Powięź

multimed_powiezCzym jest powięź?

Powięź jest miękkotkankową składową systemu tkanki łącznej. Otacza i przenika wszystkie narządy, mięśnie, kości, włókna nerwowe naczynia krwionośne oraz inne struktury. Nieprzerwana trójwymiarowa sieć tkanki, rozciągająca się od głowy do stóp, od przodu do tyłu, od wewnątrz do zewnątrz. Utrzymuje całość strukturalną, zapewnia podpór i ochronę, absorbuje wstrząsy. Bierze udział w procesach hemodynamicznych, biochemicznych, dostarcza substancji międzykomórkowej, ułatwia komunikację międzykomórkową, tworzy środowisko do naprawy po urazie. Jest bardzo mocno unerwiona.

Wyróżniamy powięź powierzchowną, głęboką i namięsną.

Powięź powierzchowna jest podskórną tkanką łączną zapewniającą mechaniczny podpór i ochronę naczyniom, nerwom i naczyniom limfatycznym tworząc ścieżkę dochodzącą do skóry z głębszych warstw.

Powięź głęboka leży pod powięzią powierzchowną, łączy się z leżącymi pod nią mięśniami.
Współgra z mięśniami, otacza i łączy je, bierze udział w przenoszeniu sił.

Powięź namięsna jest specyficzna dla każdego mięśnia i określa jego kształt i wielkość.

Stan powięzi mogą pogarszać czynniki:

  • Mechaniczne – trauma, zwichnięcie, złamanie, postawa, sport.
  • Fizyczne – ciepło, zimno, wilgotność, oparzenie.
  • Chemiczne – odżywcze (niedożywienie, nadmiar, zatrucie), hormonalne, genetyczne.

Jedną z metod pracy na powięzi są Manipulacje powięzi wg Luigi Stecco.

Jest to metoda terapii manualnej o bardzo dużej skuteczności w zwalczaniu dolegliwości bólowych (a także innych objawów) układu ruchu. Twórcą metody jest Luigi Stecco, który w oparciu o anatomię i fizjologię człowieka oraz na podstawie przeprowadzonych tysięcy zabiegów terapeutycznych opracował ten innowacyjny system leczenia.

Terapia polega na manipulacji określonych punktów (centrów koordynacji i fuzyjnych centrów koordynacji) w ciele człowieka, które pokrywają się z punktami: akupunkturowymi, spustowymi, Cyriaxa oraz Meigne’a. Centra koordynacji znajdują się na przebiegu sekwencji, przekątnych oraz spiral mięśniowo-powięziowych. Formacje te są drogami rozchodzenia się kompensacji w ciele jak również drogami rozchodzenia się bólu. Terapia uwzględnia całościowe podejście do ciała, traktując poszczególne jego segmenty jako pojedyncze ogniwa łańcucha tkankowego, którego ciągłość zapewnia powięź.

W wyniku powtarzających się przeciążeń statycznych i dynamicznych, urazów, stanów zapalnych itd. dochodzi do tzw. densyfikacji powięzi w centrum koordynacji. Densyfikacja polega na zwiększeniu gęstości substancji międzykomórkowej powięzi i zmiany orientacji włókien kolagenowych z ewentualnym zwiększeniem ich liczby.
Terapeuta wyczuwa w tym miejscu zgrubienie i ograniczenie ruchomości tkanek, a pacjent zgłasza przy palpacji ból będący wynikiem niefizjologicznego rozciągania wolnych zakończeń nerwowych w obrębie zmienionych tkanek. Dochodzi do nieprawidłowego rozłożenia sił działających na staw i w efekcie pojawia się ból, ograniczenie ruchomości jak również spadek siły mięśniowej.

Celem terapii jest poprawa pogorszonego stanu i przywrócenie fizjologicznego ślizgu w zmienionej chorobowo tkance.

Charakterystyczne dla metody Stecco jest to, że nie pracujemy w miejscu bólu lecz w miejscu jego przyczyny.

Po przeprowadzonej terapii zaczyna się reakcja zapalna która osiąga szczyt po 12 godzinach i kończy się po 48-72 godzinach. Po 96 godzinach rezultat leczenia staje się najbardziej widoczny. Stan zapalny jest częścią leczenia i nie należy przyjmować leków przeciwzapalnych po przebytej terapii.

Przeciwwskazania do terapii

Bezwzględne – gorączka, uszkodzenie skóry w miejscu leczenia, zakrzepowe zapalenie żył, poważne osłabienie układu odpornościowego

Względne – obrzęk limfatyczny (stopień III lub wyższy), pacjent niewspółpracujący, świeży uraz bez badań, poważne zaburzenie krzepliwości krwi.

Oprac. Mgr Michał Kuśmierczyk – fizjoterapeuta Multimed

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?