USG ramienia – kiedy wykonać i jak przebiega badanie?

Do jednych z najważniejszych badań diagnostycznych stawu ramiennego zalicza się badanie ultrasonograficzne. Pozwala ono w szybki, a jednocześnie dokładny sposób zlokalizować występujące nieprawidłowości w obrębie ramienia. Dowiedz się jakie objawy powinny skłonić Cię do wykonania badania USG ramienia i jak ono przebiega.

Na czym polega i co wykrywa badanie ultrasonograficzne ramienia?

USG ramienia wykonuje się za pomocą specjalnej głowicy, która emituje fale ultradźwiękowe. Odbijają się one od badanych tkanek, których obraz jest rzutowany w czasie rzeczywistym na ekranie aparatu USG. Pozwala to na natychmiastową ocenę stawu ramiennego i ewentualne zlokalizowanie występujących nieprawidłowości. Za pomocą badania USG ramienia można wykryć takie schorzenia jak:

  • zespół zamrożonego barku;
  • zwyrodnienie stawu ramiennego;
  • uszkodzenia pierścienia rotatorów;
  • zwichnięcie stawu ramiennego;
  • choroby reumatologiczne, w tym dnę moczanową i reumatoidalne zapalenie stawów.

Kiedy warto wykonać USG stawu ramiennego?

Do wykonania kontrolnego USG ramienia powinny skłonić każde zaobserwowane nieprawidłowości. Nie warto bagatelizować problemów ze stawem ramiennym, ponieważ często sprzyja to postępowaniu uszkodzenia lub dalszemu postępowaniu choroby. Szybkie postawienie diagnozy umożliwia wdrożenie skutecznej terapii, pozwalającej na całkowity powrót do pełni zdrowia. Warto zarezerwować wizytę u specjalisty i USG ramienia w przypadku:

  • ostrego lub przewlekłego bólu;
  • trudności w poruszaniu i odczuwalnej sztywności stawu;
  • uczucia tarcia, przeskakiwania lub trzeszczenia;
  • przebytej kontuzji lub operacji ortopedycznej w obrębie stawu ramiennego.

Jak przebiega badanie USG ramienia?

W placówkach MULTI MED badanie ultrasonograficzne stawu ramiennego przeprowadzane jest przez doświadczoną i wykwalifikowaną kadrę medyczną. Gwarantuje to rzetelność przeprowadzanej procedury i całkowitą wiarygodność wyniku.

Badanie USG ramienia nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania, poleca się jedynie przyjście w luźnych i wygodnych ubraniach. Lekarz aplikuje na badane ramię specjalny żel, a następnie przykłada głowicę aparatu i przesuwa ją w celu uwidocznienia poszczególnych tkanek. Całość zajmuje zazwyczaj kilkanaście minut, a pacjent może po wizycie wrócić do swoich zajęć. Badanie ultrasonograficzne jest nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek