Profilaktyka ginekologiczna

Nadżerka szyjki macicy

Szacuje się, że nadżerki szyjki macicy mogą dotyczyć co czwartą, a nawet co trzecią Polkę. Pomimo takiego rozpowszechnienia, w dalszym ciągu można znaleźć wiele przekłamań na temat tej choroby. W dzisiejszym artykule tłumaczymy w przystępny sposób, na czym polega ten stan chorobowy, kiedy można podejrzewać obecność nadżerki szyjki macicy oraz jaką rolę w diagnostyce tej choroby odgrywa USG ginekologiczne!

Czytaj więcej

Jak sobie poradzić z nieregularnymi miesiączkami?

Nieregularny okres to problem wielu kobiet. Poza trudnościami związanymi z przewidzeniem momentu, w którym miesiączka wystąpi, może on świadczyć o problemach, z jakimi zmaga się nasz organizm. Niezależnie od tego czy mamy przypuszczenia, czym mogą być spowodowane takie zmiany w cyklu, czy sytuacja jest dla nas zaskoczeniem – należy skorzystać z konsultacji ginekologicznej. Z danych wynika, że aż 20% kobiet zgłasza się do lekarzy z tym problemem, choć skala jego występowania może być znacznie większa. Dzięki postawionej szybko diagnozie można wdrożyć skuteczne leczenie.

Czytaj więcej

Dziecko u ginekologa – kiedy się udać i czego się spodziewać?

Choć mogłoby się wydawać, że pierwszą wizytę u ginekologa powinno się odbyć w wieku kilkunastu lat, zdarzają się sytuacje, że musi to nastąpić wcześniej. Do takich przypadków zaliczamy między innymi pojawienie się u dziecka nieustępujących bólów w dole brzucha, które, po konsultacjach z lekarzami innych specjalizacji, nie zostały poprawnie zdiagnozowane. Skierowaniem do ginekologa dziecięcego mogą również skutkować nawracające infekcje układu moczowego.

Czytaj więcej

Usunięcie polipa szyjki macicy

Zabieg usunięcie polipa szyjki macicy wykonujemy bez znieczulenia, ponieważ jest niebolesny i trwa do kilku minut.

Czytaj więcej

Biopsja aspiracyjna endometrium

Biopsja aspiracyjna endometrium służy do wykrywania rozrostów i nowotworów endometrium. Dodatkowo badanie można wykorzystać także w diagnostyce zaburzeń cyklu miesiączkowego, niepłodności czy też zaburzeń hormonalnych.

Czytaj więcej

Cytologia - wskazania, jak wygląda badanie, cytologia w ciąży

Cytologia to badanie diagnostyczne wykonywane jako badanie profilaktyczne. Jest to jednocześnie test przesiewowy w kierunku raka – umożliwia wykrycie stanów przednowotworowych i raka, najczęściej raka inwazyjnego szyjki macicy.

Czytaj więcej

Pierwsza wizyta u ginekologa

Profilaktyka zdrowotna jest wykonywana, aby zapobiegać chorobom i problemom zdrowotnym oraz, by utrwalać wzorce zdrowego stylu życia.

Czytaj więcej

Jakie badania wykonać w celu diagnostyki endometriozy?

Endometrioza to choroba dotykająca układu rozrodczego kobiet w wieku reprodukcyjnym. Na dzień dzisiejszy, według szacunków, może na nią chorować nawet 15% populacji. Do tej pory nie udało się ustalić dokładnych przyczyn powstawania się endometriozy.

Czytaj więcej
Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?