Czym się różni aparat 3T od 1,5 T?

W jaki sposób działa rezonans magnetyczny?

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) opiera się na zjawisku magnetycznego rezonansu jądrowego. Jądra atomu wodoru, który znajduje się w wielu cząsteczkach organicznych oraz wodzie, poddawane są działaniu silnego pola magnetycznego i pod jego wpływem ulegają precesji, co jest rejestrowane przez aparat i na tej podstawie rekonstruowany jest obraz. Potocznie można powiedzieć, że aparat MRI to nic innego jak wielki magnes o ogromnej mocy, którą określa się w teslach (T). Z początku aparaty miały moc rzędu 0,5T lub nawet mniej. Obecnie standardem jest rezonans magnetyczny o mocy przynajmniej 1,5T.

Kiedy korzystne będzie użycie aparatu 3T a kiedy 1,5T?

Dzięki temu, że aparat 3T generuje pole magnetyczne o większej mocy, ma pewną przewagę nad aparatem 1,5T. Badanie przebiega szybciej, a obrazy są dokładniejsze i bardziej szczegółowe. W aparacie o mocy 3T warto wykonać MRI:

  • serca;
  • kręgosłupa lub stawów;
  • ośrodkowego układu nerwowego;
  • brzucha i miednicy (zwłaszcza prostaty);
  • piersi;
  • naczyń.

W przypadku wątpliwości diagnostycznych po wykonaniu MRI w aparacie 1,5T innych okolic ciała niż wymienione wyżej, czasem powtarza się badanie w aparacie o większej mocy, jednak takie sytuacje należą do rzadkości. Aparat o mocy 3T ułatwia również wykonanie rezonansu u osób, które cierpią z powodu klaustrofobii (o niewielkim nasileniu), ponieważ wykonanie badanie zajmuje znacznie mniej czasu.

Przygotowanie i przebieg rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym, może być wykonywany nawet u dzieci i kobiet w ciąży. Nie wymaga specjalnego przygotowania, chyba że jest to badanie ze wzmocnieniem kontrastowym ‒ wówczas kilka dni przed wizytą (nie więcej niż 14) należy oznaczyć stężenie kreatyniny we krwi, a wynik wziąć ze sobą na badanie. Udając się na MRI, warto wziąć ze sobą również dotychczasową dokumentację medyczną. Przed wykonaniem badania należy pozostawić wszystkie metalowe przedmioty, takie jak pasek, klucze czy zegarek, w osobnym pomieszczeniu. Pacjent kładzie się na specjalnym łóżku, które następnie wjeżdża do aparatu. Ze względu na intensywny hałas, badany otrzymuje ochronniki słuchu na czas badania, które trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Następnie jest ono opisywane przez radiologa, a wynik dostępny jest po kilku dniach roboczych.

Oczywiście, warto pamiętać, że nie zawsze więcej znaczy lepiej i w części przypadków MRI w aparacie 1,5T jest w zupełności wystarczające i nie różni się od obrazów uzyskanych w aparacie o większej mocy.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?