USG ścięgna Achillesa

USG ścięgna Achillesa – kiedy wykonać i jak przebiega to badanie?

Ścięgno Achillesa, największe ścięgno w organizmie człowieka, umożliwia połączenie dwóch mięśni łydki z piętą, dzięki czemu możliwe są takie ruchy, jak chodzenie czy skakanie. Niestety, kontuzje ścięgna Achillesa są dość powszechne, szczególnie wśród sportowców i osób prowadzących aktywny tryb życia. Jedną z najlepszym metod diagnostyki uszkodzeń ścięgna Achillesa jest badanie ultrasonograficzne. Dowiedz się jakie objawy powinny przemawiać za jego wykonaniem i jak ono przebiega.

Kiedy warto wykonać USG ścięgna Achillesa?

Powszechnie uważa się, że urazy ścięgna Achillesa związane są głównie ze sportami biegowymi. W istocie, przyczyną kontuzji może być wiele czynników, w tym zbyt intensywny trening, nieprawidłowo dobrane obuwie czy złe ułożenie stóp podczas biegania. Urazy w obrębie ścięgna Achillesa mogą jednak dotyczyć również osób niezwiązanych ze sportem, a ich przyczyną może być otyłość czy niektóre choroby ogólnoustrojowe.

W przypadku pojawienia się objawów nie warto zwlekać z konsultacją lekarską i diagnostyką. Dalsze nadwyrężanie uszkodzonego ścięgna skutkuje pogłębieniem urazu, co znacznie wydłuży leczenie i rehabilitację. Na wykonanie USG ścięgna Achillesa powinny zdecydować się osoby, które obserwują u siebie:

  • ból w okolicach łydki podczas aktywności fizycznej lub spoczynku;
  • obrzęk i tkliwość przy dotyku;
  • opuchnięcie i zaczerwienienie łydki;
  • sztywność łydki;
  • trudności w zginaniu stopy, stawaniu na palcach czy wchodzeniu po schodach.

Jak przebiega badanie ultrasonograficzne ścięgna Achillesa?

USG pozwala na precyzyjną ocenę ścięgna Achillesa pod względem jego struktury. Badanie to umożliwia również wykrycie obecności stanu zapalnego czy płynu w okolicznych tkankach. Cała procedura jest bezbolesna i nieinwazyjna, nie wymaga też od pacjenta specjalnego przygotowania.

Specjalista, po przeprowadzeniu krótkiego wywiadu, aplikuje na okolicę łydki żel, po czym przykłada głowicę aparatu USG i obserwuje widoczny na ekranie obraz ścięgna. USG ścięgna Achillesa jest badaniem w czasie rzeczywistym - informację o ewentualnych nieprawidłowościach lekarz może przekazać już w trakcie trwania wizyty. Badanie USG jest krótkie i zazwyczaj nie trwa dłużej niż 15 minut. Po zakończonej wizycie, pacjent otrzymuje zdjęcia badanego obszaru wraz ze specjalistycznym opisem.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek