Specjalizacje
Neonatolog
CENA WIZYTY: 250 zł
Czym zajmuje się lekarz neonatolog?
Lekarz neonatolog ma pod opieką noworodki i niemowlęta do 12 miesiąca życia.
Zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń u dzieci urodzonych przedwcześnie, z wadami wrodzonymi lub zakażeniami wewnątrzmacicznymi, a także tych, u których w okresie adaptacji do życia pozamacicznego pojawiły się jakieś niepokojące objawy.
Neonatolog pełni nadzór nad noworodkiem bezpośrednio po porodzie oraz ocenia czy maluch prawidłowo adaptuje się do życia poza mamą. W czasie badania lekarskiego sprawdza czy nie doszło do urazu okołoporodowego oraz czy dziecko wypija adekwatne do jego potrzeb objętości pokarmu. Kwalifikuje również noworodka do pierwszych szczepień oraz badań przesiewowych.
Kiedy należy udać się do neonatologa?
Do neonatologa należy zgłosić się w przypadku zauważenia u noworodka:
- objawów infekcji (ropienie spojówek, katar, katar)
- przedłużającej się żółtaczki
- drgawek lub innych budzących niepokój objawów, które mogą wskazywać na zaburzenia układu nerwowego
- wszelkiego rodzaju zmian skórnych
- braku apetytu, trudności w karmieniu i słabych przyrostów masy ciała (szczególnie gdy dziecko urodziło się małą urodzeniową masą ciała)
- ulewania pokarmu i nasilonych objawów kolkowych
- zaparć lub biegunki
oraz z dziećmi które:
- urodziły się przedwcześnie lub z hipotrofią (zbyt mała masa ciała w stosunku do tygodnia ciąży) i wymagają stałej wielospecjalistycznej opieki w pierwszym roku życia
- urodziły się z podejrzeniem wad wrodzonych lub ze stwierdzonym schorzeniem w trakcie badań prenatalnych (np. infekcja CMV czy poszerzone miedniczki nerkowe)
- wymagają kontrolnego badania USG przezciemiączkowego (po krwawieniu do komór czy niedotlenieniu okołoporodowym)
- mają podejrzenie niedoboru witaminy D3 lub objawy rozmiękania potylicy (np. spłaszczenie)
- wymagają leczenia niedokrwistości
Jak często należy odwiedzać neonatologa?
Do lekarza należy zgłosić się w przypadku wystąpienia niepokojących objawów. Wizyty kontrolne odbywają się według harmonogramu zaleconego przez lekarza.
Lekarz neonatolog może skierować na dodatkowe badania oraz do lekarza innej specjalizacji np. neurologa, chirurga czy kardiologa.
Jak przygotować się do wizyty u neonatologa?
Zabieramy posiadaną dokumentację medyczną (kartę przebiegu ciąży, książeczkę zdrowia dziecka, wypis ze szpitala, ew. inne wyniki badań). Warto zabrać ze sobą dodatkową pieluszkę, butelkę z pokarmem w przypadku dzieci karmionych mieszanką, smoczek i ulubioną lub całkowicie nową zabawkę, aby maluchowi zająć uwagę podczas oczekiwania na badanie lub w trakcie samego badania.