Specjalizacje

Alergolog dziecięcy

CENA WIZYTY: 270 zł

Czym zajmuje się lekarz alergolog dziecięcy?

Alergolog dziecięcy specjalizuje się w wykrywaniu i leczeniu nadwrażliwości o charakterze alergii lub nietolerancji, czyli nieprawidłowych reakcji organizmu na kontakt z czynnikiem uczulającym u osób do 18. roku życia. Udziela także porad z zakresu prawidłowego żywienia i prowadzenia właściwego stylu życia dzieci i młodzieży wykazujących objawy nadwrażliwości.

Co leczy alergolog dziecięcy?

Alergolog dziecięcy leczy:

 • Alergie, czyli nadwrażliwości przebiegające z pobudzeniem układu odpornościowego, które pojawiają się na skutek kontaktu z czynnikiem uczulającym zwanym alergenem.
 • Nietolerancje, czyli nadwrażliwości występujące bez pobudzenia układu immunologicznego, które są wynikiem błędów w metabolizmie ustroju (np. nietolerancja laktozy).

Przed podjęciem leczenia alergolog dziecięcy diagnozuje problem, rozpoczynając od przeprowadzenia dokładnego wywiadu z rodzicami/opiekunami dziecka lub z nim samym, jeśli małoletni pacjent jest wystarczająco dojrzały i komunikatywny, aby samodzielnie odpowiadać na pytania lekarza.
Następny krok to wykonanie badań i testów uczuleniowych (skórnych, śluzówkowych, immunologicznych) oraz testów z krwi, podczas których stwierdza się lub wyklucza obecność przeciwciał wskazujących na alergiczny charakter nadwrażliwości.

Kiedy należy udać się do alergologa dziecięcego?

Do alergologa dziecięcego udajemy się, kiedy u małoletniego pacjenta:

 • występują reakcje nadwrażliwości na wprowadzane nowe pokarmy lub kiedy nadwrażliwość pojawia się po kontakcie z określonym czynnikiem uczulającym (alergenami mogą być np. leki, pyłki roślin, sierść zwierzą, roztocza, kurz, promieniowanie słoneczne, składniki kosmetyków – nawet tych hipoalergicznych);
 • pojawia się rozdrażnienie, niepokój;
 • obserwuje się odruch drapania się, występują kolki, malec nie chce jeść, silnie i często ulewa lub wymiotuje;
 • okresowo na skórze pojawia się wysypka lub/i opuchlizna na twarzy/ciele;
 • migdały są powiększone i występują trudności w przełykaniu pokarmów, choć dziecko nie wykazuje innych objawów chorobowych;
 • pojawia się niedająca się obniżyć gorączka (najczęściej po zażyciu leków, np. biseptolu).

Jak często należy odwiedzać alergologa dziecięcego?

To zależy od stanu zdrowia małoletniego pacjenta i zaleceń lekarskich. Zawsze trzeba zgłaszać się na wyznaczone wizyty kontrolne, a jeśli zajdzie potrzeba kontaktu z lekarzem wcześniej (bo np. pojawiły się nowe symptomy, choroba ma charakter rozwojowy, leki nie pomagają lub źle wpływają na dziecko)  – również należy skontaktować się ze specjalistą.

Jak przygotować się do wizyty u alergologa dziecięcego?

Najlepiej zadzwonić do poradni i zapytać o szczegóły.
Niemowlętom, które nie rozumieją jeszcze, co się wokół nich dzieje, nie tłumaczymy gdzie i po co idziemy. Im dziecko starsze, tym więcej szczegółów dotyczących wizyty należy mu podać, przygotowując je w ten sposób na spotkanie z alergologiem i oswajając strach pociechy. Nigdy nie należy kłamać, że wykonanie testów i badań będzie bezbolesne, jeśli malec może odczuwać ból. Należy bez wyolbrzymiania i bagatelizowania poinformować dziecko, że podczas niektórych badań część doznań może być nieprzyjemna, ale będzie to przejściowe. Trzeba je zapewnić, że bez problemu wytrzyma przykre momenty.

Na pierwszą wizytę przynosimy:

 • dokumentację medyczną dziecka (w tym dotyczącą przebiegu ciąży);
 • dzienniczek z zanotowanymi informacjami o objawach, menu i reakcjach dziecka;
 • listę leków, które dziecko przyjmuje stale, okresowo lub incydentalnie, preparatów witaminowych podawanych w ostatnim czasie, stosowanych maści, żeli i innych środków farmaceutycznych;
 • spis proszków, płynów do płukania tkanin, kosmetyków do ciała i higieny oraz rodzajów stosowanych pieluszek jednorazowych;
 • listę pytań do alergologa dziecięcego.

Alergolog dziecięcy – istotne informacje

Alergie i nietolerancje są u dzieci bardzo częste. Z racji tego, że maleńkie brzdące nie potrafią jeszcze mówić, dla alergologa dziecięcego wszelkie informacje na temat diety, zachowań malca, spostrzeżenia rodziców/opiekunów (nawet jeśli wydają się one błahe), opis reakcji dziecka np. na stosowane pieluszki jednorazowe, itd. mogą okazać się ważnymi wskazówkami naprowadzającymi na przyczynę nadwrażliwości.

+ Czytaj więcej

Lek.

Robert Kuszyński

Alergolog dziecięcy, Pediatra, Pulmonolog dziecięcy

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?