Specjalizacje
Fizjoterapeuta
CENA ZABIEGÓW: od 30 zł
Czym zajmuje się fizjoterapeuta?
Fizjoterapia zajmuje się oceną oraz podnoszeniem jakości życia w odniesieniu do możliwości ruchowych pacjenta/klienta, uwzględniając takie sfery oddziaływań jak: promowanie, prewencję, terapię/interwencję terapeutyczną, usprawnianie oraz rehabilitację. Oddziaływania te mają na celu zapewnienie dobrostanu fizycznego, psychicznego, emocjonalnego oraz społecznego. Fizjoterapia wiąże się z interakcją między fizjoterapeutą, pacjentami/klientami, innymi specjalistami opieki zdrowotnej, rodzinami, opiekunami, pracownikami społecznymi, których celem jest ocena możliwości ruchowych oraz ustalenie celów oddziaływań terapeutycznych wykorzystujących specjalistyczną wiedzę oraz środki właściwych jedynie fizjoterapeutom.
Jak przygotować się do pierwszej wizyty u fizjoterapeuty?
W zależności od rodzaju rehabilitacji, na jaką planujesz się udać, powinieneś zabrać ze sobą odpowiedni strój:
Terapia manualna / masaż
Jeżeli udajesz się na terapię manualną lub masaż, Twój strój wierzchni nie ma większego znaczenia. Najważniejszą rzeczą powinna być dla Ciebie bielizna. Załóż taką, w której będziesz czuć się komfortowo, kiedy fizjoterapeuta karze Ci się rozebrać (będzie to niezbędne w celu wykonania zabiegu).
Fizykoterapia
Udając się na fizykoterapię, koniecznie załóż taki strój, który da szybki dostęp do okolicy zabiegowej. W większości przypadku odkryty pozostaje tylko obszar, na który przepisane są zabiegi. Chyba, że udajesz się na wodolecznictwo – wtedy weź ze sobą strój kąpielowy, ręcznik oraz klapki.
Przy niektórych zabiegach fizykoterapeutycznych nie ma potrzeby odkrywania ciała. Są to zabiegi z wykorzystaniem pola magnetycznego, które wymagają jedynie zdjęcia wszystkich elementów metalowych stroju – łącznie z biżuterią.
Ćwiczenia / kinezyterapia
Jeżeli udajesz się na ćwiczenia, polecamy strój sportowy niekrępujący ruchów, buty na zmianę do ćwiczeń na sali gimnastycznej.
Co zabrać ze sobą na rehabilitację?
Udając się na pierwszą wizytę u fizjoterapeuty czy rehabilitanta, możesz ułatwić mu pracę, a także przyspieszyć i usprawnić jego diagnozę poprzez zabranie ze sobą kilku rzeczy.
Jeżeli posiadasz jakiekolwiek badania obrazowe, takie jak zdjęcie RTG, rezonans magnetyczny lub tomograf komputerowy, zabierz je ze sobą do fizjoterapeuty. Pomogą mu one w dokładniejszej diagnostyce twojego ciała.
Jeśli natomiast masz jakiekolwiek inne dokumentacje medyczne, np. skierowania, zalecenia i inne tego typu dokumenty od lekarza – również zabierz je ze sobą.
Fizjoterapeuta to dawniej rehabilitant, czyli osoba, która w terapii chorych stosuje różne bodźce fizyczne – gimnastykę leczniczą, kąpiele lecznicze, laseroterapię, pole elektromagnetyczne i inne formy fizjoterapii. Około 10 lat temu studia rehabilitacji zamieniono na studia fizjoterapii, a absolwenci uczelni otrzymują tytuł fizjoterapeuty. Na świecie używa się nazwy „fizjoterapeuta” i nazwa ta została przyjęta jako obowiązująca w Polsce.
Kim jest fizjoterapeuta?
Fizjoterapeuta to osoba z wykształceniem medycznym, która obecnie kończy trzyletnie studia licencjackie, a następnie dwuletnie magisterskie. Zawód fizjoterapeuty wykonują także technicy fizjoterapii, którzy wiele lat temu ukończyli kształcenie w studium fizjoterapii.
Jak często należy odwiedzać fizjoterapeutę?
Według zaleceń fizjoterapeuty. Częstotliwość spotkań fizjoterapeuta ustala z pacjentem na pierwszym spotkaniu.