Dysplazja stawu biodrowego - jedna z najczęstszych wad wrodzonych u dzieci
Dysplazja bioder, czyli niedorozwój elementów stawu biodrowego, dotyka aż 4% dzieci. Schorzenie to łatwo przeoczyć, skutkiem czego może być zwichnięcie stawu, które doprowadza do późniejszych problemów z chodzeniem (charakterystyczny „chód kaczki”). Zaawansowana postać choroby może wymagać już leczenia chirurgicznego i długotrwałej rehabilitacji, jednakże szybkie wykrycie dysplazji umożliwia łatwą i szybką terapię. Jedną z najlepszych metod diagnostycznych jest badanie USG bioder dziecka.
Kiedy wykonać USG bioderek u niemowlaka?
Najnowsze zalecenia wskazują, że USG bioder powinno się wykonywać u każdego dziecka, nie później niż przed ukończeniem 12. tygodnia życia. Badanie najlepiej przeprowadzić po ukończeniu przez dziecko 6. tygodnia życia, gdyż wcześniej stawy biodrowe nie są jeszcze wykształcone prawidłowo i wynik badania może być niemiarodajny.
Na badanie USG bioderek powinni przede wszystkim zgłosić się rodzice dzieci:
- z nieprawidłowymi w obrębie stawy biodrowego wykrytymi podczas badania rutynowego wykonywanego tuż po urodzeniu
- z dodatnim wywiadem rodzinnym, czyli dysplazją biodra zdiagnozowaną wcześniej u rodziców bądź rodzeństwa
- urodzonych z położenia pośladkowego
Przebieg badania USG bioder
Badanie ultrasonograficzne jest jednym z najbardziej bezpiecznych badań obrazowych. Jest bezbolesne i nieinwazyjne, a ponadto nie wymaga specjalnego przygotowania. Lekarz badający dziecko rozsmarowuje na jego skórze specjalny żel, a następnie bada stawy biodrowe pod różnym kątem za pomocą sondy emitującej ultradźwięki. Badanie USG bioderek trwa kilkanaście minut, a wszelkie nieprawidłowości widoczne są od razu na ekranie aparatu.
Badanie można wykonać m.in. w jednej z placówek kliniki MULTI MED, gdzie doświadczona kadra medyczna przeprowadza rzetelne badanie i informuje o ewentualnym dalszym postępowaniu. Czas oczekiwania na badanie jest krótki, co jest szczególnie istotne, ponieważ w przypadku dysplazji biodra najważniejsze jest szybkie postawienie diagnozy.