Trycholog

CENA WIZYTY: od 230 zł

Czym zajmuje się lekarz trycholog?

Trycholog to specjalista zajmujący się zdrowiem skóry głowy i włosów. W Polsce nie ma specjalizacji lekarskiej z trychologii, zatem lekarz trycholog jest profesjonalistą, który oprócz studiów medycznych i zdobycia specjalizacji w określonej dziedzinie medycyny, zaliczył także kształcenie z zakresu trychologii.

Do zadań trychologa należy:

  • wykonywanie badań przedmiotowych i podmiotowych w zakresie chorób skóry głowy i włosów;
  • analiza stanu cebulek włosowych i ich liczby oraz rozmieszczenia;
  • diagnozowanie przyczyn wypadania lub osłabienia włosów;
  • wykrywanie, rozpoznawanie i leczenie schorzeń skóry głowy, cebulek włosowych i włosów, np.: łysienia, łuszczycy, nużenicy, łojotokowego zapalenia skóry głowy.

Na wizycie może być wykonane badanie włosów (trichogram).

Trichogram jest metodą badania włosów polegającą na ocenie ich korzeni w mikroskopie świetlnym. W celu wykonania badania pobiera się, czyli wyrywa, po kilka małych kępek do ogólnej liczby 50-60 włosów. Z reguły pobiera się włosy z okolic o największym przerzedzeniu. Włosy wyrwane odrastają. W wyniku tego badania tzn. po obejrzeniu preparatu w mikroskopie, można określić nasilenie i mechanizm wypadania włosów.

Wykonanie trichogramu poprzedzone jest oceną kliniczną i dermoskopową.

Kiedy należy udać się do trychologa?

Trychologa odwiedzamy, kiedy:

  • włosy nadmiernie nam wypadają lub stają się cienkie, słabe, kruche lub przetłuszczają się;
  • znamy przyczynę problemów z włosami (np. stres, brak witamin), ale nie potrafimy sobie poradzić z poprawą ich kondycji;
  • skóra głowy swędzi, łuszczy się, przetłuszcza;
  • stwierdzone zostały zaburzenia hormonalne, odczuwaliśmy duży stres, brakowało snu i witamin;
  • po wizycie w salonie fryzjerskim lub kosmetycznym albo po pobycie w nowym miejscu, w którym korzystaliśmy z noclegu lub ręczników, pojawiły się problemy z włosami czy skórą głowy.

Jak często należy odwiedzać trychologa?

Tego specjalistę odwiedzamy jednorazowo w celu konsultacji lub tylko uzyskania wstępnej diagnozy. Jeśli podjęte zostanie leczenie problemów z włosami lub skórą głowy, spotkania będą się odbywać co jakiś czas w wyznaczonych przez trychologa terminach.

Jak przygotować się do wizyty u trychologa?

Na wizytę należy zabrać posiadaną dokumentację medyczną.
W przypadku, gdy ma być wykonane badanie włosów, należy przygotować się zgodnie z przygotowaniem do badania włosów (trichogramu).

Trycholog – istotne informacje

Do trychologa warto udać się profilaktycznie, kiedy zauważymy łuszczące się zmiany na skórze lub paznokciach i osłabienie płytek paznokciowych.

Nasi specjaliści

MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?

Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies