prywatną praktykę w Centrum Diagnostyki Medycznej MULTI MED, który w 1992 r. współtworzy.
Czytaj więcejJakie są powikłania nieleczonej cukrzycy
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że do 2035 roku na świecie 8,8% ludzi będzie chorowało na cukrzycę. Jednak cukrzyca już teraz spełnia kryteria choroby cywilizacyjnej. Jej leczenie jest trudne i przewlekłe ‒ wymaga od pacjenta determinacji i cierpliwości. Jakie mogą być konsekwencje przewlekle podwyższonej glikemii? Czym grozi nieleczona cukrzyca? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!
Czytaj więcejJakie badania profilaktyczne powinni wykonywać mężczyźni?
Ważnym elementem profilaktyki zdrowia są badania przesiewowe. Pozwalają one na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia. W przypadku mężczyzn badania profilaktyczne są skierowane głównie w kierunku wykrywania chorób sercowo-naczyniowych i nowotworów, czyli dwóch najczęstszych przyczyn zgonów wśród Polaków. W poniższym artykule przypominamy, o których badaniach przesiewowych mężczyźni powinni pamiętać szczególnie!
Czytaj więcejLeczenie cukrzycy u dzieci
Cukrzyca u dzieci zazwyczaj przebiega nieco inaczej niż u dorosłych. Na szczęście, dzięki rozwojowi nauki i technologii, możliwe jest ujarzmienie tej groźnej choroby. U małych pacjentów bywa to wyzwaniem, ponieważ nie zawsze chcą współpracować z personelem medycznym czy nawet z rodzicami. Konsekwencje zaniedbań mogą mieć jednak wpływ na dorosłe życie. Zatem, jakie znamy metody leczenia cukrzycy u dzieci? Odpowiedź znajdziesz poniżej!
Czytaj więcejEcho serca - jakie choroby wykrywa?
Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią najczęstszą przyczynę zgonów wśród Polaków. Nic zatem dziwnego, że tak wielkie znaczenie ma profilaktyka zdrowia układu krążenia. Jednym z badań najczęściej wykorzystywanych w diagnostyce schorzeń serca jest echokardiografia. Kto powinien wykonać echo serca? Jak przebiega badanie i jakie schorzenia można zdiagnozować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu!
Czytaj więcejKiedy zgłosić się do fizjoterapeuty uroginekologicznego?
Fizjoterapia uroginekologiczna jest stosunkowo nową, dynamicznie rozwijającą się dziedziną fizjoterapii specjalizującą się w profilaktyce, diagnostyce oraz leczeniu schorzeń związanych z nieprawidłowościami występującymi w obrębie miednicy i dolnych dróg moczowych. Polega ona na indywidualnie dostosowanym treningu mięśniowym oraz terapii manualnej. Jak przebiega wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego i w jakich problemach może pomóc? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!
Czytaj więcejRTG klatki piersiowej - co pokazuje, kiedy jest zlecane?
Powracające duszności, niepokojący kaszel czy bóle w klatce piersiowej powinny stanowić dla każdego niepokojący sygnał. Szczególnie w dobie pandemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2, pojawienie się takich objawów powinno skłaniać do udania się na badania diagnostyczne. Jednym z najbardziej cenionych i uniwersalnych badań jest RTG klatki piersiowej. Kiedy udać się na to badanie i co może ono wykazać?
Czytaj więcejCzym zajmuje się uroginekologia?
Choroby układu moczowo-płciowego wciąż są w naszym społeczeństwie tematem tabu. Problemy, takie jak nietrzymanie moczu czy wypadanie narządów wewnętrznych macicy to ogromny problem dla chorych kobiet, które z tego powodu nierzadko rezygnują z aktywności zawodowej czy życia towarzyskiego. Warto jednak wiedzieć, że schorzenia te nie muszą być źródłem wstydu, zwłaszcza, że współczesna medycyna dysponuje skutecznymi narzędziami do diagnostyki i terapii problemów uroginekologicznych.
Czytaj więcejChoroby chirurgiczne wieku dziecięcego
Nowoczesna medycyna dąży do ograniczenia inwazyjności działań leczniczych. W praktyce oznacza to, że tworzone są leki i procedury, które pozwalają Pacjentowi wrócić do zdrowia z jak najmniejszym obciążeniem dla całego organizmu.
Czytaj więcejAntybiotykoterapia u dzieci
Wynalezienie pierwszego antybiotyku było przełomową chwilą w historii medycyny. Wiele zakażeń bakteryjnych, które do tej pory zbierały śmiertelne żniwo, stało się wyleczalnych. Od tego czasu minęło prawie 100 lat, odkryto nowe leki przeciwbakteryjne, a antybiotyki stosuje się powszechnie, również u najmłodszych Pacjentów. Mamy też świadomość działań niepożądanych wywoływanych przez te leki, jak i narastającej oporności bakterii. Zatem, kiedy warto zastosować antybiotyk u dziecka? Czym kieruje się lekarz, podejmując decyzję? Przeczytaj artykuł, aby się dowiedzieć!
Czytaj więcej