Badanie moczu w ciąży jest jednym z najlepiej dostępnych i najłatwiejszych badań diagnostycznych. Należy do podstawowych badań wykonywanych w ciąży i powinno być w tym okresie wykonane co najmniej siedmiokrotnie. Nieprawidłowe wyniki moczu w ciąży mogą świadczyć o schorzeniach, które są niebezpieczne dla płodu lub też mogą powodować niebezpieczne powikłania.
- Cukier – glukoza – jego obecność w moczu może to świadczyć o cukrzycy ciążowej i konieczne jest przeprowadzenie szczegółowych badań w tym kierunku.
- Liczba leukocytów – ich zwiększona liczba może świadczyć o zakażeniu układu moczowego zagrażającemu zdrowiu rozwijającego się płodu. Na szczęście szybkie wdrożenie leczenia pozwala zapobiec przykrym następstwom. Często zakażenia układu moczowego przebiegają bezobjawowo dlatego tak ważne są regularne badania.
- Białko w moczu – jego obecność może oznaczać gestozę ciążową, czyli tzw. zakażenie ciążowe.
- Gęstość moczu (ciężar właściwy moczu) – mało gęsty mocz (zbliżony do gęstości wody) może świadczyć na przykład o niewydolności nerek.
- Przejrzystość, barwa i odczyn – mocz powinien być klarowny i przejrzysty o barwie słomkowej lub żółtej oraz mieć odczyn kwaśny.
- Bakterie – ich obecność może świadczyć o zakażeniu nerek lub układu moczowego. Należy pamiętać jednak, że często bakterie wykryte w badaniu pochodzą ze śluzówki okolic intymnych. Wykrycie bakterii niesie za sobą konieczność wykonania posiewu moczu podczas którego sprawdza się rodzaj bakterii, ich ilość oraz rodzaj antybiotyku, na jaki są wrażliwe.
- Erytrocyty – zwiększona ilość erytrocytów w moczu oznacza krwinkomocz. Przyczyną może być choroby nerek.
- Fosforany bezpostaciowe ‐ ich stężenie w moczu uzależnione jest m.in. od diety oraz ilości wypijanych płynów. Zwiększone stężenie może jednak świadczyć o zakażeniu układu moczowego.
- Nabłonki płaskie – ich śladowa ilość nie powinna niepokoić. Duża ilość może świadczyć o stanie zapalnym.
- Ciała ketonowe – powinny być nieobecne.
Materiał do badania powinien pochodzić z porannego porcji moczu. Przed pobraniem próbki kobieta powinna dokładnie umyć okolice intymne, a szczególnie ujście cewki moczowej, delikatnym mydłem lub środkiem do higieny intymnej. Próbka powinna pochodzić ze środkowego strumienia moczu i zostać zebrana do specjalnego pojemnika, który można kupić w aptece lub otrzymać w przychodni. Mocz powinien być zbadany w ciągu dwóch godzin od pobrania.
Badania
Pakiety
Prowadzenie ciąży
4 300 PLN
6 166 PLN
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 4 300 PLN
Kobieta w ciąży powinna być pod opieką lekarza od jej pierwszych dni aż do porodu.
Czytaj więcejProfilaktyka prenatalna
1 300 PLN
1 830 PLN
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 1 300 PLN
Badania prenatalne są przeprowadzane u kobiet w ciąży i polegają na ocenie niebezpieczeństwa wystąpienia wad wrodzonych u dziecka.
Czytaj więcej