Badania USG

USG palca – wskazania i przebieg badania

Badanie ultrasonograficzne jest uniwersalną metodą diagnostyczną, która sprawdza się w obrazowaniu i ocenie praktycznie wszystkich tkanek organizmu człowieka. Prostota oraz rzetelność tego badania sprawia, że jest ono szeroko wykorzystywane w codziennej praktyce lekarskiej. USG znajduje zastosowanie także w diagnostyce chorób i urazów w obrębie układu ruchu. Dowiedz się kiedy warto wykonać USG palca i na czym polega to badanie!

Czytaj więcej

USG TV, czyli USG transwaginalne

Ultrasonografia transwaginalna, nazywana także przezpochwową lub domaciczną, stanowi jedną z podstawowych metod diagnostyki ginekologicznej. Umożliwia szybkie i dokładne obrazowanie i ocenę stanu narządów rozrodczych kobiety. Prawidłowo wykonane badanie pozwala na wychwycenie nieprawidłowości niewyczuwalnych podczas badania dwuręcznego. USG TV jest powszechnie stosowane w profilaktyce ginekologicznej oraz w celu nadzorowania przebiegu ciąży. Dowiedz się, kiedy warto wykonać to badanie i na czym ono polega!

Czytaj więcej

USG dzieci – kiedy się zgłosić, jak się przygotować?

Ultrasonografia to podstawowe narzędzie w diagnostyce obrazowej wielu schorzeń i dolegliwości. Badanie to cechuje się dużą dokładnością, lecz przede wszystkim jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Co więcej, fale ultradźwiękowe nie wywierają niekorzystnego wpływu na organizm człowieka, dlatego badanie to może być stosowane u pacjentów w każdym wieku, w tym także u dzieci.

Czytaj więcej

USG Doppler żył miednicy i jamy brzusznej

USG jest jednym z najbardziej docenianych i najczęściej wykonywanych badań obrazowych. Jako metoda bezinwazyjna, szybka i precyzyjna stosowana jest w szeroko pojętej medycynie. Badanie ultrasonograficzne pozwala na ocenę struktur badanych tkanek i określenie stopnia zaawansowania ewentualnych patologii. W przypadku dodatkowego wykorzystania efektu Dopplera USG umożliwia zbadanie prędkości oraz kierunku przepływu krwi, dzięki czemu doświadczony specjalista może rzetelnie ocenić stan tętnic oraz żył znajdujących się w ludzkim organizmie i wprowadzić odpowiednie środki zaradcze bądź lecznicze.

Czytaj więcej

USG prostaty i jąder – czyli kilka słów o męskich sprawach

Wielu mężczyzn bagatelizuje problemy zdrowotne, szczególnie jeśli chodzi o „męskie sprawy”. Opory przed wizytą lekarską oraz wstyd przed badaniem często powoduje, że rezygnują oni z wykonania podstawowych badań profilaktycznych, w tym USG prostaty i jąder. Badanie to jest szybkie, nieinwazyjne i bezbolesne, a otrzymany wynik charakteryzuje się wysoką dokładnością. Dowiedz się, dlaczego warto wykonać badanie ultrasonograficzne prostaty i jąder, a także jak przebiega badanie.

Czytaj więcej

Wskazania do badań USG u dzieci

Badanie ultrasonograficzne jest cenionym narzędziem diagnostycznym, które pozwala dostrzec nieprawidłowości niewidoczne w podstawowym badaniu lekarskim. USG jest całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne dla pacjentów w każdym wieku, dlatego też w przypadku wątpliwości odnośnie do stanu zdrowia dziecka, warto je wykonać.

Czytaj więcej

USG barku – jak przebiega i jak się przygotować?

Staw barkowy, który łączy kończynę górną z tułowiem, jest jednym ze stawów o największym zakresie ruchów. Powoduje to, że jest bardzo narażony na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i kontuzje, zwłaszcza w przypadku intensywnego uprawiania sportu lub ciężkich prac fizycznych. Dowiedz się więcej o podstawowym badaniu diagnostycznym barku, jakim jest USG.

Czytaj więcej

USG stawów biodrowych u dzieci - dlaczego i kiedy należy je wykonać?

USG bioderek u niemowlaka to jedno z ważniejszych badań, które pozwala na diagnozę dysplazji stawu biodrowego i szybkie wdrożenie ewentualnego leczenia. Dowiedz się, dlaczego warto je wykonać i w którym miesiącu życia dziecka zgłosić się na to badanie.

Czytaj więcej

USG z oceną ryzyka – co dalej gdy wynik wyjdzie niepokojący?

Ciąża to szczególny stan, w którym troska przyszłej mamy ukierunkowana jest głównie na zdrowie rozwijającego się dziecka. Jednym z podstawowych badań przesiewowych w kierunku wad genetycznych jest badanie ultrasonograficzne wykonywane pomiędzy 11. a 14. (13+5) tygodniem ciąży. Jego nieprawidłowy wynik często budzi szczególny niepokój u ciężarnych. Czy rzeczywiście nieprawidłowy wynik USG prenatalnego zawsze świadczy o chorobie? Jak powinno wyglądać dalsze postępowanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście!

Czytaj więcej

USG trzustki – co wykrywa i jak przygotować się do badania?

Ultrasonografia jest powszechnie stosowanym badaniem obrazowym. Jest łatwo dostępna, bezpieczna, bezbolesna oraz nieinwazyjna, a wykonana przez doświadczonego specjalistę umożliwia szybkie uzyskanie precyzyjnych wyników badanych tkanek i narządów. Dzięki możliwości wykrycia nawet niewielkich patologii w obrębie badanych struktur, lekarz prowadzący zleca wprowadzenie odpowiedniej terapii, która może uratować nie tylko zdrowie, ale czasem i życie.

Czytaj więcej
Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?