Specjalizacje

Psycholog sportu

CENA WIZYTY: 200 - 230 zł

Czym zajmuje się psycholog sportu

Psycholog sportu wspiera zawodnika w rozwoju jego umiejętności mentalnych wykorzystując teorie, zasady i techniki psychologiczne, które mają na celu poprawę osiągnięć zawodnika i jego rozwój osobisty. Aby zawodnik mógł w pełni zaprezentować i wykorzystać swoj potencjał musi rozwijać cechy o charakterze psychologicznym takie jak: pewność siebie, pozytywne przekonania, umiejetność radzenia sobie z czynnikami zakłócającymi, poczucie własnej skuteczności, komunikacje, efektywne stawianie celów.

W ostatnim czasie coraz więcej sportowców współpracuje z psychologami. Silna psychika odgrywa bardzo wazną rolę w odnoszeniu zwycięstwa, szczególnie gdy rywalizują ze sobą zawodnicy o najwyższym poziomie, bo wtedy o wygranej decydują szczegóły, a one często tkwią w głowie, a więc ważna jest psychika.

W obecnej chwili trening mentalny, czyli praca z psychologiem staje się na świecie obowiązującym standardem.

Psycholog sportu pracuje nad tym aby z bardzo dobrego sportowca zrobić jeszcze lepszego.

Psycholog w pracy z zawodnikiem pomaga mu wyznaczać cele, jak radzić sobie ze stresem, uczy koncentracji, wzmacnia pewność siebie, poprawia komunikację zawodnik – trener.

Psycholog sportu pracując z zawodnikiem wspiera jego mocne strony, pomaga je wykorzystać i mobilizuje do rozwoju umiejętnosci słabiej rozwiniętych.

Ważna reguła to często chwalić zawodnika, a nie ganić. Młodzi zawodnicy powinni być cztery razy więcej chwaleni, niż krytykowani.
Błędne jest myślenie, że psycholog pomaga tylko zawodnikowi wyciągnąć się z dołka np. po przegranej.

Znanym przykładem owocnej współpracy zawodnika i psychologa sportu jest wielokrotny Medalista Olimpijski Adam Małysz i profesor Jan Blecharz.
Małysz często powtarzał w wywiadach , że dzięki tej współpracy nauczył się lepszej koncentracji, radzenia sobie ze stresem oraz pewności siebie.

+ Czytaj więcej

Mgr

Adriana Markiewicz-Dąbrowska

Psycholog, Psycholog sportu

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?