Badanie rezonansem magnetycznym w diagnostyce nowotworów

Rozwój technologii sprawił, że, choć wciąż wykonanie obrazowania rezonansem magnetycznym wymaga od pacjenta pozostawania w bezruchu, to współcześnie możemy obrazować nie tylko mięśnie i stawy, ale również układ naczyniowy, serce, jamę brzuszną. Stało się tak dlatego, że czas uzyskiwania obrazów został skrócony, ich rozdzielczość znacząco wzrosła a stale wprowadzane innowacje umożliwiają redukcję artefaktów, które mogłyby uniemożliwiać lub znacząco utrudniać odczytanie wyników, co jest niezwykle ważne w diagnostyce nowotworów.

Podejrzenie nowotworu a badanie rezonansem

Gdy występuje podejrzenie nowotworu bardzo często pacjenci kierowani są na badania USG, rentgenowskie oraz tomografię komputerową, jednak właśnie rezonans magnetyczny oddaje szczegółowy i dokładny obraz choroby. Dzięki jego precyzji narządy wewnętrzne są dokładnie zobrazowane, można się im przyjrzeć z różnych perspektyw, a także zobaczyć zmiany, które w innych badaniach pozostają niewyraźne.

Ogromną zaletą rezonansu magnetycznego jest fakt, że doskonale obrazuje on miejsca, w których zachodzą łączenia tkanek twardych z miękkimi. Przy pomocy rezonansu można wykryć nawet najmniejsze zmiany, występujące we wczesnej fazie nowotworu. Rezonans też, w odróżnieniu od innych badań, należy uznać za badanie kompleksowe, wielopłaszczyznowe, pozwalające na ocenię wielorakich parametrów.

Jakie zmiany zobaczymy w badaniu rezonansem magnetycznym?

Rezonans magnetyczny umożliwia ocenę strukturalną oraz czynnościową tkanek. W analizie strukturalnej możemy zobaczyć strukturę zmian, ale też elementów anatomicznych. Tym, co znacząco wyróżnia rezonans, wśród innych metod obrazowania, jest właśnie ocena czynnościowa, pozwalająca na uchwycenie zmian, jakim podlegają określone elementy, dzięki zwiększonemu przepływowi krwi w aktywnych obszarach. Inne metody diagnostyczne nie dają takiej możliwości.

Ocena strukturalna umożliwia lekarzowi odróżnienie zmian płynnych od litych, dzięki czemu rozróżnimy guzy od torbieli. Zawartość tkanki tłuszczowej lub żelaza w tkankach umożliwia wykrycie guzów bogato ukrwionych. W ocenie czynnościowej można określić prędkość przepływu, a także rozkład metabolitów w tkankach.

Jaki nowotwór zdiagnozujemy przy pomocy rezonansu?

Badanie rezonansem magnetycznym zalecane jest w diagnostyce chorób nowotworowych mi.in.

  • wątroby
  • nerek
  • mózgu
  • narządów płciowych
  • pęcherza moczowego

Rezonans magnetyczny w diagnostyce nowotworów kobiecych

W przypadku problemów z narządami rodnymi u kobiet, MRI pozwala na dokładne określenie charakteru zmiany. Doskonale sprawdza się w rozpoznaniu potworniaków, mięśniaków macicy, zmian w torbielach i ich morfologii, ognisk endometriozy. Zarówno w przypadku raka endometrium, jak i raka szyjki macicy, pozwala na dokładne określenie stopnia zaawansowania choroby, co umożliwia szybkie wdrożenie terapii odpowiednio dostosowanej do potrzeb zdrowotnych pacjenta.

Rezonans piersi również jest polecany pacjentkom, zwłaszcza gdy są obciążone genetycznie ryzykiem nowotworu lub inne badania nie pozwalają na dokładne zobrazowanie piersi. Rezonans jest najdokładniejszą metodą, która jest stosowana w diagnostyce raka piersi. Zwłaszcza u kobiet z rodzinnym występowaniem nowotworu piersi oraz gdy są nosicielkami mutacji genów BRCA1 i BRCA2. Badanie rezonansem magnetycznym jest kluczowe w diagnostyce nowotworów piersi, ponieważ jego czułość wynosi aż 97%, a po podaniu kontrastu w trakcie badania aż 99%.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?