Cytologia w ciaży

Kolejnym bardzo ważnym badaniem przeprowadzanym w czasie tych szczególnych dziewięciu miesięcy jest cytologia. Badanie powinno być wykonywane dwukrotnie – w I i III trymestrze.

cytologia-w-ciazy-1

W trakcie badania pobierane są komórki nabłonka, który pokrywa część pochwową szyjki macicy a także kanał szyjki macicy. W warunkach prawidłowych część pochwowa, czyli ta którą widać w badaniu ginekologicznym od strony pochwy, jest pokryta tzw. nabłonkiem jednowarstwowym płaskim. Z kolei kanał szyjki macicy jest pokryty przez nabłonek jednowarstwowy walcowaty. W miejscu przejścia jednego nabłonka w drugi, ma swój początek najwięcej nowotworów. Badanie cytologiczne jest przeprowadzane głównie w celu wczesnego wykrycia raka szyjki macicy i należy do badań przesiewowych, czyli takich, które mają na celu „wyłowić” z pośród wielu badanych kobiet te, u których proces nowotworowy się rozpoczął.

Badanie cytologiczne nie jest niebezpieczne dla matki ani dziecka. Pobranie próbki powinno odbyć się przed innymi zabiegami w obrębie pochwy np. dopochwowym badaniem USG. Pacjentka na trzy dni przed badaniem powinna powstrzymać się od przyjmowania leków dopochwowych oraz współżycia seksualnego.

Materiał do badania jest pobierany za pomocą specjalnego wziernika. Lekarz pobiera rozmaz z części pochwowej, przejściowej oraz kanału szyjki macicy a następnie rozprowadza próbkę na szkiełku laboratoryjnym, które trafia do laboratorium na dalsze badanie. Opis wyniku jest konieczny lekarzowi do postawienia prawidłowej diagnozy.

Stosowane są różne skale dzięki którym można zinterpretować wyniki badań cytologicznych. W Polsce najczęściej używa się dwóch z nich ‐ skali Papanicolau oraz klasyfikacja Bedhesda.

cytologia-w-ciazy-2

Wyniki badania cytologicznego w ciąży informują o zakażeniu bakteryjnym, grzybiczym lub wirusowym, w tym również o zakażeniu wirusem HPV, który świadczyć może o niebezpieczeństwie rozwoju raka szyjki macicy. W badaniu mogą pojawić się też komórki o nieprawidłowej budowie (tzw. dysplastyczne), które również mogą wskazywać na rozwój choroby nowotworowej. Regularne wykonywania badania cytologicznego (nie tylko w ciąży) jest bardzo ważne, ponieważ zmiany nowotworowe wykryte we wczesnym stadium są zazwyczaj całkowicie wyleczalne.

Zależnie od wyniku uzyskanego w czasie badania cytologicznego, lekarz zleca odpowiednie postępowanie np. wykonanie badania kolposkopowego czy też pobranie wycinka do badania histologicznego.

  • Badania USG w ciąży
  • Glukoza w ciąży
  • Morfologia w ciąży
  • Cytologia w ciąży
  • Badania prenatalne
  • Badania moczu w ciąży

Badania

Pakiety

-1866 PLN

Prowadzenie ciąży

4 300 PLN 6 166 PLN

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 4 300 PLN

Kobieta w ciąży powinna być pod opieką lekarza od jej pierwszych dni aż do porodu.

Czytaj więcej
-530 PLN

Profilaktyka prenatalna

1 300 PLN 1 830 PLN

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 1 300 PLN

Badania prenatalne są przeprowadzane u kobiet w ciąży i polegają na ocenie niebezpieczeństwa wystąpienia wad wrodzonych u dziecka.

Czytaj więcej
Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek