Badania prenatalne

Badania prenatalne to badania płodu wykonywane w okresie rozwoju wewnątrzmacicznego. Przeprowadza się je w celu wczesnego wykrycia ewentualnych schorzeń płodu. Na szczęście wiele spośród wykrytych patologii może być leczone jeszcze przed narodzeniem dziecka, w okresie życia wewnątrzmacicznego. Wczesne wdrożenie leczenia pozwala często na całkowite wyleczenie choroby.

badania-prenatalne-1

W Polsce zgodnie z zaleceniami NFZ badaniami prenatalnymi powinny być objęte wszystkie kobiety, które zaszły w ciążę po 35. roku życia. Ponadto, do tego badania kwalifikują się te panie, które urodziły wcześniej dzieci z genetycznymi wadami lub u których schorzenia tego rodzaju występują w rodzinie.

W całym cywilizowanym świecie jednak wykonanie tych badań lekarz sugeruje każdej ciężarnej.

Wyróżnia się dwie grupy badań prenatalnych – nieinwazyjne i inwazyjne. Do pierwszej grupy zalicza się badania USG oraz badania krwi, do drugiej zaś należą badania, do których wykonania konieczne jest pobranie próbki na przykład poprzez amniopunkcję.

Badanie ultrasonograficzne jest jedną ze składowych kompleksowych badań prenatalnych. Jest to badanie całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne. Dzięki wykorzystaniu fal ultradźwiękowych można bardzo dokładnie zobaczyć wnętrze macicy I tym samym ocenić szczególne cechy płodu, których wielkość może świadczyć o niebezpieczeństwie wystąpienia wad wrodzonych. Doświadczony lekarz może rozpoznać ewentualne objawy choroby co pozwala na wdrożenie właściwego leczenia nawet już w łonie matki. Poza tym USG daje możliwość określenia ilości zarodków (ciąża pojedyncza czy mnoga), wieku rozwojowego płodu, płci i ułożenia dziecka.

Test PAPP‐A jest badaniem próbki krwi.

badania-prenatalne-3

Wykonywana jest pomiędzy 13. a 15. tygodniem ciąży i polega na pobraniu próbki płynu owodniowego. Badanie wykonywane jest z wykorzystaniem USG, tak aby lekarz mógł obserwować na monitorze aparatu USG tor wprowadzanej igły. Z pobranych komórek płynu tworzy się hodowlę aby przeanalizować chromosomy płodu i stwierdzić prawdopodobieństwo wystąpienia wady rozwojowej. Amniopunkcja niesie ze sobą niewielkie ryzyko poronienia.

Biopsję trofoblastu wykonuje się pomiędzy 8. a 11. tygodniem ciąży a jej celem jest wykrycie wad rozwojowych dzięki analizie kodu DNA dziecka. Wycinek trofoblastu (warstwy komórek zewnętrznych błony płodowej) pobierany jest specjalną igłą przez szyjkę macicy lub powłoki brzuszne ciężarnej.

badania-prenatalne-2

JEŻELI CHCESZ SIĘ DOWIEDZIEĆ WIĘCEJ NA TEMAT WSZYSTKICH BADAŃ ZAPRASZAMY NA NASZĄ ZAKŁADKĘ BADANIA PRENATALNE GDZIE ZNAJDZIESZ OPIS WSZYSTKICH BADAŃ PRENATALNYCH WYKONYWANYCH W MULTI MED.

Badania

Pakiety

-1866 PLN

Prowadzenie ciąży

4 300 PLN 6 166 PLN

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 4 300 PLN

Kobieta w ciąży powinna być pod opieką lekarza od jej pierwszych dni aż do porodu.

Czytaj więcej
-530 PLN

Profilaktyka prenatalna

1 300 PLN 1 830 PLN

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 1 300 PLN

Badania prenatalne są przeprowadzane u kobiet w ciąży i polegają na ocenie niebezpieczeństwa wystąpienia wad wrodzonych u dziecka.

Czytaj więcej
Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?