Rezonans magnetyczny w diagnostyce bólów głowy

rezonans-magnetyczny-w-diagnostyce-bolow-glowy-870x400_1
Bóle głowy to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości, często skłaniająca do wizyty u lekarza. Szacuje się, że na różnym etapie życia doświadcza ich ponad 90% społeczeństwa. Zdecydowana większość przypadków nie wymaga diagnostyki obrazowej, lecz w niektórych sytuacjach warto się jej poddać. Zwykle badaniem z wyboru jest wówczas rezonans magnetyczny, który nie tylko gwarantuje świetną jakość obrazów i lepiej uwidacznia niektóre struktury układu nerwowego – na przykład tylną część mózgu i szyjny odcinek rdzenia kręgowego – ale i nie naraża pacjenta na promieniowanie rentgenowskie.

Pierwotne i wtórne bóle głowy

Badania obrazowe stanowią szczególnie cenne narzędzie na początku diagnostyki, gdy trzeba odróżnić pierwotne bóle głowy od postaci wtórnych. U podłoża tych pierwszych nie leży żadna patologia układu nerwowego, a zaliczamy do nich migrenę, a także napięciowe i trójdzielno-autonomiczne bóle głowy. Wtórne bóle głowy wynikają ze schorzeń mózgu lub opon mózgowo-rdzeniowych, takich jak:

  • guzy pierwotne i przerzutowe,
  • tętniaki i malformacje naczyniowe,
  • idiopatyczne nadciśnienie wewnątrzczaszkowe (rzekomy guz mózgu),
  • olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic,
  • zmiany pourazowe,
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
  • zmiany zapalne i ropnie mózgu,
  • wodogłowie,
  • krwiaki wewnątrzczaszkowe czy krwotoki podpajęczynówkowe,

Rezonans magnetyczny w diagnostyce wtórnych bólów głowy

Rezonans magnetyczny, dzięki wysokiej rozdzielczości i precyzji obrazu, znajduje zastosowanie zwłaszcza w diagnostyce czterech pierwszych patologii lub gdy wcześniej wykonana tomografia komputerowa nie wykaże istotnych zmian, a do jego wykonania skłaniają zwykle towarzyszące bólom głowy objawy i nieprawidłowości w badaniu neurologicznym. Niedowłady, zaburzenia czucia, osłabienie siły mięśniowej, obrzęk tarczy nerwu wzrokowego, zaburzenia świadomości, zaburzenia widzenia czy inne deficyty neurologiczne silnie wskazują na wtórny charakter dolegliwości. Dodatkowy sygnał ostrzegawczy stanowi zmiana charakteru bólu, jego przewlekły charakter (występowanie codziennie lub częściej niż 15 razy w miesiącu) bądź długie nieustępowanie po urazie głowy, pojawienie się bólu u osoby po 50. roku życia, z wywiadem nowotworowym albo przyjmującej leki immunosupresyjne, a także brak reakcji na leczenie przeciwbólowe i nieustępująca gorączka.

Rezonans magnetyczny głowy w diagnostyce pierwotnych bólów głowy

Pierwotne bóle głowy rozpoznaje się zazwyczaj na podstawie charakterystycznego obrazu klinicznego i braku towarzyszących odchyleń w badaniu neurologicznym. Migrena czy napięciowe bóle głowy o typowym przebiegu nie wymagają wykonania rezonansu magnetycznego, gdyż u cierpiących na nie osób częstość występowania nieprawidłowości w ośrodkowym układzie nerwowym jest taka sama jak u zdrowej populacji. Badania obrazowe zaleca się jedynie wówczas, gdy bóle niespodziewanie się nasilą, przestaną ustępować po stosowanym leczeniu, przybiorą postać przewlekłą lub nagle zmieni się ich charakter czy lokalizacja, zaburzając typowy obraz kliniczny.
Wyjątek od reguły stanowią trójdzielno-autonomiczne bóle głowy, które – choć pierwotne – wymagają diagnostyki obrazowej. Ta obszerna grupa obejmuje takie jednostki chorobowe jak klasterowe bóle głowy, hemikrania napadowa, hemikrania ciągła i zespół SUNCT (in. krótkotrwały jednostronny ból głowy przypominający neuralgię z towarzyszącym przekrwieniem spojówek i łzawieniem). Ze względu na intensywność dolegliwości bólowych i współwystępowanie objawów z autonomicznego układu nerwowego schorzenia te bezwzględnie wymagają wykluczenia towarzyszących patologii mózgu.

Kiedy wykonać rezonans magnetyczny u pacjenta z bólem głowy?

Podsumowując, rezonans magnetyczny jest wskazany w przypadku, gdy:

  • istnieje silne podejrzenie (ze względu na odchylenia w badaniu neurologicznym), że ból głowy to objaw wtórny do patologii ośrodkowego układu nerwowego (a zwłaszcza guza lub guza rzekomego, tętniaka, malformacji naczyniowej bądź olbrzymiokomórkowego zapalenia tętnic),
  • pacjent cierpi na schorzenie z grupy trójdzielno-autonomicznych bólów głowy,
  • migrena lub napięciowe bóle głowy przebiegają nietypowo, nagle zmieniają lokalizację albo nasilenie, mają charakter przewlekły bądź nie reagują na leczenie.
Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?