Specjalizacje

Patomorfolog

CENY: 140 - 300 zł

Czym są biopsje?

Biopsje to inwazyjne badania diagnostyczne, podczas których pobierany jest fragment tkanki. Próbkę biologiczną pozyskuje się:

  • przy użyciu cienkiej lub grubej igły;
  • jako wycinek tkanki lub guza pobierany podczas badania medycznego (np. w czasie gastroskopii czy kolonoskopii) lub w czasie operacji;
  • w postaci wyskrobin czy zeskrobin (stosowane m.in. w ginekologii lub dermatologii).

Biopsje wykonuje się najczęściej w znieczuleniu miejscowym (biopsja cienkoigłowa lub gruboigłowa), rzadziej – ogólnym (biopsja chirurgiczna). Próbki tkanki kostnej pobierane są podczas biopsji wiertarkowej, w czasie której w kości wykonywany jest odwiert. Istnieje możliwość pobierania próbek pod kontrolą USG, z wykorzystaniem laparoskopu, a także przeprowadzenie biopsji jako badania prenatalnego (biopsja trofoblastu). Pobrany materiał poddawany jest następnie oględzinom pod mikroskopem, testom radiologicznym, cytopatologicznym i badaniu histopatologicznemu, a uzyskane wyniki ułatwiają postawienie trafnej diagnozy medycznej.


Kiedy należy wykonać biopsję?

Biopsję wykonuje się, kiedy:

  • inne badania diagnostyczne nie przyniosły odpowiedzi na pytania dotyczące rodzaju i zaawansowania schorzenia;
  • istnieje prawdopodobieństwo, że tkanka jest chorobowo zmieniona lub ma charakter nowotworowy;
  • konieczne jest monitorowanie postępu choroby lub skuteczności leczenia;
  • istnieje podejrzenie wznowy choroby lub transformacji zmian przednowotworowych w nowotworowe;
  • istnieje ryzyko urodzenia dziecka z wadą genetyczną lub rozwojową.


Jak przebiega biopsja?

Przebieg badania zależy od miejsca, w którym jest przeprowadzane, np. biopsja nerki lub piersi wykonywana jest przezskórnie po podaniu znieczulenia miejscowego, a biopsja stercza – przez odbyt. Biopsja przeprowadzana jest w pozycji leżącej lub półleżącej. Rozpoczyna się podaniem znieczulenia (jeśli jest konieczne) i odkażeniem skóry w miejscu pobrania. Samo pobieranie trwa kilka minut. Po zakończeniu pobierania pacjent pozostaje jakiś czas na obserwacji, aby lekarz mógł monitorować parametry pracy organizmu.


Jak przygotować się do biopsji?

Do biopsji nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Warto zadbać o higienę ciała i miejsc intymnych – szczególnie, jeśli próbka będzie pobierana podczas badania ginekologicznego lub gruczołu krokowego. Zawsze zabieramy dokumentacje medyczną oraz informujemy lekarza o uczuleniach, przyjmowanych lekach, szczególnie tych, które wpływają na krzepliwość krwi.


Biopsja – istotne informacje

Biopsja może być badaniem diagnostycznym lub może mieć charakter leczniczy, np. uwolnienie płynu z torbieli. To badanie bezpieczne, prawie bezbolesne i z niskim     prawdopodobieństwem wystąpienia powikłań. Nie ma żadnego wpływu na zezłośliwienie nowotworu.

+ Czytaj więcej

Lek.

Anna Szcześniak

Patomorfolog

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?