USG

CENA BADANIA: od 150 zł

Czym jest ultrasonografia?

Ultrasonografia to nieinwazyjne badanie medyczne wykorzystujące zjawisko odbicia fal dźwiękowych w zakresie niesłyszalnym dla ludzkiego ucha i nieszkodliwych dla organizmu, dzięki któremu na monitorze aparatury uzyskuje się dokładny obraz tkanek w czasie rzeczywistym. Podczas badania USG powstaje naturalny kontrast wynikający z różnej grubości i struktury poszczególnych tkanek. Badanie to można wykonać przez powłoki ciała, przez odbyt, pochwę, ciemiączko lub jako wspomagające endoskopię. Może też być przeprowadzone jako badanie dopplerowskie, z wykorzystaniem kontrastu.

Kiedy należy wykonać ultrasonografię?

Badanie to zalecane jest jako profilaktyczne lub diagnostyczne w celu:

  • monitorowania przebiegu choroby i postępów leczenia;
  • bieżącej oceny stanu tkanek i     narządów;
  • śledzenia rozwoju i aktywności płodu i wykrywania wad wrodzonych jeszcze w okresie prenatalnym;
  • zapewnienia wysokiej precyzji przy skomplikowanych znieczuleniach anestezjologicznych;
  • badania przepływów naczyniowych i pępowinowych, oceny pracy serca i naczyń wieńcowych;
  • badania struktur oka;
  • wykrywania kamieni nerkowych lub w woreczku żółciowym;
  • diagnostyki stanu węzłów  chłonnych.

Wykonuje się je zawsze, jeśli istnieje podejrzenie ciąży pozamacicznej, schorzenia lub wad anatomicznych narządów i układów u badanego lub u płodu, pojawiają się problemy z poczęciem dziecka, donoszeniem ciąży, lub konieczna jest kontrola przebiegu ingerencji medycznej, np. podczas implantowania rozrusznika serca.

Jak przebiega ultrasonografia?

Badanie rozpoczyna się wywiadem medycznym. Jeśli wykonywane jest przez powłoki ciała, lekarz smaruje badany obszar specjalnym żelem zapewniającym lepszy poślizg głowicy z sondą wysyłającą sygnały dźwiękowe i odbierającą odbite fale. Do badania przezpochwowego i przez odbyt wykorzystywane są sondy o specjalnym, podłużnym kształcie, smarowane przed użyciem obojętnym dla zdrowia żelem. Obraz widziany na monitorze może dostarczać wielu cennych informacji, np. o średnicy przekroju naczynia krwionośnego czy wielkości czaszki płodu. Uzyskane informacje nanoszone są następnie w postaci opisu medycznego do dokumentacji medycznej pacjenta.

Jak przygotować się do ultrasonografii?

Zabieramy na wizytę dotychczasową dokumentację medyczną.
Niektóre badania USG wymagają szczególnego przygotowania do badania

Ultrasonografia – istotne informacje

USG niezależnie od rodzaju badania, jest procedurą całkowicie bezpieczną dla osoby badanej i dla płodu, możliwą do częstego powtarzania bez obawy wystąpienia skutków ubocznych np. w postaci napromieniowania ustroju.

Nasi specjaliści

MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies