Staw kolanowy – budowa kolana

Staw kolanowy jest jednym z najsilniejszych i najważniejszych stawów w ciele człowieka. Ruchy w stawie kolanowym są niezbędne do wielu codziennych czynności, w tym chodzenia, biegania, siedzenia, czy stania. Staw ten jest bardzo narażony na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i kontuzje, zwłaszcza w przypadku intensywnego uprawiania sportu lub ciężkich prac fizycznych.

Kiedy warto wykonać badanie USG stawu kolanowego (kolana)?

Objawem, który najczęściej skłania pacjentów do badania USG jest silny, promieniujący ból kolana lub ograniczenie ruchomości tego stawu. Spowodowany może on być uszkodzeniem mechanicznym lub wystąpieniem krwiaka lub torbieli bądź zapaleniem stawu. Często towarzyszącym objawem jest obrzęk, który utrudnia swobodne poruszanie się.

Objawy te są niespecyficzne i mogą świadczyć o wielu schorzeniach, ale nie należy ich bagatelizować. Szybka diagnoza i dobrze dobrana rehabilitacja często pozwalają uniknąć inwazyjnego leczenia.

Czy badanie USG kolana wymaga specjalnego przygotowania?

Przed badaniem należy usunąć wszelkie opatrunki usztywniające/unieruchomienia lub tzw. tape’y (taśmy), poza tym nie jest wymagane żadne dodatkowe przygotowanie.

Badanie USG kolana możesz wykonać w przychodniach MULTI MED. Badanie jest wykonywane i opisywane przez wykwalifikowaną kadrę medyczną, która poinstruuje Cię też o dalszym postępowaniu.

MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies