Specjalizacje
Trycholog
CENA WIZYTY: od 250 zł
Czym zajmuje się lekarz trycholog?
Trycholog to specjalista zajmujący się zdrowiem skóry głowy i włosów. W Polsce nie ma specjalizacji lekarskiej z trychologii, zatem lekarz trycholog jest profesjonalistą, który oprócz studiów medycznych i zdobycia specjalizacji w określonej dziedzinie medycyny, zaliczył także kształcenie z zakresu trychologii.
Do zadań trychologa należy:
- wykonywanie badań przedmiotowych i podmiotowych w zakresie chorób skóry głowy i włosów;
- analiza stanu cebulek włosowych i ich liczby oraz rozmieszczenia;
- diagnozowanie przyczyn wypadania lub osłabienia włosów;
- wykrywanie, rozpoznawanie i leczenie schorzeń skóry głowy, cebulek włosowych i włosów, np.: łysienia, łuszczycy, nużenicy, łojotokowego zapalenia skóry głowy.
Na wizycie może być wykonane badanie włosów (trichogram).
Trichogram jest metodą badania włosów polegającą na ocenie ich korzeni w mikroskopie świetlnym. W celu wykonania badania pobiera się, czyli wyrywa, po kilka małych kępek do ogólnej liczby 50-60 włosów. Z reguły pobiera się włosy z okolic o największym przerzedzeniu. Włosy wyrwane odrastają. W wyniku tego badania tzn. po obejrzeniu preparatu w mikroskopie, można określić nasilenie i mechanizm wypadania włosów.
Wykonanie trichogramu poprzedzone jest oceną kliniczną i dermoskopową.
Kiedy należy udać się do trychologa?
Trychologa odwiedzamy, kiedy:
- włosy nadmiernie nam wypadają lub stają się cienkie, słabe, kruche lub przetłuszczają się;
- znamy przyczynę problemów z włosami (np. stres, brak witamin), ale nie potrafimy sobie poradzić z poprawą ich kondycji;
- skóra głowy swędzi, łuszczy się, przetłuszcza;
- stwierdzone zostały zaburzenia hormonalne, odczuwaliśmy duży stres, brakowało snu i witamin;
- po wizycie w salonie fryzjerskim lub kosmetycznym albo po pobycie w nowym miejscu, w którym korzystaliśmy z noclegu lub ręczników, pojawiły się problemy z włosami czy skórą głowy.
Jak często należy odwiedzać trychologa?
Tego specjalistę odwiedzamy jednorazowo w celu konsultacji lub tylko uzyskania wstępnej diagnozy. Jeśli podjęte zostanie leczenie problemów z włosami lub skórą głowy, spotkania będą się odbywać co jakiś czas w wyznaczonych przez trychologa terminach.
Jak przygotować się do wizyty u trychologa?
Na wizytę należy zabrać posiadaną dokumentację medyczną.
W przypadku, gdy ma być wykonane badanie włosów, należy przygotować się zgodnie z przygotowaniem do badania włosów (trichogramu).
Trycholog – istotne informacje
Do trychologa warto udać się profilaktycznie, kiedy zauważymy łuszczące się zmiany na skórze lub paznokciach i osłabienie płytek paznokciowych.