Specjalizacje
Psychotechnika
CENA WIZYTY: 100 – 150 zł
Czym jest psychotechnika?
Psychotechnika to inaczej badania psychologiczne lub psychotechniczne, podczas których ocenia się zdolności i warunki do wykonywania określonych prac lub czynności. Najczęściej badania te dotyczą zawodowego obszaru aktywności pacjenta. Na badania psychotechniczne kieruje lekarz medycyny pracy, pracodawca lub inny specjalista, którego zadaniem jest dbać o zachowanie ważności badań okresowych u pracownika (np. zakładowy specjalista BHP).
Kiedy należy wykonać badania z zakresu psychotechniki?
Badaniom tym należy poddać osoby, które mają zamiar pracować jako kierowcy zawodowi, pracownicy wysokościowi, operatorzy maszyn i urządzeń oraz będą kierować pojazdami służbowymi. Testy te są także dedykowane przedstawicielom palestry i służb mundurowych, detektywom, pracownikom leśnym, osobom handlującym bronią.
Jak przebiegają badania psychotechniczne?
Badania te przeprowadzane są w formie wywiadu i testów, podczas których ocenia się wrodzone predyspozycje, umiejętności nabyte, czas i sposób reakcji na określony bodziec sytuacyjny: fizyczno-chemiczny lub intelektualny. Na tej podstawie tworzy się osobisty profil kandydata lub świeżo upieczonego pracownika.
Jak przygotować się do badań psychotechnicznych?
Przynosimy ze sobą okulary oraz wyniki badań diagnostycznych, obrazowych i wcześniejszych testów psychotechnicznych. Na badanie przychodzimy wyspani, odprężeni i zrelaksowani. Zawsze zjadamy śniadanie (chyba że z zalecenia osoby, która będzie badanie przeprowadzać, wynika, iż należy być na czczo).
Psychotechnika – istotne informacje
Badanie to można (i warto) przeprowadzić, jeśli mamy problemy z określeniem własnej tożsamości i wartości na rynku pacy oraz kiedy nie potrafimy samodzielnie zdefiniować posiadanych umiejętności. Badania psychotechniczne kierowców mają określony termin ważności, po którym należy wykonać powtórkę tych testów.