Trycholog

CENA WIZYTY: od 250 zł

Czym zajmuje się lekarz trycholog?

Trycholog to specjalista zajmujący się zdrowiem skóry głowy i włosów. W Polsce nie ma specjalizacji lekarskiej z trychologii, zatem lekarz trycholog jest profesjonalistą, który oprócz studiów medycznych i zdobycia specjalizacji w określonej dziedzinie medycyny, zaliczył także kształcenie z zakresu trychologii.

Do zadań trychologa należy:

  • wykonywanie badań przedmiotowych i podmiotowych w zakresie chorób skóry głowy i włosów;
  • analiza stanu cebulek włosowych i ich liczby oraz rozmieszczenia;
  • diagnozowanie przyczyn wypadania lub osłabienia włosów;
  • wykrywanie, rozpoznawanie i leczenie schorzeń skóry głowy, cebulek włosowych i włosów, np.: łysienia, łuszczycy, nużenicy, łojotokowego zapalenia skóry głowy.

Na wizycie może być wykonane badanie włosów (trichogram).

Trichogram jest metodą badania włosów polegającą na ocenie ich korzeni w mikroskopie świetlnym. W celu wykonania badania pobiera się, czyli wyrywa, po kilka małych kępek do ogólnej liczby 50-60 włosów. Z reguły pobiera się włosy z okolic o największym przerzedzeniu. Włosy wyrwane odrastają. W wyniku tego badania tzn. po obejrzeniu preparatu w mikroskopie, można określić nasilenie i mechanizm wypadania włosów.

Wykonanie trichogramu poprzedzone jest oceną kliniczną i dermoskopową.

Kiedy należy udać się do trychologa?

Trychologa odwiedzamy, kiedy:

  • włosy nadmiernie nam wypadają lub stają się cienkie, słabe, kruche lub przetłuszczają się;
  • znamy przyczynę problemów z włosami (np. stres, brak witamin), ale nie potrafimy sobie poradzić z poprawą ich kondycji;
  • skóra głowy swędzi, łuszczy się, przetłuszcza;
  • stwierdzone zostały zaburzenia hormonalne, odczuwaliśmy duży stres, brakowało snu i witamin;
  • po wizycie w salonie fryzjerskim lub kosmetycznym albo po pobycie w nowym miejscu, w którym korzystaliśmy z noclegu lub ręczników, pojawiły się problemy z włosami czy skórą głowy.

Jak często należy odwiedzać trychologa?

Tego specjalistę odwiedzamy jednorazowo w celu konsultacji lub tylko uzyskania wstępnej diagnozy. Jeśli podjęte zostanie leczenie problemów z włosami lub skórą głowy, spotkania będą się odbywać co jakiś czas w wyznaczonych przez trychologa terminach.

Jak przygotować się do wizyty u trychologa?

Na wizytę należy zabrać posiadaną dokumentację medyczną.
W przypadku, gdy ma być wykonane badanie włosów, należy przygotować się zgodnie z przygotowaniem do badania włosów (trichogramu).

Trycholog – istotne informacje

Do trychologa warto udać się profilaktycznie, kiedy zauważymy łuszczące się zmiany na skórze lub paznokciach i osłabienie płytek paznokciowych.

Nasi specjaliści

MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies