Alergolog dziecięcy

CENA WIZYTY: 270 zł

Czym zajmuje się lekarz alergolog dziecięcy?

Alergolog dziecięcy specjalizuje się w wykrywaniu i leczeniu nadwrażliwości o charakterze alergii lub nietolerancji, czyli nieprawidłowych reakcji organizmu na kontakt z czynnikiem uczulającym u osób do 18. roku życia. Udziela także porad z zakresu prawidłowego żywienia i prowadzenia właściwego stylu życia dzieci i młodzieży wykazujących objawy nadwrażliwości.

Co leczy alergolog dziecięcy?

Alergolog dziecięcy leczy:

  • Alergie, czyli nadwrażliwości przebiegające z pobudzeniem układu odpornościowego, które pojawiają się na skutek kontaktu z czynnikiem uczulającym zwanym alergenem.
  • Nietolerancje, czyli nadwrażliwości występujące bez pobudzenia układu immunologicznego, które są wynikiem błędów w metabolizmie ustroju (np. nietolerancja laktozy).

Przed podjęciem leczenia alergolog dziecięcy diagnozuje problem, rozpoczynając od przeprowadzenia dokładnego wywiadu z rodzicami/opiekunami dziecka lub z nim samym, jeśli małoletni pacjent jest wystarczająco dojrzały i komunikatywny, aby samodzielnie odpowiadać na pytania lekarza.
Następny krok to wykonanie badań i testów uczuleniowych (skórnych, śluzówkowych, immunologicznych) oraz testów z krwi, podczas których stwierdza się lub wyklucza obecność przeciwciał wskazujących na alergiczny charakter nadwrażliwości.

Kiedy należy udać się do alergologa dziecięcego?

Do alergologa dziecięcego udajemy się, kiedy u małoletniego pacjenta:

  • występują reakcje nadwrażliwości na wprowadzane nowe pokarmy lub kiedy nadwrażliwość pojawia się po kontakcie z określonym czynnikiem uczulającym (alergenami mogą być np. leki, pyłki roślin, sierść zwierzą, roztocza, kurz, promieniowanie słoneczne, składniki kosmetyków – nawet tych hipoalergicznych);
  • pojawia się rozdrażnienie, niepokój;
  • obserwuje się odruch drapania się, występują kolki, malec nie chce jeść, silnie i często ulewa lub wymiotuje;
  • okresowo na skórze pojawia się wysypka lub/i opuchlizna na twarzy/ciele;
  • migdały są powiększone i występują trudności w przełykaniu pokarmów, choć dziecko nie wykazuje innych objawów chorobowych;
  • pojawia się niedająca się obniżyć gorączka (najczęściej po zażyciu leków, np. biseptolu).

Jak często należy odwiedzać alergologa dziecięcego?

To zależy od stanu zdrowia małoletniego pacjenta i zaleceń lekarskich. Zawsze trzeba zgłaszać się na wyznaczone wizyty kontrolne, a jeśli zajdzie potrzeba kontaktu z lekarzem wcześniej (bo np. pojawiły się nowe symptomy, choroba ma charakter rozwojowy, leki nie pomagają lub źle wpływają na dziecko)  – również należy skontaktować się ze specjalistą.

Jak przygotować się do wizyty u alergologa dziecięcego?

Najlepiej zadzwonić do poradni i zapytać o szczegóły.
Niemowlętom, które nie rozumieją jeszcze, co się wokół nich dzieje, nie tłumaczymy gdzie i po co idziemy. Im dziecko starsze, tym więcej szczegółów dotyczących wizyty należy mu podać, przygotowując je w ten sposób na spotkanie z alergologiem i oswajając strach pociechy. Nigdy nie należy kłamać, że wykonanie testów i badań będzie bezbolesne, jeśli malec może odczuwać ból. Należy bez wyolbrzymiania i bagatelizowania poinformować dziecko, że podczas niektórych badań część doznań może być nieprzyjemna, ale będzie to przejściowe. Trzeba je zapewnić, że bez problemu wytrzyma przykre momenty.

Na pierwszą wizytę przynosimy:

  • dokumentację medyczną dziecka (w tym dotyczącą przebiegu ciąży);
  • dzienniczek z zanotowanymi informacjami o objawach, menu i reakcjach dziecka;
  • listę leków, które dziecko przyjmuje stale, okresowo lub incydentalnie, preparatów witaminowych podawanych w ostatnim czasie, stosowanych maści, żeli i innych środków farmaceutycznych;
  • spis proszków, płynów do płukania tkanin, kosmetyków do ciała i higieny oraz rodzajów stosowanych pieluszek jednorazowych;
  • listę pytań do alergologa dziecięcego.

Alergolog dziecięcy – istotne informacje

Alergie i nietolerancje są u dzieci bardzo częste. Z racji tego, że maleńkie brzdące nie potrafią jeszcze mówić, dla alergologa dziecięcego wszelkie informacje na temat diety, zachowań malca, spostrzeżenia rodziców/opiekunów (nawet jeśli wydają się one błahe), opis reakcji dziecka np. na stosowane pieluszki jednorazowe, itd. mogą okazać się ważnymi wskazówkami naprowadzającymi na przyczynę nadwrażliwości.

Nasi specjaliści

MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
MULTI MED
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies