Specjalizacje
Psycholog sportu
CENA WIZYTY: 200 - 230 zł
Czym zajmuje się psycholog sportu
Psycholog sportu wspiera zawodnika w rozwoju jego umiejętności mentalnych wykorzystując teorie, zasady i techniki psychologiczne, które mają na celu poprawę osiągnięć zawodnika i jego rozwój osobisty. Aby zawodnik mógł w pełni zaprezentować i wykorzystać swoj potencjał musi rozwijać cechy o charakterze psychologicznym takie jak: pewność siebie, pozytywne przekonania, umiejetność radzenia sobie z czynnikami zakłócającymi, poczucie własnej skuteczności, komunikacje, efektywne stawianie celów.
W ostatnim czasie coraz więcej sportowców współpracuje z psychologami. Silna psychika odgrywa bardzo wazną rolę w odnoszeniu zwycięstwa, szczególnie gdy rywalizują ze sobą zawodnicy o najwyższym poziomie, bo wtedy o wygranej decydują szczegóły, a one często tkwią w głowie, a więc ważna jest psychika.
W obecnej chwili trening mentalny, czyli praca z psychologiem staje się na świecie obowiązującym standardem.
Psycholog sportu pracuje nad tym aby z bardzo dobrego sportowca zrobić jeszcze lepszego.
Psycholog w pracy z zawodnikiem pomaga mu wyznaczać cele, jak radzić sobie ze stresem, uczy koncentracji, wzmacnia pewność siebie, poprawia komunikację zawodnik – trener.
Psycholog sportu pracując z zawodnikiem wspiera jego mocne strony, pomaga je wykorzystać i mobilizuje do rozwoju umiejętnosci słabiej rozwiniętych.
Ważna reguła to często chwalić zawodnika, a nie ganić. Młodzi zawodnicy powinni być cztery razy więcej chwaleni, niż krytykowani.
Błędne jest myślenie, że psycholog pomaga tylko zawodnikowi wyciągnąć się z dołka np. po przegranej.
Znanym przykładem owocnej współpracy zawodnika i psychologa sportu jest wielokrotny Medalista Olimpijski Adam Małysz i profesor Jan Blecharz.
Małysz często powtarzał w wywiadach , że dzięki tej współpracy nauczył się lepszej koncentracji, radzenia sobie ze stresem oraz pewności siebie.