Jak często powinno się wykonywać USG w ciąży?
Jak podaje Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, badanie to powinno być wykonywane w tym okresie minimum czterokrotnie. I tak, wykonywane jest ono:
- między 5 i 10 tygodniem ciąży,
- między 11 a 14 tygodniem ciąży,
- między 18 a 22 tygodniem ciąży,
- po 30 tygodniu ciąży.
Najważniejsze badania USG w ciąży
PIERWSZE USG W CIĄŻY
Pierwsze badanie USG w ciąży ma na celu potwierdzenie pozytywnego wyniku testu ciążowego. W czasie badania ocenia się pęcherzyk ciążowy – jego obecność, położenie, kształt. Ponadto ocenie poddawany jest narząd rodny kobiety. Co więcej, możliwa jest już ocena czynności serca płodu. Badanie wykonywane jest sondą dopochwową, przy opróżnionym pęcherzu. Nie jest refundowane przez NFZ, jednak w prywatnych gabinetach wykonywane jest standardowo.
USG W CIĄŻY 11-14 TYDZIEŃ
Drugie USG w ciąży nazywane jest badaniem USG genetycznym i wykonywane jest pomiędzy jedenastym a czternastym tygodniem ciąży. Jego celem jest ocena narządów płodu oraz określenie prawdopodobieństwa wystąpienia u rozwijającego się dziecka chorób genetycznych lub ewentualnych wad. Ponadto ocenie podlega również wiek ciążowy płodu, dzięki czemu można określić termin porodu. To badanie, w przeciwieństwie do pierwszego USG jest już wykonywane z zastosowaniem sondy przezbrzusznej. Gdy jednak ciężarna jest otyła badanie wykonuje się dopochwowo. Badanie należy do badań refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
USG W CIĄŻY 18-22 TYDZIEŃ
Trzecie z badań USG, wykonywane jest pomiędzy osiemnastym a dwudziestym drugim tygodniem ciąży w celu oceny rozwoju płodu. Sprawdza się czy nie występują ewentualne wady wrodzone i czy anatomia płodu jest prawidłowa. Ocenie podlegają ponadto: masa płodu, wiek ciążowy, położenie łożyska, ilość płynu owodniowego oraz szyjka macicy kobiety. To badanie nazywa się połówkowym i powinna być mu poddana każda ciężarna.
USG W CIĄŻY PO 33 TYGODNIU
Ostatnie badanie USG wykonywane jest po trzydziestym tygodniu ciąży i należy do standardowo wykonywanych badań u wszystkich ciężarnych. Ocenie podlega położenie płodu oraz jego rozwój. Ponadto sprawdza się: budowę anatomiczną płodu, stan szyjki macicy, położenie łożyska w stosunku do szyjki macicy, ilość płynu owodniowego.
WYNIKI BADAŃ USG W CIĄŻY
Każdorazowo interpretacja wyników wykonywana jest przez lekarza ginekologa, który ocenia czy rozwój dziecka przebiega według przyjętych norm. Badania USG w trakcie ciąży są bardzo istotne. Już podczas pierwszego z wyżej wymienionych można zobaczyć czy ciąża jest pojedyncza czy mnoga lub pozamaciczna (ektopowa). Wiele kobiet „podgląda” swoje dzieci zdecydowanie częściej niż tylko zalecane 4 razy. Daje im to poczucie bezpieczeństwa i zapewnia ich o zdrowiu rozwijającego się potomka.