Co to jest i jak przebiega badanie USG ortopedyczne?

USG, czyli ultrasonografia, to badanie wykorzystujące fale ultradźwiękowe, które odbijają się od badanych tkanek i narządów, dając dokładny ich obraz na ekranie aparatu. Za pomocą badania USG można szybko ocenić stan mięśni, ścięgien, chrząstek oraz więzadeł, które wspólnie budują stawy, a także okolicznych nerwów obwodowych. W badaniu widoczne są również objawy toczącego się zapalenia w obrębie stawu, takie jak obecność płynu wysiękowego, czy obrzęku.

Na początku badania lekarz aplikuje na skórę specjalny żel, który ułatwia przewodzenie. Następnie przykłada głowicę emitującą ultradźwięki i przesuwa ją, by uwidocznić poszczególne struktury na ekranie aparatu ultrasonograficznego. Lekarz opisuje uzyskane obrazy od razu po wykonaniu badania.

Sama procedura trwa maksymalnie kilkanaście minut, a po skończonym badaniu pacjent może normalnie wrócić do codziennych aktywności. USG można powtarzać wielokrotnie, bez obaw o zły wpływ na zdrowie.

 

Jakie są rodzaje badań USG ortopedycznego?

Do badań USG ortopedycznego zaliczamy m.in:

Jak się przygotować do badania USG ortopedycznego?

USG jest jedną z najbezpieczniejszych metod obrazowania. Badanie to jest nieinwazyjne, bezbolesne, a przede wszystkim nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania.

Przeciwwskazaniami do wykonania tego badania są rany i oparzenia skóry w badanym miejscu. Przed badaniem należy usunąć wszelkie opatrunki usztywniające/unieruchomienia lub tzw. tape’y (taśmy).

Badanie USG możesz wykonać w przychodniach MULTI MED. Badanie jest wykonywane i opisywane przez wykwalifikowaną kadrę medyczną, która poinstruuje Cię też o dalszym postępowaniu.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?