Jakie badania profilaktyczne powinnaś zrobić mając 30, 40, 50, 60 lat?

jakie-badania-wykonac-po-30-40-50-870x400

Specjaliści zalecają, aby badania profilaktyczne wykonywać co roku począwszy od 18. roku życia. Wbrew pozorom to wcale nie za szybko, aby zacząć systematycznie kontrolować swoje zdrowie. Z raportów wynika bowiem, że aż 25% dzieci i młodzieży w Polsce cierpi na choroby przewlekłe. A chora Zosia wyrasta często na schorowaną Zofię. Jeśli Zofia będzie konsekwentnie monitorować stan swojego zdrowia, dostrzeże w porę zagrożenia ze strony choroby i będzie umiała zapobiec ewentualnym powikłaniom. O systematyczne wykonywanie badań warto zadbać choćby i z tego powodu, że dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny długość życia człowieka znacznie wzrosła. Jeśli na początku XX wieku przeciętna życia Polaków wynosiła 47 lat, to już 100 lat później wartość ta wynosi ok. 75-80 lat. Warto zatem zadbać, aby w parze z dłuższym życiem szła lepsza jego jakość. A tę zapewni systematyczne dbanie o zdrowie i wiedza na temat stanu własnego organizmu. Pamiętaj też, że kobiecy organizm starzeje się inaczej niż męski. Związane jest to między innymi z wpływem hormonów, budową skóry.

Badania profilaktyczne dla kobiet 30+

W tym wieku najważniejsze badania to:
  • Badania laboratoryjne: morfologia krwi, poziom glukozy we krwi, OB, lipidogram (czyli badanie poziomu cholesterolu całkowitego, jego frakcji - LDL, HDL oraz trójglicerydów), kreatynina, mocznik, bilirubina, transaminazy (szczególnie ważne u osób zażywających hormonalne środki antykoncepcyjne), jonogram, (czyli badanie określające poziom elektrolitów we krwi – sodu i potasu, markery nowotworowe (u kobiet CA 125 i CA 15-3). Markery nowotworowe badamy raz na 3 lata; lipidogram wykonujemy raz na 5 lat, a jeśli mamy nadwagę i w rodzinie są bliscy z chorobami krążenia lub otyłością, badanie to powtarzamy co roku.
  • Badanie moczu ogólne.
  • Badanie ginekologiczne, a w nim: USG przezpochwowe narządów rodnych oraz cytologia. Warto także pamiętać o badaniu piersi.
  • Badanie okulistyczne dotyczące ostrości widzenia oraz badanie dna oka – badanie wzroku powtarzamy co roku, a badanie dna oka – raz na 5 lat. W przypadku nadciśnienia tętniczego lub cukrzycy pełne badanie okulistyczne przeprowadzamy co roku.
  • Mammografia lub rezonans magnetyczny piersi – po raz pierwszy warto ją wykonać po 36 r.ż. I powtarzać co 5 lat.
  • Ciśnienie tętnicze – po 30. r. ż., szczególnie u osób z chorobami krążenia lub innymi schorzeniami metabolicznymi mogą zaczynać się problemy z prawidłowym ciśnieniem krwi.
  • Przegląd zdrowia jamy ustnej wykonywany u stomatologa – to najczęściej wykonywane lekarskie badanie profilaktyczne, ponieważ przestrzegamy terminu raz na 6 miesięcy. To ważne badanie, ponieważ dentysta może wykryć nie tylko choroby zębów i przyzębia, ale również może zauważyć pierwsze objawy białaczki lub pomóc zdiagnozować cukrzycę czy nowotwór jamy ustnej.
  • RTG klatki piersiowej – raz na 2 lata. Panie palące mogą być kierowane na badanie częściej.

Badania profilaktyczne dla kobiet 40+

Lista badań do wykonania w tej dekadzie życia nieco się wydłuża. Poszerzeniu ulega też zakres badań laboratoryjnych. Związane jest to z faktem, że w 5 dekadzie życia może zacząć chorować tarczyca. Bilans 40-latki rozpoczyna zatem czas, kiedy w zleceniach lekarskich na wykonanie analiz medycznych poza badaniami wymienionymi dla grupy 30-latek pojawią się dodatkowo skierowania na następujące badania:
  • Badania laboratoryjne: poziom hormonów tarczycy – FT3, FT4, TSH
  • Badanie słuchu – jeśli wszystko jest w porządku, badanie to przeprowadzamy raz na 10 lat. W innych przypadkach – nawet co roku.
  • EKG – to ważne badanie, ponieważ u kobiet problemy z sercem mogą nie dawać początkowo żadnych objawów lub przybierać tzw. maskę i manifestować się np. jako problemy trawienne.
  • USG jamy brzusznej i – jeśli to konieczne – gastroskopia.
  • Kolonoskopia – jako badanie przesiewowe wykonywane co 5 lat lub służące dalszej diagnostyce po wykryciu nieprawidłowości podczas innych badań.
  • Badanie kału (krew utajona).
  • USG lub rezonans magnetyczny piersi.
  • Spirometria, czyli oznaczanie wydolności oddechowej.
  • Densytometria – badanie gęstości kości.

Badania profilaktyczne kobiet 50+ i 60+

Do listy badań dołączają :
Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?